Proč se v DVB-T2 neobjevují programy televize Nova?

7 komentářů 6.3.2017 / Jan Potůček

„Nabídku od Českých Radiokomunikací jsme dostali, nejprve tedy odpovíme jim,“ říká obchodní ředitel skupiny Nova Jan Vlček. Televize vyjednává i s konkurenčním operátorem.

Proč chybí skupina Nova a její programy v přechodové síti DVB-T2, kterou minulý týden spustily České Radiokomunikace (CRA) v Praze a středních Čechách? Tuto otázku si kladou nejen redaktoři úzce specializovaných mediálních webů, ale i diváci, kteří už přechodovou síť CRA naladili. Multiplex nabízí jedenáct programů televizních skupin Prima, Barrandov, Óčko a Šlágr TV. „Nova dostala nabídku také, ale vůbec se k ní nevyjádřila,“ prohlásil minulou středu na tiskové konferenci ke spouštění přechodové sítě generální ředitel CRA Martin Gebauer.

Nabídku jsme dostali, potvrzuje Nova

Zástupci Novy nabídku od CRA potvrzují, důvod svého mlčení ale nechtějí veřejně komentovat. „Tuto záležitost budeme prvotně komunikovat s CRA a pak se k tomu vyjádříme,“ uvedl pro Televizníweb.cz obchodní ředitel skupiny Nova Jan Vlček. Ve stejném duchu se vyjádřil i vedoucí právního oddělení Novy Štěpán Peichl na čtvrteční tiskové konferenci nově založené Asociace komerčních televizí (AKTV). Organizace, která sdružuje televizní skupiny Nova, Prima a Óčko, se bude tématem DVB-T2 také zabývat, ale pouze okrajově.

„DVB-T2 se budeme věnovat pouze po technické stránce tak, abychom věděli, že všechno klapne tak, jak má, že se dodrží Technický plán implementace a že na konci bude platforma, která bude srovnatelná z pohledu funkčnosti a možnosti služeb funkcionality s jinými platformami,“ odpověděl na dotaz serveru Televizníweb.cz Jan Vlček, který je zároveň prvním prezidentem AKTV. Jednou z funkcionalit, kterou by mělo vysílání DVB-T2 nabídnout, je podle Vlčka ochrana obsahu před kopírováním a porušováním autorských práv.

Nabídku na vysílání v přechodové síti DVB-T2 od nás Nova dostala, ale nijak nereagovala, říká generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer (Foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz)

Kódovat signál, nebo ne?

„Určitě to je jedna z funkcionalit, kterou by ta nová platforma měla poskytnout,“ potvrdil Vlček, že Nova bude trvat na ochraně svého obsahu. Technický ředitel Novy Josef Uher už dříve prohlásil, že nejsledovanější komerční televize bude pro DVB-T2 požadovat možnost kódování signálu. Ohledně vstupu do DVB-T2 vyjednává Nova nejen s CRA, ale také s konkurenční společností Digital Broadcasting, v jejímž multiplexu DVB-T šíří většinu svých tematických kanálů. Neuvažuje Nova o tom, že by po přechodu na DVB-T2 provozovala všechny své programy u jednoho konkrétního operátora? „Vůbec to nechci komentovat,“ říká Jan Vlček.

Digital Broadcasting se také připravuje na spuštění své přechodové sítě DVB-T2, která využije lokality a vysílače, z nichž nyní vysílá celoplošný multiplex 4 a Regionální síť 7 ve standardu DVB-T. Jedná Nova o zařazení svých programů do této přechodové sítě? „Určitě jednáme, ale nebudeme to dále komentovat,“ opakuje Jan Vlček. Prostřednictvím sítí Digital Broadcasting Nova distribuuje terestrický signál programů Nova 2, Nova Gold a Nova Action (dřívější Smíchov, Telka a Fanda), zatímco v sítích CRA vysílá dva své nejsledovanější programy – Novu a Novu Cinemu.

Obchodní ředitel Novy Jan Vlček (vlevo) nechce nabídku Českých Radiokomunikací na vysílání DVB-T2 komentovat přes média. „Nejprve na ni odpovíme Radiokomunikacím,“ říká. (Foto: Asociace komerčních televizí)

HD kvalita jenom za poplatek

V minulosti Nova koketovala s myšlenkou ukončit distribuci programu Nova Cinema v celoplošném multiplexu 2, který provozují CRA, a přejít s ním do multiplexu 4 společnosti Digital Broadcasting. Dokonce po nějaký čas nechala vysílat Novu Cinemu souběžně v obou těchto sítích, ale nakonec se rozhodla prodloužit smlouvu s CRA na vysílání v multiplexu 2. Současně s ní prodloužila i smlouvu na distribuci svého hlavního kanálu. Do DVB-T2 však Novu nic nežene, vysílání v přechodových sítích DVB-T2 není pro televize povinné a i když klienti multiplexů 2 a 3 za zařazení do přechodové sítě DVB-T2 Českých Radiokomunikací nic neplatí, představuje určitý závazek vůči divákům.

Nova stále zvažuje možnosti, jak na distribuci svého signálu vydělat a ne utrácet. Satelitní, kabeloví a IPTV operátoři Nově platí za to, že jejich zákazníci mohou sledovat její programy. Nova by ráda podobnou praxi zavedla i v terestrickém vysílání – nebo alespoň částečně u některých programů. Rozhodně nechce slyšet o tom, že by ve finálních sítích DVB-T2 měla vysílat volně v HD kvalitě. Na tom se shodne i se skupinou Prima a dalšími komerčními hráči na trhu. HD kvalita je považována za prémiovou službu, za kterou se platí. Volně a tedy bezplatně takto nabízí své programy pouze Česká televize.

Vstup do Diskuse

7 komentářů: “Proč se v DVB-T2 neobjevují programy televize Nova?”

 1. VITEK2442 napsal:

  Když tedy Nova chce vydělávat a né utrácet, tak ať se do T2 necpe. Může udělat to samé co sestra Markíza-zmizet z DVB-T úplně.

 2. Miki Mouse napsal:

  O pár rokov ani pes neštekne po týchto „kanáloch“

 3. Petr napsal:

  Pokud nebudou soukromé stanice vysílat v HD kvalitě volně, každý se na ni vykašle. Hlavně skupina Nova se vždy chlubí, jak to dokázala bez TV poplatků, ale skutek utek. Pak si lidé seženou filmy v HD kvalitě přes internet a soukromé TV skončí.

 4. Aleš napsal:

  Jednou za pár let budou stějně vysílat programy které vysílají ve vysokém rozlišení vysílat pouze v HD kvalitě na DVB-T2 zdarma a SD rozlišení bude zrušeno protože HD rozlišení je budoucnost televize vždyť už skoro každý má HD TV…

 5. Ladys napsal:

  Ty svoje programy si může Nova strčit kamsi…. A v HD za ty sr..ky ještě platit? To snad ne… Totéž Prima, Barrandov a jim podobní.

 6. Aleš napsal:

  Tak k tomu že je HD kvalita považována za prémiovou službu mám opozici! HD ROZLIŠENÍ NENÍ ŽÁDNÁ PRÉMIOVÁ PLACENÁ SLUŽBA!!! SNAD KAŽDÝ MÁ HD TELEVIZOR A JAKO KDYBY SI NEZASLOUŽILI DIVÁCI ČISTÝ OBRAZ BEZ PLACENÍ!!!!!!!!!!!!!! Dáme si příklad: Když televize začala vysílat barevně, platilo se za to něco? Ne! A když začalo pozemní vysílání, platilo se? Taky ne! Tak proč by se mělo k sakru platit na HD????!!!!!!!?????? Česká televize například bude své programy vysílat ve vysokém rozlišení ZDARMA, a za HD kvalitu stanic NOVA, PRIMA A BARRANDOV se bude platit???????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????????!!!!!!!!!!??????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?????????????????????? A jestli nemá někdo HD televizor, tak se zvýší prodej! Elektro by prodělalo a ještě něco: AŤ UŽ ZAČNOU VYSÍLAT JEDNOU TELEVIZNÍ STANICE POUZE V HD ROZLIŠENÍ A BEZ ZPOPLATNĚNÍ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tak to já v tom případě za HD platit nebudu! DVB-T2 NENÍ ŽÁDNÝ SATELIT ABY TAM BYLY PLACENÉ PROGRAMY – TO JE PŘECE NESMYSL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Napsat komentář