Česká televize už testuje DVB-T2, kvalita obrazu Full HD je lepší než na satelitu

21 komentářů 27.3.2018 / Jan Potůček

Veřejnoprávní přechodová síť DVB-T2 odstartuje již ve čtvrtek 29. března, hned první den pokryje signálem 98,7 procenta obyvatel České republiky.

Ve finální fázi nastavování před čtvrtečním startem je přechodová síť DVB-T2 České televize. České Radiokomunikace (CRA) jako technický operátor multiplexu již testují jednotlivé vysílače, signál nového multiplexu bylo možné zachytit například i v Praze. „Lidé, kteří jej zachytili, potvrzují vynikající kvalitu, která je lepší než na satelitu. Full HD 1080p@50 Hz v HEVC s vysokým datovým tokem je znát,“ konstatoval na Twitteru Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie CRA. Česká televize odstartuje DVB-T2 vysílání hned na 22 vysílačích velkého výkonu s pokrytím 98,7 procenta populace.

TABULKA: Harmonogram spouštění vysílačů Přechodové sítě 11 a jejich technické parametry

Ve dvou dalších etapách 20. dubna a 10. května spustí ČT další čtyři vysílače základní sítě a dosáhne pokrytí přes 99 procent obyvatel České republiky. Přechodová síť 11, jak se multiplex DVB-T2 provozovaný Českou televizí oficiálně označuje, bude obsahovat programy ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT 24 HD, ČT Sport HD, ČT Déčko HD, ČT art HD, Český rozhlas Radiožurnál, Český rozhlas Dvojka, Český rozhlas Vltava, Český rozhlas Plus, Český rozhlas Rádio Wave, Český rozhlas Rádio Junior, Český rozhlas Jazz a Český rozhlas D-dur. Na většině území bude toto vysílání zachytitelné na kanálu 26, v jižních a severních Čechách na kanálu 50 a z jáchymovského vysílače Klínovec na kanálu 39.

Vstup do Diskuse

21 komentářů: “Česká televize už testuje DVB-T2, kvalita obrazu Full HD je lepší než na satelitu”

 1. Jiří napsal:

  Je už znám konkrétní čas spuštění?

  • Jan Potůček napsal:

   Ano.

   • dirigento napsal:

    PS11 bude spuštěna 29. března 2018 v 10h dopoledne.

    • Zákazník_II napsal:

     V Praze jsem naprosto spokojený s technickou kvalitou programu JOJ FAMILY T2 HD na kmitočtu 498 MHz.

     Včera začal vysílat ČT1 až ČT24 T2 HD na kmitočtu 514 MHz ze všech možných vysílačů kolem Prahy. Kvalita je ale mizerná, vždycky tam čas od času naskočí ztráta kvality signálu, a z toho stavu se můj přijímač (počítač VLC Media Player 3.01) těžko vzpamatovává.

     I na i-televizi jsme si zvolili nějaký prapodivný formát = celý Internet přehraji, ale ČT nikoliv.

     

 2. Lukáš napsal:

  Je ale na satelitu sou kanál čt zpoplatněny a na anténu ne za druhé na satelitu je čt šířena v mpeg4.

  • BIDLO napsal:

   ČT programy na satelitu samozřejmě zpoplatněny nejsou.

   Jinak samozřejmě takové vyjádření těší.

 3. Martin napsal:

  A pane Potůčku, jaký čas to bude … ? .

 4. kokun napsal:

  Citace z článku:
  „České Radiokomunikace (CRA) jako technický operátor multiplexu již testují jednotlivé vysílače, signál nového multiplexu bylo možné zachytit například i v Praze.“

  Njn – ale že by se někdy (aspoň jednou!) začalo taky někde jinde, než jen v Praze?
  Nereálné 😮 🙁

 5. BIDLO napsal:

  Kojál už jede!

  • janek napsal:

   Mě tedy ne.

   • BIDLO napsal:

    Signál už je zase odpojen. Nicméně, stihl jsem otestovat i TXT který byl též přítomen takže naprostá spokojenost.
    Takže ještě čekám na Pařízka a už můžu tento týden na některých TV kromě dvou či tří výjimek udělat krátký proces s celým DVB-T.

    • janek napsal:

     Ano taky postupně mažu programy T a nechávám již jen T2, zdá se mi na mé UHD TV o něco lepší obraz z T2 než z T. Nicméně se těším jak bude obraz FullHD od ČT vypadat na UHD TV. Uvidíme.

    • vedro napsal:

     Taky mam v rakouskem pohranici domluveno s dvouma hospodama, ze jim tam udelam prijem CT HD v DVBT2. Pak to budu montovat dalsim zajemcum-stammgastum u nich doma. Nic si neplati, maji vetsinou pouze SD satelit a ORF pres DVBT2 a CT v HD bude pokoukanicko. Cesky trochu umi, tak snad bude zajem.

 6. Jan napsal:

  No aby nééé, když je v multiplexu jen pět programových pozic. Jenom aby nám to vydrželo alespoň do švestek :-))) Jestli tam naperou ty HD regiony, tak pak se teprve ukáže. Ale tak, zázraky se dějí.

 7. BoD napsal:

  Tak jste mě vyprovokovali k testu a – nic :-(. Přijímám Kleť. V noci ze včerejška na dnešek měla Kleť kompletní výluku. Jenom mi bylo divné, že MUX 1 a 2 jely. Inu, pobavte se na můj účet. Já trdlo zapomněl na Mařský vrch (kde ale není MUX3). Zjevně na Kleti něco kutili. Ale K50 byl (než jsem usnul) hluchý. A tak je to i dnes. Prostě na testovací okno nemám štěstí.
  No a jinak mám jednu dálkovou raritu DVB-T2. V místě kde bydlím by Jihlava Javořice neměla být ani náhodou (podle map pokrytí). A já ji chytám stabilně s anténou natočenou na Kleť, takže Javořici chytám, podle echa, odrazem. No a DVB-T2 jede jako hodiny, ačkoliv konstelák bych vám nepřál vidět. Žasnu, co ta T2 dokáže zpracovat. Do naší bytovky jsem se přistěhoval nedávno a teprve teď jsem si všimnul, že některé baráky v okolí mají antény směrované rovnou na Javořici. Takže je tady, díky terénnímu profilu, zachytitelná i lépe, než ta Kleť. A to po mě nechtějte popis naší STA. To se divím, že jede vůbec něco. No, počkám si na čtvrtek :-). A až bude hezky, už jsem domluven s ostatními majiteli bytových jednotek, že tu STA dám do kupy.

  • Jiri napsal:

   Prozradis misto prijmu? Ja jsem ve Volyni taky naladil 26 kanal ac jinak chytam Klet, takze to bude taky asi z Javorice.

   • BoD napsal:

    Ano, prozradím. Strunkovice nad Blanicí. A kdy jsi to chytil? K26 je pro PS11, takže by to muselo být testovací vysílání. Ve Volyni by to mohl taky být vysílač Sušice – Svatobor. Jenomže ten je skoro naproti Kleti, takže by to byl nejspíš odraz. U jihlavy – Javořice by to muhl chytat postranní lalok přijímací antény. Jenomže Volyně to má k oběma vysílačům přes pořádné kopce, takže je těžké odhadovat, o který vysílač jde. No, máme tady členitý terén :-). Směry všech tří vysílačů jsem uložil na následující odkaz:

    https://www.imgup.cz/images/2018/03/28/volyne_k26.jpg

    • Standa napsal:

     Také mám anténu nasměrovanou na Kleť. Z Javořice chytám všechny 3 Muxy odrazem ve stejné kvalitě jako z Kletě. Obora U Hracholusk, okr. PT.

 8. Sekáč napsal:

  KRÁSNÝ jsem stihl taktak,na TV naladěno,na STB jsem to už nestihl.

 9. Ro. napsal:

  Zaznamenal jsem velmi nepříjemný problém s nevyrovnanou hlasitosti mezi T2 multiplexem České televize a T2 ostatních programů. Jinak řečeno, když přepnu z České televize třeba na Primu, tak mi televize skoro nadskočí……

 10. Jan napsal:

  Já jsem VELMI mile překvapen z vysílání T2. Oproti T1 je rozdíl znát i u SD kanálů. Hlavně stanice z muxu 3 jsou v T2 v o mnoho lepší kvalitě a to sleduju na tv 82cm, tedy žádná mini televize. HD je naprosto dokonalé a to jak u ČT tak i Joj family. Za mě paráda. Zbytečně platit za kabel nebo satelit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *