Česká televize už má zkoordinovanou vlastní přechodovou síť DVB-T2 s 26 velkými vysílači

12 komentářů 17.2.2017 / Jan Potůček

Do multiplexu se vejde všech šest současných programů České televize ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Další dvě přechodové sítě DVB-T2 čekají na výsledky mezinárodní koordinace kmitočtů.

Vlastní celoplošné vysílání všech šesti programů v HD kvalitě a standardu DVB-T2 by mohla již nyní spustit Česká televize. Její přechodová síť DVB-T2, která má pokrýt přes 95 procent obyvatel České republiky, je již zkoordinována. Vyplývá to z výroční Zprávy realizace Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, kterou na konci ledna předložilo vládě ministerstvo průmyslu a obchodu a již má Televizníweb.cz k dispozici. „Pro přechodovou síť 11 je zkoordinováno 26 vysílačů velkého výkonu z celkového počtu 26 požadovaných,“ konstatují autoři Zprávy.

Hůře jsou na tom další dvě plánované přechodové sítě DVB-T2, které mají provozovat České Radiokomunikace a společnost Digital Broadcasting. Síť 12 pro České Radiokomunikace má podle Zprávy zkoordinováno 20 z 26 vysílačů velkého výkonu, u šesti se stále čeká na výsledek mezinárodní koordinace. Síť 13 pro společnost Digital Broadcasting, která má být jako jediná z tří plánovaných přechodových multiplexů DVB-T2 regionalizovatelná (budou v ní moci vysílat regionální televize odpojovaně jen pro určité regiony), je na tom ještě hůře. Dosud bylo zkoordinováno 15 vysílačů ze 44 požadovaných.

Jedním z vysílačů, na kterých Česká televize plánuje provozovat svoji přechodovou síť DVB-T2, je i jihočeská Kleť (Foto: Česká televize)

Čeká se jen na vyřešení otázky financování provozu

Ačkoli má Česká televize k dispozici všechny potřebné kmitočty pro spuštění vlastní přechodové sítě DVB-T2, jako první odstartuje síť Českých Radiokomunikací. Na přelomu února a března ji budou moci naladit diváci v Praze a středních Čechách. Operátor zatím zprovozní dva velké pražské vysílače na Žižkově a Cukráku, které budou vysílat v jednofrekvenční síti na kanálu 31. Žižkovský vysílač využije stejně jako při současném televizním vysílání ve standardu DVB-T vertikální polarizaci, Cukrák bude vysílat s horizontální polarizací. Diváky tedy nečekají žádné úpravy nastavení příjmových antén, u společných televizních antén ale bude nutné doplnit novou kanálovou vložku.

Start přechodové sítě České televize je závislý na zajištění financování jejího provozu. Nedávné schválení novely zákona o DPH, která oprostí ČT od danění vybraných koncesionářských poplatků, by tomu mohla napomoci. Kavčí hory nyní čekají definitivní potvrzení této normy a vyřešení otázky vratek DPH. „Česká televize deklarovala, že hodlá využít prostředky získané z částečného odpočtu DPH přednostně na realizaci druhé vlny digitalizace. K té se vláda zavázala, aby uvolnila pásmo pro rozvoj vysokorychlostního internetu, ve Strategii rozvoje zemského digitálního televizního vysílání v létě loňského roku,“ uvedla ČT ve společné tiskové zprávě s Českým rozhlasem, již obě veřejnoprávní média vydala bezprostředně po schválení novely zákona o DPH.

Vstup do Diskuse

12 komentářů: “Česká televize už má zkoordinovanou vlastní přechodovou síť DVB-T2 s 26 velkými vysílači”

 1. Antonin napsal:

  Kdy bude v hodonine dvb t2 mam setebox evolveo ted tam skocilo radio dekuji.a mulriflexi

 2. Pavel Pastyřík napsal:

  Zde na Chebsku je o přechodný multiplex 12 zájem, protože obsahuje programy ze zde slabě pokrytého multiplexu 3, zájem je zde hlavně o programy Prima Love a Prima ZOOM, zbývající programy Barrandova, Očko, Očko Gold i Šlágr TV. Ostatní multiplexy, MUX1, MUX2, MUX4 a REGMUX 7 zde pokrytí mají. Zde v Libé na náměstí přijímám DVB-t na 2 sloučené antény typu ANT 1007 O, jedna ze směru Zelená hora, MUX1 K36, MUX2 K35, Dyle’n MUX4 K45, druhá ze směru Klínovec REGMUX7 K50. Signál z Krašova na K52 je zde nestabilní a velmi slabý pod úrovní šumu.

 3. Vítězslav Křešťák napsal:

  Pane Potůčku.V článku sdělujete,že ČT má zkoordinováno 26 vysílačů. OK,ale zapoměl jste napsat, aby mohla ČT spustit na nich vysílání musí mít k nim idividuální povolení a povolení k vysílání od ČTÚ, A o tyto náležitosti ČT ještě nepožádala.
  VITEK2442

 4. crossmans napsal:

  Taky je zde jinde psáno, že se spustí až za nového GŘ???

 5. PeVy napsal:

  Proč se zde (ostatně stejně, jako na jiných webech) pořád mele totéž dokola ? Když už chcete nabídnout nějaké nové informace, proč tedy nenapíšete, na kterých konkrétních kmitočtech ty přechodové sítě budou vysílat z jednotlivých stanovišť (třeba jen ty již zkoordinované) ? Padla zde i zmínka, že následovat bude start sítí Brno + Ostrava – mám to chápat tak, že bude v provozu hned plný výkon vč. Kojál + Hošťálkovice, nebo se bude zase jen troškařit (tj. pouze Hády, Barvička, Hladnov) ?

  • Jan Potůček napsal:

   Protože tyto informace má zatím k dispozici jen ČTÚ a částečně operátoři sítí, kteří je dosud nechtěli zveřejnit. Záleží na jejich rozhodnutí. V některých případech ještě není zkoordinováno, nebo jde o kmitočty, které by byly jen dočasné a hledají se alternativní možnosti, jak se vyhnout opakovanému přelaďování.

  • David Kříž napsal:

   To, že se něco nazývá „sítí“ ještě neznamená, že to musí být Kojál + Hošťálkovice.

   • PeVy napsal:

    ČRa ale na uvedená stanoviště koordinace mají. A pokud budeme slovíčkařit, to co už teď vysílá je taky „síť“ (= Žižkov+Cukrák).

    • PaBu napsal:

     Odpověď CRA na můj dotaz (17.5.2017) o vysílání DBV-T2 z Kojálu:

     Termín spuštění přechodové sítě DVB-T2 z vysílače Kojál prozatím nebyl zveřejněn, prozatím nejsme držiteli individuálního oprávnění k provozu vysílačů s kmitočtovým přídělem pro vysílač Kojál. Z provozně technického hlediska čeká vysílač Kojál v souvislosti s vysíláním přechodových sítí DVB-T2 výměna anténního systému.
     Z legislativního hlediska prozatím nebyla schválena novela Zákona o elektronických komunikacích (ZEK), která upřesňuje v legislativní rovině provoz přechodových sítí DVB-T2. Novela ZEK by se měla v příštím týdnu projednávat ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně.

 6. drahomir napsal:

  Dobrý den,
  Jen hrájé v Ostravě
  Přechodová Siť 12 Kanál 28
  Je uš Červen ne hrájé ještě
  Přechodová Siť 11 Česká Televize
  Přechodová Siť 13 Radim Parizek
  Jákí budé mít kanál
  Přechodová Siť 11 Česká Televize

  Přechodová Siť 13 Radim Parizek

Napsat komentář