Po Praze se signál DVB-T2 dostane do Brna a Ostravy, přidat by se měla i síť České televize

2 komentáře 2.3.2017 / Jan Potůček

Veřejnoprávní přechodový multiplex bude hlavním lákadlem DVB-T2, všechny programy České televize by měl nabídnout zdarma v HD kvalitě.

Během následujících dvou až tří měsíců by se mohla přechodová síť DVB-T2 provozovaná Českými Radiokomunikacemi (CRA), která ve středu odstartovala v Praze a středních Čechách, rozšířit i do Brna a Ostravy. Serveru Televizníweb.cz to řekl ředitel pro regulaci a strategii CRA Marcel Procházka. Pokud se do té doby podaří dořešit potřebné legislativní úpravy, mohla ve stejných lokalitách souběžně odstartovat i přechodová síť DVB-T2 České televize. Ta bude pro diváky asi největším lákadlem, protože by měla nabídnout všech šest programů veřejnoprávní televize v HD kvalitě.

Dosud ČT terestricky vysílá v HD verzi pouze tři programy: ČT 1, ČT 2 a ČT Sport jsou dostupné v Regionální síti 7, která vysílá ve standardu DVB-T. Tento multiplex pokrývá signálem 85 procent obyvatel České republiky, jeho individuální oprávnění pro využívání kmitočtů ale vyprší na konci letošního roku a není jisté, zda je Český telekomunikační úřad bude chtít prodloužit. Přechodová síť DVB-T2 by se tak stala jedinou možností, jak přijímat HD programy České televize zdarma – na satelitu, v kabelu a IPTV jsou sice součástí základních programových nabídek, ale i za ty musí zákazníci platit.

Finální pokrytí přechodové sítě DVB-T2 Českých Radiokomunikací připravované na první čtvrtletí 2018 (Zdroj: CRA)

HD kanály od komerčních televizí nečekejme

Komerční televize, tedy alespoň ty nejsledovanější – Nova s Primou – o volném vysílání HD verzí svých programů v terestrice neuvažují. Narušilo by to jejich obchodní model, protože za možnost zařazení svých HD kanálů do nabídek satelitních a kabelových operátorů si nechávají platit. Pokud by tyto programy byly v pozemním vysílání dostupné zdarma, ochota poskytovatelů placených televizních služeb hradit poplatky za distribuci těchto stanic v jejich sítích by viditelně klesla. Navíc v přechodném období do roku 2020 nebude možné v přechodových sítích DVB-T2 vysílat HD verze komerčních televizí, protože by se do nich nevešly. Výjimkou může být kromě ČT třetí přechodová síť, ta však nedosáhne stejného pokrytí jako síť CRA.

Rozšiřování pokrytí signálem DVB-T2 by mělo být poměrně rychlé. CRA nyní mají zkoordinovány kmitočty pro 18 z 26 plánovaných vysílačů svojí přechodové sítě (monitorovací zpráva ministerstva průmyslu a obchodu pro vládu o naplňování Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání podle Marcela Procházky obsahuje chybu, když tvrdí, že je již zkoordinováno 25 lokalit). Síť České televize má zkoordinovány kmitočty pro všech 26 základních vysílačů velkého výkonu, v některých případech však jde o kmitočty, které bude muset opustit ještě před transformací přechodové sítě na finální veřejnoprávní multiplex DVB-T2. To by znamenalo, že by diváci v určitých regionech museli v souvislosti s přechodem na DVB-T2 dvakrát až třikrát přelaďovat televizory.

Obsah budoucí přechodové sítě DVB-T2 České televize bude pro diváky asi největším lákadlem

ČT čeká na novelu ZEK a volbu ředitele

Česká televize nyní vyčkává na schválení novely zákona o elektronických komunikacích (ZEK), která obsahuje i úpravu zákona ČT, jež Kavčím horám umožní zahájit vysílání ve standardu DVB-T2. Z hlediska financování výstavby jejich přechodové sítě je důležitá novela zákona o dani z přidané hodnoty, která ruší povinnost platit DPH za vybrané koncesionářské poplatky. Tato novela sice již prošla parlamentem, ale její odpůrci se proti ní odvolali a ČT chce mít jistotu, že bude mít dostatek finančních prostředků pro budování sítě DVB-T2. V neposlední řadě hraje důležitou roli i nedávno vypsané výběrové řízení na nového generálního ředitele ČT, jehož hlavním úkolem bude realizovat přechod na DVB-T2 v praxi.

Teoreticky je tedy možné, že ČT vyčká na konec dubna, kdy bude znám výsledek konkurzu: nového generálního ředitele má Rada ČT vybrat 26. dubna. Na přelomu dubna a května by měla podle vedoucího Koordinační expertní skupiny při ministerstvu průmyslu a obchodu Pavla Dvořáka odstartovat i třetí přechodová síť DVB-T2, již bude provozovat společnost Digital Broadcasting. S koordinací jejích kmitočtů jsou největší problémy, řekl Dvořák v rozhovoru pro Televizníweb.cz, protože nejde o tzv. ženevské kmitočty a hůře se pro ně hledá kompromis s regulátory sítí elektronických komunikací z okolních zemí. Navíc tato síť má být koncipovaná jako regionalizovatelná, proto potřebuje více kmitočtů než první dva přechodové multiplexy.

Vstup do Diskuse

2 komentáře: “Po Praze se signál DVB-T2 dostane do Brna a Ostravy, přidat by se měla i síť České televize”

  1. krpač napsal:

    Dobrý den, můžete zjistit a uveřejnit na kterých kanálech (kmitočtech) se budou jednotlivé přechodné sítě v ČR vysílat? A jakým vyz.výkonem.

Napsat komentář