Máte společnou televizní anténu? Pro příjem DVB-T2 potřebujete nové kanálové vložky

5 komentářů 17.3.2017 / Jan Potůček

Bez doplnění kanálových vložek nemohou domácnosti, které využívají společnou televizní anténu, naladit a sledovat programy šířené v přechodové síti DVB-T2.

Chcete si vyzkoušet nový televizor a naladit přechodovou síť DVB-T2 Českých Radiokomunikací (CRA), která odstartovala 1. března v Praze a středních Čechách? Pokud používáte individuální nebo pokojovou anténu, stačí vám k ní připojit televizor s tunerem DVB-T2, kodekem HEVC a spustit automatické vyhledávání kanálů. Pokud však bydlíte v bytovém domě a používáte společnou televizní anténu (STA), neobejdete se bez technické úpravy této STA, kterou by měl zajistit majitel nebo správce domu. „STA automaticky novou vysílací síť nezachytí, je potřeba ji doplnit o nové kanálové vložky,“ vysvětluje Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie CRA.

S úpravami STA lze začít už nyní

Kanálová vložka umožní, aby se do rozvodu STA dostal signál nové vysílací sítě se všemi jejími programy a doplňkovými službami. „Výhodou kanálových vložek, které jsou nyní na trhu, je fakt, že se v budoucnu dají přeladit. V okamžiku, kdy se budou přechodové sítě DVB-T2 měnit na finální a bude docházet k výměně kmitočtů, tyto vložky se pouze přeladí na aktuální frekvenci a nebude třeba je znovu měnit a kupovat nové,“ vysvětluje Marcel Procházka. Výměnu nebo doplnění kanálové vložky provádí servisní anténářské společnosti. Nejde o tak jednoduchý zásah, který by si mohli provést sami diváci nebo správce domu. Přestože nejsou náklady na úpravu STA příliš vysoké, musí o nich obvykle rozhodnout majitel domu nebo bytové družstvo.

V Praze a ve středních Čechách, kde už lze naladit vysílání DVB-T2 a přijímat tímto způsobem jednu vysílací síť s jedenácti programy, je třeba do STA doplnit kanálovou vložku pro kanál 31. A ačkoli to vypadá, že na úpravy STA bude dostatek času, protože až do roku 2020 má probíhat souběžné televizní vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2, podle Marcela Procházky by majitelé bytových domů neměli s úpravami STA čekat na poslední chvíli. „Servisních firem není zase tak mnoho, takže se může stát, že budou mít nasmlouvané zakázky dlouho dopředu. Proto je dobré myslet na úpravy STA již dnes a v Praze a středních Čechách je realizovat třeba již nyní,“ říká Procházka.

Schéma fungování společné televizní antény

Šest programů České televize v HD kvalitě

Po spuštění celoplošné přechodové sítě DVB-T2, kterou bude provozovat Česká televize a regionální přechodové sítě společnosti Digital Broadcasting, bude nutné doplnit do STA další dvě kanálové vložky. Pokud však dnes STA přijímá i regionální DVB-T sítě, jejichž ukončení se předpokládá na konci roku 2017, bude možné tyto kanálové vložky v případě jejich přeladitelnosti využít právě pro příjem nových přechodových sítí DVB-T2. Celkově by mělo v České republice po přechodu na DVB-T2 vysílat pět a až šest televizních sítí v tomto standardu. Každá může nabídnout zhruba 18 programů ve standardním rozlišení nebo šest až sedm kanálů v HD kvalitě, případně mix kanálů v HD a SD rozlišení. Z výše uvedených čísel je zřejmé, že jeden HD kanál je ekvivalentem přibližně 3 SD kanálů.

V přechodném období do doby, než se budou vypínat dnešní celoplošné sítě DVB-T, by měla být hlavním lákadlem pro diváky přechodová síť DVB-T2 České televize. V ní se mají objevit všechny programy ČT ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Po letošním Silvestru by to měla být jediná pozemní síť, v níž bude možné zdarma přijímat HD kanály České televize, protože regionálním sítím DVB-T, v nichž lze nyní naladit stanice ČT 1 HD, ČT 2 HD a ČT Sport HD, končí 31. prosince platnost individuálních oprávnění pro využívání kmitočtů. Každopádně v přechodové síti DVB-T2 by měla ČT nabídnout v HD kvalitě také zpravodajský kanál ČT 24, dětské Déčko a uměleckou ČT art.

HD kvalitu nabídne v DVB-T2 i zpravodajský kanál ČT 24 (Zdroj: YouTube.com)

Programy v přechodových sítích DVB-T2 jsou pro televizní stanice i diváky zdarma

Naopak komerční televize v přechodových sítích DVB-T2 v HD kvalitě vysílat nebudou. Jednak na to nebude dostatečný prostor a také to odporuje jejich obchodní strategii, kdy HD verze programů nabízejí jako prémiovou službu v placených televizních platformách. Ve finálních sítích DVB-T2 ale bude dostatek kapacity i pro HD vysílání komerčních stanic. Do všech šesti plánovaných sítí by se vešlo až okolo 40 HD programů. To je mimochodem stejný počet, který nyní v DVB-T2 nabízí německé komerční stanice. Veřejnoprávní programy v HD kvalitě jsou v Německu dostupné přes DVB-T2 zdarma a nezakódované, za sledování komerčních televizí se platí servisní poplatek.

Pro televizní stanice i diváky je vysílání v přechodové DVB-T2 síti Českých Radiokomunikací zdarma. Celostátně bude možné televizní vysílání v tomto standardu přijímat od března 2018, kdy chtějí České Radiokomunikace dokončit výstavbu svojí přechodové sítě. Operátoři dalších dvou přechodových multiplexů zatím časový harmonogram výstavby svých sítí nezveřejnili, stejně jako termín spuštění prvních vysílačů.

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “Máte společnou televizní anténu? Pro příjem DVB-T2 potřebujete nové kanálové vložky”

  1. EV. broukalova napsal:

    Ano potřebujeme na paneláku nové kanálové vložky.
    Cena.kolik

  2. Antena.cz napsal:

    Cena kanálové vložky je orientačně 2000-2500 vč. DPH / ks bez montáže, záleží na typu.
    Některé vložky lze přeladit nebo upravit tak, aby přijímaly dva kanály současně. To zjistí technik na místě.

Napsat komentář