Jste v dosahu signálu DVB-T2? Můžete si to ověřit zadáním adresy do této databáze

5 komentářů 18.4.2017 / Jan Potůček

Český telekomunikační úřad doplnil do své databáze map pokrytí digitálního vysílání přechodové sítě DVB-T2. Zadáte-li svoji adresu, nabídnou vám nejbližší zprovozněný vysílač.

Nejste si jisti, zda můžete ve vašem bydlišti přijímat signál pozemní digitální televize nové generace DVB-T2? Zvláště po tomto týdnu, kdy odstartuje přechodová síť DVB-T2 Českých Radiokomunikací v Brně a Ostravě, si bude tuto otázku klást mnoho diváků. Nyní mají šanci jednoduše zjistit, zda jsou v dosahu některého ze spuštěných vysílačů DVB-T, jak daleko se od něj nachází a jakým směrem by měli natočit příjmovou anténu. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) totiž doplnil svoji databázi map pokrytí digitálního rozhlasového a televizního vysílání o přechodové sítě DVB-T2.

Zatím jediná přechodová síť

Na webu http://dtv.ctu.cz tak lze jednoduchým zadáním vlastní adresy zjistit prakticky všechny důležité údaje. Při příchodu na web se vám zobrazí mapa České republiky a vlevo od ní navigační menu, které obsahuje záložky Služba – „Digitální televize“, „Digitální rozhlas L-pásmo“ a Digitální rozhlas III. pásmo“, dále kategorii Rozsah vysílání, rozdělenou na celoplošné, regionální a přechodové sítě. Pro získání informace o pokrytí aktuálně spuštěné Přechodové sítě 12 (zatím jediný multiplex DVB-T2 provozovaný Českými Radiokomunikacemi) je třeba zadat službu „Digitální televize“ a rozsah vysílání „Přechodové sítě“.

Po kliknutí na tyto dvě kategorie menu umožní vybrat ještě název sítě (v případě DVB-T2 jde zatím pouze o Přechodovou síť 12, i když menu obsahuje i Přechodovou síť 11, kterou bude provozovat Česká televize a Přechodovou síť 13, již plánuje společnost Digital Broadcasting). Poslední kategorií k výběru je „Výpočetní metoda“. Ta umožňuje vybrat druh mapy pokrytí. Buď zobrazí pokrytí podle vyhlášky ČTÚ, nebo podle ITU 1812-3, jež zobrazuje pokrytí při započtení terénních nerovností, které vypadá masivněji. Zobrazování map pokrytí je defaultně nastaveno na pokrytí podle vyhlášky.

Vyhledejte si nejbližší vysílač DVB-T2

Podle intenzity zbarvení mapy zjistíte, zda je v daném místě pro příjem DVB-T2 potřeba pevná anténa, pevná anténa se zesilovačem nebo pevná anténa umístěná ve výšce 1,5 metru nad reliéfem krajiny. Údaje v databázi ČTÚ jsou aktualizované k 3. dubnu 2017, po tomto čtvrtku 20. dubna 2017 je úřad doplní o mapy pokrytí Přechodové sítě 12 v Brně a Ostravě. Pokud chcete ověřit příjem signálu přímo ve vašem bydlišti, zadejte svou adresu do kolonky pod mapou pokrytí. Pokud jste v dosahu vysílání, databáze vám zobrazí vaše bydliště a nejbližší vysílače spojené čárami s tímto bydlištěm. Pokud najedete kurzorem na čáru, zobrazí se údaj o vzdálenosti vysílače v kilometrech, vysílací kanál, frekvence, maximální vyzářený výkon a azimut, podle něhož můžete natočit anténu.

V případě, že nejste v dosahu žádného z vysílačů, mapa vás upozorní informační lištou „Nebyly nalezeny žádné vhodné vysílače“. Pokud jste v dosahu větší počtu vysílačů, databáze vám nabídne maximálně pět z nich, které představují pět nejsilnějších signálů digitálního televizního signálu. Pozor, informace o možných zdrojích digitálního signálu se objeví pouze při zadání konkrétního adresného bodu včetně popisného čísla (nikoli obecně názvu obce nebo města). Dalším zdokonalením, které napomáhá k získání lepšího přehledu o situaci s pokrytím digitálního televizního nebo rozhlasového vysílání, je zobrazení profilu terénu na spojnici mezi adresním bodem a vysílačem. Na začátku je potřeba zadat do řádku pod mapou adresní bod (obec nebo ulice a číslo popisné).

Zobrazte si terénní nerovnosti

Po zobrazení adresného bodu (fialový čtvereček) a směrových čar, které představují signál digitálního televizního nebo rozhlasového vysílání, je potřeba si vybrat jednu směrovou čáru a na tu levým tlačítkem myši kliknout. V levé části záložky se zobrazí malý obrázek profilu terénu mezi konkrétním vybraným vysílačem (výběrem směrové čáry) a adresním bodem. Zvětšení zobrazeného profilu terénu lze docílit kliknutím levým tlačítkem myši na tento malý obrázek. Kliknutím na tlačítko „Detail“ v levém dolním rohu obrázku se přejde na zobrazení detailu v nejbližším okolí místa příjmu. Opětovným klikáním na tlačítko „Detail“ je možné se přepínat mezi detailem profilu terénu v nejbližším okolí adresního bodu a mezi celým profilem terénu od vysílače k adresnímu bodu.

Databáze na webu http://dtv.ctu.cz však nenabízí pouze mapy pokrytí. V horizontálním menu nad samotnou mapou České republiky lze zadat i „Tabulku pokrytí“ a poté znovu vybrat z kategorií v levém navigačním sloupci „Digitální televizi“, „Přechodové sítě“ a „Přechodovou síť 12“. Poté je třeba kliknout na rozbalovací menu vpravo od navigačního sloupce (odkaz „Česká republika“). Zobrazí se tabulka rozdělená podle krajů, jež obsahuje údaje o počtu obyvatel a procentu pokrytí (obyvatel, nikoli území). Například pro Prahu aktuálně uvádí 100 procent pokrytých obyvatel, pro Středočeský kraj 88,4 procenta, pro Ústecký kraj 12,6 procenta.

DVB-T2 naladíte již v sedmi krajích

Před spuštěním vysílačů DVB-T2 v Brně a Ostravě je možné Přechodovou síť 12 naladit v sedmi ze čtrnácti krajů, v případě Libereckého kraje a kraje Vysočina ale jen velmi okrajově. Lépe je na tom Jihočeský a Plzeňský kraj, kde může pozemní digitální televizní vysílání nové generace naladit každý desátý, respektive osmý divák. Celorepublikově je Přechodová síť 12 momentálně dostupná pro 24,8 procenta obyvatel. Data jsou dostupná pouze pro výpočet pokrytí podle vyhlášky, nikoli metodou ITU-R P.1812-2, která více zohledňuje terénní nerovnosti.

Horizontální menu databáze map pokrytí ČTÚ obsahuje ještě kategorii „Seznam vysílačů“. Po zadání služby „Digitální televize“, rozsahu vysílání „Přechodové sítě“ a sítě „Přechodová síť 12“ se zobrazí seznam zprovozněných vysílačů této sítě. Aktuálně tedy oba hlavní pražské vysílače CRA na Žižkově a Cukráku. Tabulka obsahuje informace o vysílacím kanálu, frekvenci, maximálním povoleném výkonu vysílače, polarizaci a souřadnicích GPS.

Seznam spuštěných vysílačů Přechodové sítě 12 (Zdroj: ČTÚ)

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “Jste v dosahu signálu DVB-T2? Můžete si to ověřit zadáním adresy do této databáze”

 1. ivovi napsal:

  Kdyz porovnam CTU mapky prazskych DVB-T2 k31 a DVB-T k41, tak DVB-T2 ma lepsi pokryti. Ale to se mi nezda, protoze dle pouzitych parametru by melo mit horsi. Predpokladam, ze rozdilnymi kmitocty to neni, nebo ano?

 2. Jarda napsal:

  Dobrý den, můžete mi prosím jako laikovi popsat co je to přesně SFN? Jaký je rozdíl v tom kdy bude vysílat přechodová síť z Prahy a z Ještědu na stejném kanálu při SFN a tím, že se mi v DVB-T vzájemně ruší Multiplex 3 z Ještědu a Černé hory na k.60? Děkuji

 3. Rod Milan napsal:

  Zdravím, jsem z Chrášťovic u Strakonic.Kterým směrem by bylo měl natočit anténu,na který vysílač?? Bude dobrý příjem všech programů přes anténu??Mohli byste mi doporučit nějakou dobrou anténu?
  Děkuji

 4. Dobrý den, přes léto bydlíme mimo Prahu v Louňovičkách, ( X´= 14,7 Y= 49,9). Máme zde televizor typu LG z roku 2014. Chtěl bych poradit, jaký setobox si máme zakoupit a kam nejlépe nasměrovat anténu na TV vysílač, který pokrývá naši oblast. S pozdravem a přáním hezkého dne.

Napsat komentář