Domažlice se obávají vzájemného rušení DVB-T2 a DVB-T. Kvůli sousednímu kanálu

7 komentářů 18.4.2017 / Jan Potůček

Přechodová síť DVB-T2 od Českých Radiokomunikací bude vysílat na kanálu 31, Regionální síť 7 využívá sousední kanál 32 z vysílače Čerchov. Podle CRA by to neměl být problém.

Čekají televizní diváky na Domažlicku potíže s příjmem některých televizních stanic poté, co České Radiokomunikace spustí z vysílače Vraní vrch vysílání jejich přechodové sítě DVB-T2? Domažlický deník se obává, že nový multiplex DVB-T2, který bude vysílat na kanále 31, může ovlivnit příjem programů Regionální sítě 7, která vysílá ve standardu DVB-T na sousedním kanálu 32 z blízkého vysílače Čerchov. Tato síť obsahuje programy České televize v HD kvalitě.

Podle Marcela Procházky, ředitele regulace a strategie Českých Radiokomunikací, by však vysílání na sousedních kanálech ve stejné lokalitě nemělo způsobit divákům žádné problémy. „Současné televizory a set-top-boxy, ale i společné televizní antény, si dokáží se sousedními kanály poradit. Existují i jiné lokality, kde vysílají multiplexy na sousedních kanálech a nečiní to žádné obtíže,“ uvedl Procházka. Přechodová síť DVB-T2 od CRA by měla na Domažlicku odstartovat do konce letošního léta.

Vstup do Diskuse

7 komentářů: “Domažlice se obávají vzájemného rušení DVB-T2 a DVB-T. Kvůli sousednímu kanálu”

 1. VITEK2442 napsal:

  Já příjímám na ITA na kanálech 37 a 38 odrazy Muxu 2 a Muxu 7 z Ostravy (Hošťálkovice a Slezská-Lanová) a oba hrají dobře,vzájemně se neruší.

 2. Josef napsal:

  Stejně vysílání Regionální sítě 7 skončí na konci tohoto roku, takže bych z toho tragédii nedělal…

  Jinak pochybuji, že o tom ukončení v těch novinách vůbec napsali 🙂

  • Jan Potůček napsal:

   To právě ještě není úplně jisté, zda bude končit opravdu 31. 12. 2017…

   • Michal Pomeisl napsal:

    Dovolím si doslovně úvést výtah z první Monitorovací zprávy o stavu příprav DVB-T2, kterou na konci února předložil bývalý ministr Mládek k projednání na vládu ČR:
    „Bod 3.4:
    V provozu je 20 regionálních vysílacích sítí provozovaných na základě vydaných individuálních oprávnění. Platnost individuálních oprávnění je v souladu s plánem využití kmitočtového spektra stanovena do 31. 12. 2017 bez možnosti dalšího prodloužení doby platnosti.

    ČTÚ začal na přelomu let 2012 a 2013 vydávat individuální oprávnění k využívání rádiových kmitočtů pro regionální vysílací sítě s platností do 31. 12. 2017 bez možnosti prodloužení doby jejich platnosti. K tomuto rozhodnutí ČTÚ přistoupil na základě vyhodnocení požadavků na zajištění kmitočtů pro regionální vysílání a závěrů WRC 2012, kde bylo rozhodnuto o budoucím uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz ve prospěch mobilních služeb. Držitelé těchto individuálních oprávnění si museli být vědomi skutečnosti, že je třeba nastavit návratnost vynaložených investic na dobu maximálně pěti let (respektive pouze do konce roku 2017), protože možnost využití předmýtných rádiových kmitočtů po tomto termínu nelze garantovat.
    Nabytím právní moci těchto vydaných, časově omezených, individuálních oprávnění se má za to, že jejich držitelé dobrovolně výše uvedenou podmínku bezpodmínečně přijali. ČTÚ tedy není vázán povinností řešit další provoz těchto regionálních vysílacích sítí.“

    Více je k dočtění zde:
    http://www.televizniweb.cz/2017/02/mladek-stihl-vlade-odevzdat-prvni-monitorovaci-zpravu-o-stavu-priprav-dvb-t2/

 3. David Kříž napsal:

  Neexistuje nic jako vzájemné rušení se sousedních kanálů!
  To je tak když settopboxoví televizní technici rozhlašují poplašné zprávy.

 4. Pavel Pastyřík napsal:

  Co se týká vzájemného rušení DVB-T signálů na sousedních kanálech, není třeba mít obavy, zde na Chebsku jede na K36 MUX 1 a na K35 MUX 2 z vysílačů Zelená hora a Klínovec, není zde žádný problém s příjmem. Bydlím v Libé utopený na náměstí, dříve jsem bydlel v Chebu. U Vás na Domažlicku přech.MUX12 na K31 pojede z Vraního Vrchu s P=10kW a REGMUX7 na K32 vysílá z Čerchova s P=5kW, tj. z Domažlic je to zhruba ze stejného směru se srovnatelnou intenzitou, ale ta se může měnit podle místa příjmu.

Napsat komentář