Začíná nová éra digitální televize: v Praze a ve středních Čechách startuje DVB-T2

5 komentářů 1.3.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ VIDEO – Digitální vysílání nové generace spouští České Radiokomunikace z vysílačů Praha – město a Cukrák. Diváci ho naladí na kanálu 31, ale musí mít přijímače DVB-T2/HEVC.

Dnešním dnem zahajuje Česká republika přechod na nový typ zemského digitálního televizního vysílání. Krátce po desáté hodině dopoledne odstartovala první z tří plánovaných přechodových sítí DVB-T2, již provozují České Radiokomunikace (CRA). Symbolické tlačítko spustili generální ředitel CRA Martin Gebauer a Luděk Schneider z Ministerstva průmyslu a obchodu. „Je to významný okamžik pro celý televizní sektor,“ prohlásil generální ředitel CRA. „Nyní budeme pokračovat ve výstavbě dalších částí přechodové sítě, tak abychom do jara 2018 pokryli více než 99 procent území České republiky,“ dodal Martin Gebauer.

Aktuální pokrytí přechodové sítě DVB-T Českých Radiokomunikací (Zdroj: CRA)

V novém standardu vysílá 11 TV programů, bez Novy

Vysílání, které obsahuje jedenáct programů hlavních televizních stanic (skupiny Prima, Barrandov, Óčko, Šlágr; programy skupiny Nova do přechodové sítě DVB-T2 nevstoupily), zatím může naladit zhruba čtvrtina obyvatel Česka (přesněji 26 procent). Jde o diváky v Praze a ve středních Čechách, kteří vlastní přijímač s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC (seznam certifikovaných televizorů a set-top-boxů vhodných pro příjem nového typu vysílání lze nalézt na webu www.dvbt2overeno.cz). Nový multiplex zájemci zachytí na kanálu 31 z vysílačů Praha – město (Žižkov) a Praha – Cukrák. Nejprve si ale musí na přijímači spustit automatické vyhledávání vysílacích kanálů, nebo manuálně nastavit kanál 31 a načíst novou programovou nabídku.

Mezi programy v přechodové síti CRA chybí kanály skupiny Nova

Oba pražské vysílače fungují v jednofrekvenční síti, přičemž žižkovský vysílač využívá ve vertikální polarizaci, zatímco Cukrák v horizontální. Se stejnými polarizacemi vysílají z obou hlavních pražských vysílačů i dosavadní televizní sítě ve standardu DVB-T, takže diváci nemusí kvůli nové síti DVB-T2 otáčet přijímací antény. Úpravám se ale nevyhnou velké bytové domy, které využívají společné televizní antény (STA). V jejich případě bude nutné instalovat novou kanálovou vložku. Nový multiplex má sloužit jako přechodová síť pro televizní stanice, které nyní vysílají v celoplošných sítích DVB-T provozovaných Českými Radiokomunikacemi – multiplexech 2 a 3.

Nové vysílání diváci naladí ze žižkovského vysílače v Praze, odkud CRA již delší dobu DVB-T2 testovaly (Foto: Wikimedia Commons / Li-sung)

Celou republiku síť pokryje v březnu 2018

V následujících měsících se síť bude rozšiřovat i do dalších regionů. Původně plánovaný termín pokrytí celé republiky do konce letošního roku se ale nepodaří dodržet, protože start sítě zdržely průtahy se schvalováním potřebných legislativních změn spojených s podmínkami pro provoz přechodových multiplexů DVB-T2. CRA však předpokládají, že pokud nedojde k dalším prodlevám, výstavba sítě bude dokončena do konce března 2018. Vlastní přechodovou síť letos spustí i Česká televize (využije přitom shodné vysílače jako nyní spouštěná přechodová síť CRA) a společnost Digital Broadcasting, která bude vysílat z jiných lokalit než CRA. Její síť však bude na rozdíl od multiplexů CRA a ČT regionální.

Přechodové sítě DVB-T2 mají fungovat do roku 2020, kdy se budou transformovat do finálních sítí DVB-T2. Dnešní přechodový multiplex CRA se rozdělí do dvou finálních sítí, které nahradí současné multiplexy 2 a 3, které vysílají ve standardu DVB-T. Tyto sítě by měly být podle vládou schválené Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání vypnuty k 1. únoru 2021. K přechodu od digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T na nový standard DVB-T2 dochází kvůli plánovanému odebrání vysílacího pásma 700 MHz, které nyní využívají televizní sítě. Na zbylých kmitočtech by nebylo možné při zachování standardu DVB-T zajistit stejné pokrytí signálem ani kapacitu pro všechny volně šířené televizní programy.

Celoplošného pokrytí by měla přechodová síť CRA dosáhnout v březnu příštího roku, slibuje generální ředitel Martin Gebauer (Foto: CRA)

Na výměnu televizorů je čas do roku 2020

Frekvenční pásmo 700 MHz bude uvolněno pro potřeby mobilních operátorů na moderní datové sítě 5G. Evropská unie požaduje, aby se tak stalo k 30. červnu 2020 nebo ke konci roku 2020 (termín ještě nebyl přesně stanoven). Jednotlivé členské země ale budou moci žádat odklad až o dva roky. Definitivní termín opuštění pásma 700 MHz a vypnutí současných celoplošných televizních sítí DVB-T určí vláda v Technickém plánu přechodu, který by měla přijmout do června příštího roku. Dokument bude mít formu vládního nařízení, stejně jako v případě první televizní digitalizace, která probíhala v letech 2008 až 2012.

Pro televizní diváky se spuštěním první přechodové sítě DVB-T2 nic zásadního nemění, minimálně do roku 2020 bude souběžně pokračovat stávající vysílání ve standardu DVB-T. České domácnosti tak mají dostatek času na obnovu televizních přijímačů. „Spuštění souběžného vysílání, k němuž přistoupily CRA, má tedy i velmi důležitý sociální rozměr. Lidé dostávají čas, aby si přirozeně obnovili televizory, na nákup nového přijímače mají čas až do roku 2020,“ uvedli zástupci CRA na dnešní tiskové konferenci v Praze, jež se odehrála v prostorách žižkovského televizního vysílače.

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “Začíná nová éra digitální televize: v Praze a ve středních Čechách startuje DVB-T2”

  1. David Kříž napsal:

    Zdravím pane Potůčku, pokud chcete, použijte i mírně vylepšenou mapku z uvedeného odkazu, s udáním zdroje samozřejmě 🙂

    http://www.dx.cz/gs/images/origo/1_nova_1488404932_T2-final.jpg

    PS: zajímavý počin tento nový web 😉

Napsat komentář