Velikost televizorů v českých domácnostech vzrostla za 20 let o třetinu

4 komentáře 24.8.2017 / Jan Potůček

Nejprodávanějšími modely v Česku jsou aktuálně televizory s úhlopříčkami 102 až 112 centimetrů, v roce 1997 to bylo 74 až 82 centimetrů.

Češi dávají přednost stále větším televizorům. Zatímco před dvaceti lety si nejčastěji pořizovali televizní přijímače s úhlopříčkou obrazovky 29 až 32 palců, tedy 74 až 82 centimetrů, aktuálně dávají přednost 40 až 44 palcům (102 až 112 centimetrům). Vyplývá to z průzkumu, který provedla největší česká satelitní služba Skylink. Podle ní stojí za zájmem českých diváků o větší televizory několik důvodů: klesající ceny modelů s větší úhlopříčkou, nástup kvalitnějšího digitálního vysílání a zvýšené povědomí o možnosti příjmu televizních programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV).

Mezi Čechy navíc klesá zájem o plazmové televize, které většina výrobců přestala vyrábět již v roce 2014, a naopak roste poptávka po nejnovějších modelech LED televizorů. Ustupující plazmy jsou zastoupeny už jen u zhruba osmi procent českých domácností. Naopak výrazně přibylo širokoúhlých televizorů s obrazovkami o poměru stran 16:9, na ústupu jsou obrazovky 4:3 a někdejší klasické CRT televizory.

Vstup do Diskuse

4 komentáře: “Velikost televizorů v českých domácnostech vzrostla za 20 let o třetinu”

 1. Ant napsal:

  Teda to Skylink zase vymyslel kolo! Ještě se za chvíli dočteme, že lidi už moc nekupují černobílé přenosné Merkury!

 2. Ant napsal:

  Rozdíl cen mezi 32″ a 44″ je minimální (6 000,- vs 8 000,-, nebo-li 2 průměrné denní platy), takže jen Skylink se může divit, že za prakticky stejné peníze si lidi koupí raději větší TV.

 3. Pepe napsal:

  Hlavně by si tohle zjištění měli uvědomit vysilatelé programů a pochopit, že SD je už fakt historie, HD je základ a nechat si platit za UHD (hlavně když maj všichni tyhle mega uhlopříčky).

  • Ant napsal:

   Nic neříká „pokrok“ více než sledování downscalované SD verze z HD verze získané upscalem z prokládané SD verze s 525 řádky vytvořené přepisem z kinofilmu. To vše sledované na 110cm 4K televizi.

   Hurá!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *