Skylink od března opět zdražuje servisní poplatek za satelitní televizi

3 komentáře 28.2.2017 / Jan Potůček

Diváci základních programových balíčků zaplatí o 12 až 13 procent více, měsíčně servisní poplatek podraží ze 70 na 79 korun.

Další zdražení servisního poplatku za příjem základních televizních programů oznámila největší česká satelitní služba Skylink. Od 1. března její zákazníci zaplatí 79 místo dosavadních 70 korun měsíčně. Roční servisní poplatek vyjde na 1 198 korun namísto nynějších 1 070 Kč, předplatné na dva roky stoupne z 1 680 na 1 895 korun. Český telekomunikační úřad, který reguluje provozovatele elektronických komunikací na českém trhu, již oznámil, že prověří, zda firma o změnách informovala v dostatečném předstihu a zákazníci se mohli na zdražení připravit.

Čtvrté zdražování od roku 2012

„Změna ceníku odráží postupný přesun nákladů souvisejících se satelitním přenosem televizních programů z vysílatelů na naši společnost. To ve spojení se stále širší programovou nabídkou a přechodem na HD kvalitu vysílání výrazně ovlivňuje naše hospodaření,“ vysvětlil Skylink na svém webu. Servisní poplatek firma zavedla v roce 2012 u do té doby bezplatné nabídky základních televizních programů. Balíček Digital, kterého se poplatek týká, nyní čítá 45 programů. To je zhruba o deset více než mohou přijímat diváci odkázaní na pozemní příjem televizního signálu ze sítí DVB-T, který je k dispozici zdarma.

Zavedení servisního poplatku se v roce 2012 setkalo se silnou nevolí diváků satelitní televize, zvláště proto, že Skylink v dřívějších reklamních kampaních sliboval zachovat základní programy zdarma. Kvůli zavedení servisního poplatku a způsobu oznámení této informace vedl Český telekomunikační úřad se Skylinkem správní řízení, v němž provozovateli uložil pokuty ve výši 15 milionů korun. V době svého zavedení vyšel servisní poplatek Skylinku na 29 korun měsíčně. Od roku 2013 operátor tento poplatek takřka každoročně zvyšuje. Nejprve na 33 korun měsíčně, předloni tato taxa stoupla na 55 korun měsíčně, loni na 70 Kč měsíčně. U ročních a dvouletých plateb nebyl nárůst tak skokový.

Dražší jsou i některé doplňkové balíčky

Aktuální zdražování Skylinku se dotkne i některých tematických programových balíčků. Například balíček Mixbox podraží o 26 korun na 165 korun měsíčně. Za roční příjem tohoto balíčku zaplatí zákazníci Skylinku o 451 korun více než dosud, konkrétně 1 980 korun. Zdraží i české filmové balíčky. Programy CS Film, CS Mini a Horror Film nově vyjdou na 131 korun měsíčně, což je o 22 Kč více než dosud. Roční poplatek ze tento programový balíček podraží o 252 korun na 1 572 Kč. Konkurenční balíček programů Film Europe a CS TV zvýší měsíční cenu o 32 korun na 152 korun, v roční verzi pak o 504 korun na 1 824 korun.

Servisní poplatek představuje pro Skylink zásadní zdroj příjmů. Zatímco doplňkové a prémiové programové balíčky si od tohoto satelitního operátora předplácí zhruba 100 tisíc zákazníků v České republice a na Slovensku, jenom v Česku má Skylink milion aktivních karet, za které musí zákazníci odvádět servisní poplatek. Provozovatelem Skylinku je lucemburská společnost M7 Group, která v minulosti koupila i konkurenční satelitní službu CS Link a postupně ji sloučila se Skylinkem.

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “Skylink od března opět zdražuje servisní poplatek za satelitní televizi”

  1. Vítězslav Křešťák napsal:

    Co má společného Skylink s DVB-T2?

  2. Pavel Mornštajn napsal:

    Dobrý den.Chtěl bych prodloužit používání Satelitu o 2 měsíce,jelikož to mám zaplacené do konce srpna a měl jsem už mít nemovitost prodanou.Chtěl bych to prodloužit do konce října.Napište prosím jakým spůsobem to mám poslat.Děkuji P.Mornštajn Klatovská 72,34004 Železná Ruda mob:774325149

Napsat komentář