DVB-T2 odstartovalo v Brně a Ostravě, podívejte se na mapy pokrytí

5 komentářů 20.4.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPY POKRYTÍ – České Radiokomunikace doplnily do své přechodové sítě DVB-T2 křesťanskou televizi Noe, hudební kanál Óčko Expres a rodinnou stanici Barrandov Family.

Dvě největší moravská města – Brno a Ostrava – jsou ode dneška pokryty signálem pozemní digitální televize nové generace DVB-T2. České Radiokomunikace zde zahájily vysílání svojí Přechodové sítě 12, která slouží klientům celoplošných a regionálních multiplexů DVB-T této společnosti k přechodu na nový vysílací standard. Operátor zároveň rozšířil programovou nabídku přechodové sítě o tři nové televizní stanice: křesťanskou televizi Noe, hudební kanál Óčko Expres a rodinnou stanici Barrandov Family. Oproti předpokladům v síti nadále chybí programy televize Nova. Celkem přechodová síť DVB-T2 nabízí 14 televizních programů, další až čtyři programové pozice zůstávají volné.

V Brně vysílá přechodová síť CRA na kanálu 28 z vysílačů Hády a Barvičova shodným výkonem 10 kW. Vysílač Hády vysílá s horizontální polarizací, Barvičova s vertikální. V Ostravě je možné vysílání DVB-T2 naladit rovněž na kanále 28 z vysílačů Hošťálkovice a Hladnov. Hlavní ostravský vysílač Hošťálkovice vysílá výkonem 100 kW, městský vysílač Hladnov výkonem 3 kW. Oba vysílače využívají horizontální polarizaci. Diváci, kteří chtějí naladit přechodovou síť DVB-T2, musí mít televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC, nejlépe certifikovaný nálepkou „DVB-T2 ověřeno“. Seznam těchto přijímačů je dostupný na webu www.dvbt2overeno.cz.

V květnu zamíří DVB-T2 do Jihlavy a Votic

Spuštěním brněnských a ostravských vysílačů se pokrytí Přechodové sítě 12 zvýšilo z 25,9 na 43,2 procenta obyvatel České republiky. „Do jara 2018 chceme pokrýt více než 99 % území ČR a dát tak divákům čas na to, aby mohli na nové vysílání přirozeně přejít. Na trhu je nyní více než 800 certifikovaných televizorů a set top boxů, které umí nové vysílání přijímat a společně s výrobci pokračujeme v jejich testování,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci v Ostravě generální ředitel CRA Martin Gebauer. Již příští měsíc plánují CRA spustit další vysílače DVB-T2 ve Voticích (Mezivrata) a Jihlavě (Javořice). V červnu bude následovat západočeský vysílač Krašov a liberecký Ještěd.

„Snažíme se o to, abychom lidem zachovali do budoucna možnost televizního příjmu zdarma, kterou nyní mají,“ vysvětluje rychlé zavádění přechodové sítě DVB-T2 Martin Gebauer. „Nepodléhejme zavádějícím argumentům satelitních operátorů. Je potřeba si uvědomit, že pokud by došlo k destrukci pozemního vysílání, všichni bychom museli za každou televizi v domácnosti začít platit pravidelné paušální poplatky, tedy i za přijímače v kuchyni nebo třeba na chatě,“ dodal ředitel regulace a strategie CRA Marcel Procházka. Podle průzkumu, který tento týden zveřejnila agentura Nielsen Admosphere, se téměř třetina respondentů v minulosti setkala s tím, že jim služby příjmu televizního vysílání byly navzdory slibům operátorů televizních služeb zpoplatněny.

Prezentace CRA ke startu DVB-T2 v Brně a Ostravě by Jan.Potucek on Scribd

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “DVB-T2 odstartovalo v Brně a Ostravě, podívejte se na mapy pokrytí”

 1. Pavel Pastyřík napsal:

  Kdy dojde na pokrytí Chebska přech.MUX12 ze Zelené hory, pokud je znám termín. MUX3 z Krašova zde má charakter dálkového příjmu a to ve vyšších polohách. Zde má přech.MUX12 smysl, protože doplní zde chybící programy z MUX3 a je zde o něj zájem.
  Děkuji, Pavel Pastyřík, Libá u Chebu.

 2. Petr napsal:

  Zdravím Vás,na jakých kanálech budou přechodové muxy z ČERNÉ HORY a kdy začnou vysílat děkuji za odpověď. Kliment Petr Sázava.

 3. Pokorny napsal:

  Hned jsem si to v Brne naladil, ale pri rychlejsim pohybu se obraz roztrepal. Dela to na vsech programech stejne pri rychlem pohybu. To je nesledovatelne, max Slagr, kde se pohybuji vetsinou velice pomalu, zadne rychle sceny:) Nebudete s tim neco delat( zvetsit dat tok na jeden program, tj. vyradit nektere stanice)?

 4. VITEK2442 napsal:

  Pokorný:nevím jaký box nebo tv používáte.já si pořídil box Zircon Fire a taky jsem měl roztřesený obraz,vyřešilo to přeflešování novým fw.

Napsat komentář