31. července se rozšíří DVB-T2 na Pardubicko a Domažlicko, zatím půjde o komerční televize

0 komentářů 21.7.2017 / Jan Potůček

Nový typ televizního vysílání bude možné naladit z vysílačů Pardubice – Krásné a Domažlice – Vraní vrch. Přechodová síť Českých Radiokomunikací obsahuje 14 programů.

Televizní diváci na Pardubicku a Domažlicku se 31. července dočkají pozemního digitálního vysílání nové generace DVB-T2. Od tohoto dne bude možné z vysílačů Pardubice – Krásné a Domažlice – Vraní vrch přijímat přechodovou síť DVB-T2 provozovanou Českými Radiokomunikacemi (CRA), která obsahuje 14 komerčních televizí. Jde o programy televizních skupin Prima, Barrandov, Óčko, dále o křesťanskou televizi Noe a lidovkovou Šlágr TV. Vysílání, které odstartuje úderem desáté hodiny dopoledne, naladí pouze ti diváci, kteří mají televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC/H.265. Průběžně aktualizovaný seznam certifikovaných přijímačů pro český trh zveřejňují CRA na webu www.dvbt2overeno.cz.

Programy vysílané v přechodové síti DVB-T2 Českých Radiokomunikací

Nové pokrytí pro TV Noe, Barrandov Family a Óčko Expres

Vysílač Pardubice – Krásné pokryje na kanálu 28 většinu Pardubického kraje, část Vysočiny, Královéhradeckého a Středočeského kraje. Vysílat bude výkonem 100 kW, tedy stejným jako multiplexy 1 a 2, které lze z Krásného naladit ve standardu DVB-T. V září východní Čechy dokryje signál z dalšího velkého vysílače Trutnov – Černá hora a v listopadu z jesenického Pradědu. Na Domažlicku bude možné přechodovou síť DVB-T2 naladit na kanálu 31, z Vraního vrchu bude vysílat výkonem 10 kW, stejným jako multiplexy 1 a 2 ve standardu DVB-T. Pro diváky, kteří nemohou přijímat signál z hlavního západočeského vysílače Krašov, bude přechodová síť alternativou pro příjem programů celoplošného multiplexu 3, který z Vraního vrchu nevysílá.

Díky přechodové síti CRA se na Domažlicko dostanou pozemní cestou také křesťanská televize Noe, rodinná Barrandov Family a hudební Óčko Expres, které jinak vysílají v Regionální síti 8 pokrývající krajská města a jejich okolí. Totéž platí i o pardubickém vysílači Krásné. Televize Noe, Barrandov Family a Óčko Expres jinak v Pardubicích vysílají z menšího městského vysílače umístěného na telekomunikační věži v centru města. „Celkem přechodová síť DVB-T2 obsahuje čtrnáct programů, čtyři programové pozice jsou ještě volné a postupně je zaplníme novými programy,“ slibuje Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie CRA. Programy vysílají ve standardním rozlišení obrazu.

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 Českých Radiokomunikací po spuštění vysílačů Pardubice – Krásné a Domažlice – Vraní vrch (Zdroj: CRA)

Česká televize spustí DVB-T2 po prázdninách

Přechodová síť CRA slouží především programům celoplošných multiplexů 2 a 3 pro souběžné vysílání v obou standardech. Na konci přechodného období, před vypnutím celoplošných sítí DVB-T, se tento přechodový multiplex rozdělí na dvě finální sítě DVB-T2, které nahradí vypínané multiplexy 2 a 3. Divákům se tak vedle této přechodové sítě na přijímačích po naladění objeví druhá síť. Jinak tomu bude u plánované přechodové sítě České televize, která odstartuje již na finálních kmitočtech. Její start byl závislý na schválení vládní novely zákona o elektronických komunikacích, kterou v květnu přijala Poslanecká sněmovna a tento týden ji posvětil i Senát.

Veřejnoprávní přechodový multiplex DVB-T2 využije všechny velké vysílače multiplexu 1. Odstartovat by měl po prázdninách, v závislosti na tom, kdy prezident podepíše novelu zákona o elektronických komunikacích a norma vyjde ve Sbírce zákonů. Účinná by měla být patnáct dní po zveřejnění ve Sbírce zákonů, což by mohlo být na přelomu srpna a září. Česká televize se netají plánem vysílat ve svojí přechodové síti výhradně v HD kvalitě. Vysílání ve standardním rozlišení obrazu ponechá pouze v současném veřejnoprávním multiplexu 1, který vysílá ve standardu DVB-T, a s vypnutím této sítě ho na terestrické televizní platformě úplně ukončí. Programy ČT by tak postupně na všech distribučních platformách měly přejít výhradně do HD kvality.

Obsah budoucí přechodové sítě DVB-T2 České televize bude pro diváky asi největším lákadlem

Kdy odstartuje třetí přechodová síť? Patrně v září

V České republice bude vysílat ještě třetí přechodová síť DVB-T2, kterou bude provozovat společnost Digital Broadcasting, operátor celoplošného multiplexu 4, který funguje ve standardu DVB-T. Start této třetí přechodové sítě byl závislý na schválení diginovely o DVB-T2 a také na notifikačních jednáních s Evropskou komisí kompenzacích provozních nákladů přechodových multiplexů DVB-T2. Podle informací, které má Televizníweb.cz k dispozici, by přechodová síť Digital Broadcasting mohla odstartovat v září v Praze a krátce poté i v Brně a Ostravě. Ze všech tří přechodových multiplexů DVB-T2 nabídne jako jediný regionální odpojování, a bude tedy vhodný jak pro celoplošné, tak i regionální televize.

Třetí přechodová síť DVB-T2 využije vysílače celoplošného multiplexu 4 a Regionální sítě 7. Její kapacita umožní šířit programy jak ve standardním, tak vysokém rozlišení obrazu. Objevit by se v ní měly televize Relax, Rebel, Prima Comedy Central, Joj family, O2 TV Free, regionální TV Zak, Polar, RTM+, TVS, BTV, TV Morava a patrně i východočeská TV1. Otazník visí nad programy televize Nova, které se zatím neobjevily ani v přechodové síti CRA. V multiplexu 4 vysílají stanice Nova 2, Nova Gold a Nova Action (dříve známé pod názvy Smíchov, Telka a Fanda). Multiplex 2 provozovaný CRA využívá hlavní program Novy a Nova Cinema.

Vstup do Diskuse

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *