Konec DVB-T v Rakousku – příjem DVB-T2 platformy „simpliTV“ na území ČR

9 komentářů 2.10.2017 / Marek Svoboda

Po úspěšném přechodu na HDTV na většině území Rakouska bude příjem zemské televize DVB-T i ve spolkových zemích Tyrolsko, Korutany a Vorarlbersko k 24. říjnu ukončen a veřejnoprávní ORF 1 a ORF 2 bude možno přijímat jen via DVB-T2/simpli TV v HD kvalitě. Podívali jsme se podrobněji na příjem této služby se zapůjčeným dekódovacím CA modulem platformy simpliTV na domácím zařízení v našem příhraničí.

simpliTV – Rakouská DVB-T2 platforma – historie, současnost

Vysílání simpliTV provozuje v Rakousku společnost ORS, což je dceřiná společnost tamní veřejnoprávní televize ORF. Začátek vysílání simpliTV je datován k 15. 4. 2013 a od počátku je její signál šířen v moderním terestrickém standardu DVB-T2. Pro videosignál byl zvolen kompresní algoritmus h.264 (MPEG4 AVC), zvuk je komprimován systémem Dolby Digital Plus.

V současné době je vysílání simpliTV k dispozici na devadesáti procentech rakouského území prostřednictvím pěti celoplošných DVB-T2 multiplexů (A, B, D, E, F), které jsou šířeny z hlavních vysílacích věží společnosti ORS po celém Rakousku. Ve třech regionech je vysílán ještě šestý regionální DVB-T2 multiplex C (Vídeň, Horní Rakousko, Burgenlandsko).

Vysílač Jauerling (foto Marek Svoboda)

Přijímané vysílače na jihu – Jauerling, Lichtenberg, Gaisberg

Na jihu Čech lze přijímat signál simpliTV ze třech rakouských vysílačů. Jižní část kraje včetně Český Budějovic výrazně pokrývá signál z hornorakouského Lichtenbergu (Linec). Z tohoto vysílače je šířen navíc regionální multiplex C (LT1HD, dorf tv, WT1)

Východní a střední část kraje pokrývá signál z dolnorakouského vysílače Jauerling (Sankt Pölten) a malou část západního příhraničí pokrývá signál z vysílače Gaisberg (Salzburg).

Veškeré vysílání z těchto vysílačů probíhá v horizontální polarizaci.

Anténní soustava pro pásmo UHF (foto Marek Svoboda)

Příjem signálu z vysílače Jauerling – anténní systém

Na svém domácím systému stabilně přijímám DVB-T2 signál z vysílače Jauerling v Dolním Rakousku (oblast Wachau) – vzdušná vzdálenost 110km. Programová nabídka simpliTV je z vysílače Jauerling šířena na UHF kanálech 21, 31, 38, 55 a 58. Na kanále 31 vysílá multiplex A, který je nedaleko českých hranic posílen v rámci jednofrekvenční sítě (SFN) z vysílače Weitra/Wachberg. Pro příjem signálu simpliTV používám UHF anténní soustavu skládající se ze čtyř sfázovaných antén EmmeEsse 40XD(21-60k).

Sloučeny jsou speciálně navrženým slučovačem a za vložným LTE filtrem je signál zesílen mikrovlnným zesilovačem s technologií E – PHEMT se ziskem 17dB.

Frekvenční spektrum signálů DVB-T/T2 z anténní soustavy na obrázku

Programová nabídka, balíčky

Programová nabídka simpliTV z vysílače Jauerling aktuálně čítá celkem 40 TV programů z pěti multiplexů. Z toho 17 programů ve vysokém rozlišení (HD) a 23 TV programů ve standardním rozlišení (SD). V nabídce je rovněž 6 rakouských rozhlasových stanic a tři interaktivní kanály. Veškeré programy obsahují EPG data a některé navíc i službu HBBTV.

Pro využívání funkcí HBBTV je třeba připojit přijímač k internetu.

simpliTV nabízí nekódované TV programy ORF 1, ORF2, ATV1 a ATV2 ve standardním rozlišení obrazu s nízkým datovým tokem videa (1Mbps), toto vysílání je primárně určeno pro sledování na mobilních zařízeních a dále rozhlasové stanice Österreich 1, Hitradio Ö3, Österreich 24, FM4 a Radio Maria Österreich. Tyto stanice lze přijímat bez jakéhokoliv dekódovacího modulu či registrace, stačí pouze DVB-T2 tuner s dekodérem h.264 (MPEG4 AVC).

Na rakouského koncesionáře zaregistrované zařízení (CA+ modul, nebo simpliTV receiver) umožnuje přijímat programy ve dvou balíčcích. První balíček je bezplatný a obsahuje všechny programy ORF ve vysokém rozlišení a k tomu stanice ATV1HD, ATV2HD, ServusTVHD, 3satHD a PULS4.

Kompletní programová nabídka simpliTV včetně oblíbených německých programů (SD i HD) je k dispozici pro abonenty za měsíční poplatek 10 Euro. Jediná kódovaná rozhlasová stanice v nabídce simpliTV je privátní Kronehit, která spadá do placeného balíčku.

Kompletní seznam programů na www.simpliTV.at

Modulační parametry, komprese videa a zvuku, datové toky, rozlišení obrazu

Modulační parametry a konstelační diagram multiplexu A (Rover HDTAB7)

Rakouská platforma simpliTV používá pro DVB-T2 vysílání modulační mód 32K, modulaci 64QAM, ochranné kódování FEC 2/3 (MUX A) a FEC ¾ (MUX B, D, E, F), ochranný interval 1/16(67km) a rotaci konstelačního diagramu. Šířka kmitočtového kanálu je obvyklých 8MHz.

Celková přenosová kapacita DVB-T2 multiplexu A je 27Mbps u ostatních celoplošných multiplexů je přenosová kapacita 30,5Mbps.

Obraz je komprimován algoritmem h.264 (MPEG4 AVC), zvuk je komprimován systémem Dolby Digital Plus. Systém Dolby Digital je použit i na komprimaci zvuku rozhlasových stanic. TV programy ve vysokém rozlišení mají přidělovaný variabilní datový tok (VBR) v rozmezí 4,5 až 6Mbps pro obraz, u SD stanic je to v rozmezí 1,3 až 2,2Mbps.

Obraz stanic ORF ve vysokém rozlišení (MUXA) vypadá na obrazovce o úhlopříčce 100cm velice pěkně. Naopak SD programy ORF, které jsou nekódované (MUXA) jsou díky nízkému datovému toku na větších televizorech (100cm a více) téměř nekoukatelné, to samé platí o nekódovaných programech ATV. Rozlišení obrazu programů v nabídce simpliTV je různé.

HD programy ORF a německé veřejnoprávní používají stejné rozlišení jako na družici Astra, tedy 1280x720p, soukromé stanice (ATV, ServusTV) mají rozlišení 1920x1080i. SD stanice používají rozlišení 720x576i.

Modulační parametry a konstelační diagram multiplexu C Horní Rakousko (Rover HDTAB7)

Regionální multiplex C – Horní Rakousko

Z vysílače Lichtenberg lze v některých lokalitách Českokrumlovska a Českobudějovicka přijímat signál regionálního DVB-T2 multiplexu C (Horní Rakousko) na UHF kanále 44. Vysílací výkon tohoto multiplexu je přibližně 10x nižší než u hlavních multiplexů.

Multiplex C používá modulační mód 32K, modulaci 16QAM, ochranné kódování FEC 3/5, ochranný interval 1/32 (33km) a rotaci konstelačního diagramu. Celková přenosová kapacita DVB-T2 multiplexu C je 16,5Mbps.

Televizní programy v multiplexu C Horní Rakousko (měřící přístroj Rover HDTAB7)

Je přenášeno celkem 7 TV programů, z toho tři nekódované regionální stanice a čtyři kódované stanice z placeného balíčku simpliTV.

Regionální TV program LT1 HD a jeho AV parametry (Multiplex C Horní Rakousko)

Regionální program LT1 vysílá ve vysokém rozlišení (HD) a ke komprimaci zvuku nepoužívá systém Dolby Digital, ale MPEG1-layer2.

CA modul simpliTV do CI+ rozhraní

Přijímače, CA modul, kódovací systém

Pro sledování programů rakouské terestrické platformy nabízejí obchody se spotřební elektronikou u sousedů buď originální simpliTV receiver, nebo CA modul simpliTV. Tento CA Modul je určen pro televizory s DVB-T2 tunerem, které jsou vybaveny CI+ rozhraním. Na přijímačích se starším rozhraním CI nelze programy simpliTV sledovat, v těchto případech je třeba pořídit zmíněný simpliTV box. Přijímače simpliTV lze pořídit v několika uživatelských třídách (60-80 Euro), v prodejnách lze najít modely od značek Strong, Kathrein a Thompson. CA Modul simpliTV je z produkce NEOTION (50 Euro). Velmi často jsou nabízeny tyto produkty v balíčku s aktivní anténou Kathrein pro vnitřní použití, její použití je pochopitelně možné jen v místech s velmi kvalitním signálem simpliTV.

simpliTV receiver s aktivní anténou Kathrein

Pro kódování programů se používá systém IRDETO. Při pokusu dekódovat CA modulem simpliTV více programů najednou (režim obraz v obraze), nebylo možné v obslužném SW DVBDream dekódovat více než jeden program.

Transportní streamy některých multiplexů obsahují vedle televizních a rozhlasových stanic, HBBTV a EPG datových kanálů i OTA kanály pro aktualizaci SW simpliTV přijímačů a CA modulů. Kromě toho je možno si na webových stránkách objednat simpliTV balíček předplatného s LTE internetem nebo jen HD-registraci + LTE internet. Tím vysílatel podporuje využívání služby HbbTV pro 6 možných streamů. Připojení k internetu je bez omezení stažených dat a rychlosti stahování a umožňuje download až 30 Mbit/s za 20-30 Euro/měsíc.

Použité přijímače a měřící přístroje

Pro sledování programů simpliTV jsem využíval LCD televizor Panasonic TX-40DX600E, který je vybaven DVB-T2 tunerem i přístupovým rozhraním CI+. Pro sledování programů a dokumentaci technických informací na PC jsem využíval externí USB tuner TBS5881 s aplikacemi DVBDream a Content analyser 4T2. Pro měření parametrů signálu jsem používal měřící přístroje ROVER HDTAB7 EVO a PLANAR IT-15T2 s obslužným programem It ToolsT2.

Vstup do Diskuse

9 komentářů: “Konec DVB-T v Rakousku – příjem DVB-T2 platformy „simpliTV“ na území ČR”

 1. digiman napsal:

  Výborný článek od skutečného servisního technika.

 2. Radek Novák napsal:

  Velmi dobře napsáno, informačně bez chyb a přitom srozumitelně i pro laického čtenáře.

 3. BIDLO napsal:

  Tak článek od Saxona je jaksi vždy zárukou kvality, o tom není třeba vůbec diskutovat.

  Jen mě v současnosti trochu rmoutí a určitě nejsem sám, naprosto nulové informace ohledně spuštění Kojálu a Černé Hory. Že by ani místní redakce netušila proč si v tomto případě ČRa hrají na mrtvého brouka?

 4. Marek napsal:

  Snad se dozvíme více na konferenci v Pardubicích.

 5. vedro napsal:

  Ja bych jen doplnil vetu „Kompletní programová nabídka simpliTV včetně oblíbených německých programů (SD i HD) je…“ v muxech se vysilaji i nemecke mutace svycarske verejnopravni televize – SRF 1, SRF Zwei HD.
  Take dekuji za kvalitni odborny clanek.

 6. Janek napsal:

  Taky mě nezajímá nějaké Rakousko, zajímá mě Kojál a T2 , kde je problém , kdy bude spuštěno atd. Kdybych bydlel v Pze, tak se tam zajdu zeptat osobně…

  • TomKet napsal:

   Prioritu teď dostane rozšiřování vysílání v DVB-T a ne DVB-T2 . Bude se rozšiřovat vysílání ve 4.tém MUXu a místo vypínání regionalních multiplexů se budou prodlužovat licence tak cca. o 2,5 roku ? Neboť regionálky měly končit k 31.12.2017 Zkrátka sedět prdelí na dvou židlích sice jde, ale je to nepohodlné. Je to rozdílný přístup ve srovnání s Rakouskem kde DVB-T bylo již ukončeno . Pro vysílání DVB-T2 v česku nejsou zatím stanoveny elementární podmínky – především co se týká placení, výběr systému – karty, atd. Také technický plán přechodu „má být“ k dispozici až v létě příštího roku. MÁ BÝT. Tak kam spěchat ??? V Rakousku systém distribuce karet, set-top boxů a platby zajišťuje sesterská organizace veřejnoprávní ORF. Tak snad ČT pro to také něco urychleně udělá. Proto je dobře se zajímat jak to chodí u našich sousedů. Nepochybuji, že naše TV se budou silně inspirovat.

   • vedro napsal:

    CT se bude stratat o to, aby se zprovoznila sit 11 (DVBT2) a signal byl dostupny na min. stejne urovni jako mux 1 (DVBT) v stanovenem terminu.
    CT nebude nic kodovat (dle drivejsich vyjadreni + zakon), takze zadne kodovani, karty, distribuce zarizeni neni nutne resit. Ja spis budu sledovat, jak se domluvi privatni vysilatele, zda si dohodnou jednotny system, jinak nemaj sanci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *