Další operátor rozšiřuje pokrytí DVB-T2: Digital Broadcasting testuje nové vysílače

13 komentářů 28.2.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPA POKRYTÍ – Přechodová síť 13 se má do dubna rozšířit na devět nových lokalit a zvýšit pokrytí z 33 na téměř 60 procent populace. Všechny vysílače chce spustit do letošního září.

Nejen České Radiokomunice (CRA) rozšiřují pokrytí svojí přechodové sítě DVB-T2 pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace. Konkurenční operátor Digital Broadcasting finišuje přípravu devíti nových vysílačů a již během úterního podvečera zahájil testovací vysílání Přechodové sítě 13 z vysílače Pardubice – Slatiňany. Naladit ho lze na kanálu 24 ze stejné lokality jako celoplošný multiplex 4. Přechodová síť obsahuje pět programů skupiny Nova (Nova, Nova Cinema, Nova 2, Nova Action a Nova Gold), televize Relax, Rebel, Kinosvět a Joj family HD. Ve východních Čechách má Digital Broadcasting zprovoznit ještě vysílače Hradec Králové – Chlum a Ústí nad Orlicí – Andrlův chlum (rovněž na kanálu 24).

K TÉMATU: Digital Broadcasting spustil DVB-T2 vysílání v Brně a Ostravě, má i třetí vysílač v Praze

Ve východočeské části Přechodové sítě 13 by se měla objevit i regionální východočeská TV1, která od začátku letošního roku přešla z Regionální sítě 8 provozované CRA do multiplexu 4 společnosti Digital Broadcasting. Přípravy na spuštění vysílání přechodové sítě tohoto operátora probíhají i na vysílači Rovnina u Uherského Hradiště, který by měl být podle neoficiálních informací spuštěn tento pátek 2. března na kanálu 43. Digital Broadcasting termín nekomentoval. „Pracujeme na tom intenzivně, ale konkrétní termíny nebudeme komentoval,“ uvedl pro Televizníweb.cz Martin Roztočil, ředitel pro vnější vztahy Digital Broadcasting. Dalších pět nových vysílačů DVB-T2 má být zprovozněno v severních a západních Čechách, na Olomoucku a Zlínsku.

DOKUMENT: Prezentace Radima Pařízka o rozvoji přechodové sítě DVB-T2 Digital Broadcasting

Severní Čechy má přechodová síť Digital Broadcasting pokrýt nejprve z vysílačů Teplice – vodárna a Ústí nad Labem – Krušnohorská, západní Čechy z mariánskolázeňské Dyleně, Olomoucko z vysílače ve Slavonínu a Zlín ze Segmentu. „Dohromady v přepočtu to znamená, že DVB-T2/HEVC Přechodovou síť 13 naladí 5.982.949 osob, tj. 58,3 procenta obyvatel České republiky,“ sliboval na lednové tiskové konferenci v Praze majitel společnosti Digital Broadcasting Radim Pařízek. „Počítáme, že celou Přechodovou síť 13 zprovozníme do září letošního roku. Což ovšem závisí na úspěšné dokoordinaci všech kmitočtů sítě,“ dodal. Přechodová síť 13 bude jediným přechodovým multiplexem DVB-T2, který nabídne regionální odpojování a tudíž ji budou moci k přechodu na DVB-T2 využít regionální televize.

Vstup do Diskuse

13 komentářů: “Další operátor rozšiřuje pokrytí DVB-T2: Digital Broadcasting testuje nové vysílače”

 1. Štěpán napsal:

  At‘ to Pařízka ani nenapadne něco spouštět z Dyleně na 28.k !!! Ten kdo to povolil by potřeboval pořádně zfackovat za takovou prasárnu proti muxu BR z Bogenu kterej tu hraje málem místní kvality a síly.

  Jsou jiné kanály daleko více volné!!! Navíc přechodová může být klidně i na nějakém z vyšších kanálů … je to jen dočasné řešení. (26, 27, 30, 37, 38, 39, 41, 43, 44, 46, 47, 50, 51, od 54 nahoru vše volné!)

  • Wenzel Simeon napsal:

   Nemá se náhodou v březnu přepínat Hoher Bogen do DVB-T2?

  • Nonic napsal:

   Štěpáne jen dodám, že Pařízek díky přídělům nechtěně sám sobě ruší rozdílny 45 k z Klínovce vůči u Mariánek jiného svého vysílače a na druhou stranu 38k je sice spřažen s Plzní ale ozvaly se hlasy, že se pere s 38k Trutnovem rozdílným MUXem… taky kvůli tomu bylo krátce po přeladění MUX-7 několik neohlášených delších odstávek zda se to nějak zvládne? jiným nastavením…
   Prostě kdo to koncipuje a přiděluje… tak asi ztratil vůčí přírodním zákonům a kopcovité členité krajině „selský rozum“…
   Ono s tím 28k to není o moc lepší pokud se střetnou na dobrých přesahových místech i naše rozdílné sítě… či s tou zmíněnou silnou bavorskou která ve T2 bude ještě víc posílena podél jejich hranic z více kót 28k… No ve finálních 6 sítích to bude o něco jinačí než v těch našich 3 přechodových T2… a dočasně přelaďovaných DVB-T… tak si musíme počkat co ten guláš sice koordinačně vyjednaný pak způsobí… zda bude chutnat?…
   Jsem zvědav co? až bude s Pařízkem rozhovor na tyto fakta řekne?…
   Jinak Teplický vodojem směrem na východ je v pohodě na pokrytí svého města co je ve velkém ďolíku ale na západ čouhá jen kousíček špičky vysílače vůči dalšímu terénu co je do kopce a další překážky… takže pokrytí i v mezinárodní mapě dohledatelné je v hustých zástavbách měst ač jsou blízko mizerný… Musí to dokrýt Klínovec a někde Louštín či kde mají štěstí tak Ládví…

 2. Michael napsal:

  A budete i rozšiřovat Přechodovou síť 13 na vysílač Brno Kojál?

 3. pevy napsal:

  Koukám, že než se zdejšímu webu podaří Pařízka vyzpovídat v dlouho slibovaném rozhovoru, pojede už většina jím slibovaných vysílačů. Mimo jiné, pane Potůčku, myslíte si, že můžu „očekávat“ Andrlův chlum (UO) v provozu už v nejbližších dnech ? Díky.

  • Jan Potůček napsal:

   Rozhovor nezáleží jenom na nás, Radim Pařízek si musí najít čas. A ne, nebude mít spuštěné všechny vysílače, momentálně má spustit pouze dva z devíti plánovaných.

   • mirasat napsal:

    Jestli jsem to dobře pochopil, tak PS13 Kleť se měla původně spouštět červenec/srpen a nyní se to odkládá na podzim ?
    Hlavně mi neříkejte, že na K32 se vysílat nedá a čeká se uvolnění K30….do roku 2020…

 4. pevy napsal:

  To, že je Pařízek ve spouštění DVB-T2 rychlejší, než Česká televize, to mne vážně překvapilo.

  • Jan Potůček napsal:

   Momentálně je rychlejší, ale jakmile ČT na začátku dubna spustí najednou 20 vysílačů, bude všechno jinak.

  • vedro napsal:

   CT byla lidrem prvi vlny digitalizace, ted se vic pripravuje a vymlouva. Da komercnim T2 sitim mirny naskok a pak jich v rychlem sledu dozene nebo predezene, aby mohla vypinat vysilace, ktere musi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *