Kam se bude rozšiřovat DVB-T2 po Praze, Brnu a Ostravě? Známe dalších osm lokalit

9 komentářů 11.4.2017 / Jan Potůček

České Radiokomunikace získaly od Českého telekomunikačního úřadu individuální oprávnění pro využívání kmitočtů na 14 základních vysílačích. Využijí vysílací kanály 28 a 31.

V Praze a středních Čechách mohou televizní diváci přijímat řádné digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2 od 1. března letošního roku, v Brně a Ostravě jej naladí od 20. dubna. Kam se bude přechodová síť Českých Radiokomunikací (CRA) rozšiřovat poté? Operátor získal od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) individuální oprávnění pro využívání kmitočtů pro dalších osm lokalit. Jde o vysílače Cheb – Zelená hora, Domažlice – Vraní vrch, Jihlava – Javořice, Liberec – Ještěd, Pardubice – Krásné, Plzeň – Krašov, Ústí nad Labem – Buková hora a Votice – Mezivrata. Seznam se objevil v databázi na webu ČTÚ, upozornil server Český rozhlas Digitální rádio.

Celkem tak mají CRA již vydáno 14 individuálních oprávnění z celkových 26 plánovaných základních vysílačů DVB-T2. Pro všech 14 lokalit společnost použije pouze dva vysílací kanály: v Čechách půjde o kanál 31, na Moravě, Vysočině a jihu Čech o kanál 28. „Na zmíněných 14 lokalit už máme individuální oprávnění,“ potvrdil serveru Televizníweb.cz ředitel regulace a strategie CRA Marcel Procházka. „Kmitočty pro některé lokality ještě nejsou mezinárodně zkoordinovány. Tyto lokality jsme v našem plánu výstavby posunuly na konec časového harmonogramu. Termíny spouštění některých dalších lokalit, na které už máme individuální oprávnění, chceme oznámit 20. dubna,“ dodal.

Brno se dočká DVB-T2 již 20. dubna, stejně jako Ostrava (Foto: Wikimedia Commons)

Počítá se s velkými jednofrekvenčními sítěmi

20. dubna CRA spustí přechodovou síť DVB-T2 v Brně a Ostravě a při této příležitosti uspořádají v Ostravě tiskovou konferenci. Jak v Brně, tak v Ostravě využije přechodová síť CRA dva vysílače (v Ostravě půjde o Hošťálkovice a Hladnov, v Brně o Hády a Barvičovu), v obou městech bude vysílat na kanálu 28. Maximální povolený vyzářený výkon ERP u hlavních vysílačů Ostrava – Hošťálkovice a Brno – Hády bude 100 kW, tyto vysílače mají vysílat s horizontální polarizací. Dokrývací městský vysílač Ostrava – Hladnov může vysílat maximálním ERP výkonem 3,16 kW také s horizontální polarizací. Brněnský vysílač Barvičova může vysílat ERP výkonem 10 kW s vertikální polarizací.

Zveřejněný seznam vydaných individuálních oprávnění pro využívání kmitočtů přechodové sítě CRA dává tušit, že na rozdíl od dnešního vysílání ve standardu DVB-T vzniknou rozsáhlejší jednofrekvenční sítě (SFN). Například pražské vysílače Žižkov a Cukrák, z nichž lze síť CRA naladit již nyní na kanálu 31, budou tvořit SFN s plzeňským vysílačem Krašov, ten s domažlickým Vraním vrchem a chebskou Zelenou horou. Praha bude dále tvořit SFN s ústeckou Bukovou horou a libereckým Ještědem. Jihlavská Javořice zase vytvoří SFN se středočeským vysílačem Votice a pardubickým Krásným na kanálu 28 (časem se patrně přidá i Kojál, díky němuž budou do této SFN napojeny i brněnské vysílače Hády a Barvičova).

Zdroj: ČTÚ

Na základní vysílače naváže síť dokrývačů

Možnost vytvářet velké SFN sítě je jednou z předností nového vysílacího standardu DVB-T2. Díky tomu lze z pouhých dvou vysílacích kanálů složit celoplošné pokrytí. Uspořené kmitočty se budou moci využít pro plánované rozvojové sítě DVB-T2, značnou část, celkem 30%, ale televiznímu vysílání odeberou nově plánované sítě pro vysokorychlostní mobilní připojení k internetu (celé pásmo 700 MHz), kvůli kterým musí televizní vysílání přejít na kmitočtově úspornější standard DVB-T2. Velké jednofrekvenční sítě budou náročné z hlediska synchronizace vysílačů, zejména pak při postupném přidávání dalších vysílačů do již provozované SFN. Velké SFN sice uspoří mnoho kmitočtů, ale s ohledem na nutnost použití vyššího ochranného intervalu nebudou moci nové DVB-T2 sítě naplno využít svojí kapacitu, která by byla v případě využití více kmitočtů výrazně vyšší.

Spuštěním základních vysílačů výstavba přechodové sítě CRA neskončí. Operátor poté plánuje vybudovat sekundární síť dokrývačů, aby dosáhl stejného pokrytí jako současný multiplex 2 vysílající ve standardu DVB-T. Tato síť využívá okolo padesáti dokrývačů. „V první vlně plánujeme postavit síť 26 základních vysílačů a po dokončení výstavby této primární sítě, což by měl být zmiňovaný první kvartál 2018, plánujeme dokrýt přechodovou síť CRA dokrývači tak, abychom dosáhli pokrytí stávajícího multiplexu 2,“ potvrdil v nedávném rozhovoru pro Televizníweb.cz Marcel Procházka. „Naprostá většina diváků, kteří dnes přijímají multiplex 2 a 3, by tak měla mít zajištěn příjem televizních programů z těchto sítí i v době uvolňování pásma 700 MHz pro mobilní datové služby a přechodu na novou generaci televizního vysílání,“ dodal.

Všechna vydaná individuální oprávnění musí České Radiokomunikace využít do půl roku, tedy nejpozději do letošního října (Foto: archiv Marcela Procházky)

ČT už má zkoordinovanou síť, Digital Broadcasting ne

Podobným způsobem bude při výstavbě své přechodové sítě DVB-T2 postupovat i Česká televize. Třetí přechodový multiplex společnosti Digital Broadcasting využije vysílače dnešního multiplexu 4 a Regionální sítě 7. Celkem půjde o 44 základních vysílačů, přičemž síť využije větší počet vysílacích kanálů, protože má umožnit regionální odpojování po jednotlivých krajích České republiky. Ani Česká televize, ani Digital Broadcasting, však zatím na rozdíl od CRA nepožádaly ČTÚ o vydání individuálních oprávnění k využívání kmitočtů pro svoje přechodové sítě DVB-T2. Česká televize čeká na schválení novely zákona o elektronických komunikacích, jejíž součástí je i změna zákona o ČT, a především na výsledek volby generálního ředitele, který by měl být znám 26. dubna.

Digital Broadcasting vyčkává na dořešení otázky státních kompenzací provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2. Právě proti kompenzacím hlasitě vystupuje Česká asociace satelitních operátorů, podle níž půjde o nedovolenou podporu z veřejných rozpočtů. Podle vedoucího Koordinační expertní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu Pavla Dvořáka by měla přechodová síť DVB-T2 společnosti Digital Broadcasting odstartovat na přelomu dubna a května. Sám operátor termín nekomentoval. Faktem je, že právě síť Digital Broadcasting má dosud nejméně zkoordinovaných kmitočtů. Oproti tomu plánovaná přechodová síť České televize má zkoordinované už všechny kmitočty pro 26 základních vysílačů.

Vstup do Diskuse

9 komentářů: “Kam se bude rozšiřovat DVB-T2 po Praze, Brnu a Ostravě? Známe dalších osm lokalit”

 1. Petr Šauman napsal:

  A kdy přijde na řadu vysílač Jeseník – Praděd? Děkuji.

 2. Vladimir Dufek. napsal:

  Dobrý den.mám dotaz..Kdy se plánuje DVB-T2. Vysiláni z vysilače Č Budějovice Kleť? Děkuji za info..

 3. ivovi napsal:

  „Velké SFN sice uspoří mnoho kmitočtů, ale s ohledem na nutnost použití vyššího ochranného intervalu nebudou moci nové DVB-T2 sítě naplno využít svojí kapacitu, která by byla v případě využití více kmitočtů výrazně vyšší.“

  Tohle neni tak uplne pravda, vyrazne snizeni kapacity to neni. Velke SFN DVB-T2 u nas budou mit ochranny interval 1/8 a datovy tok bude jen o 10% mensi nez by byl maximlni datovy tok (pri nejnizsim ochrannem intervalu 1/128).

 4. VITEK2442 napsal:

  Pane redaktore,v článku máte chybu týkající se vysílače Brno-Hády kde je uveden špatný výkon 100 kW,má být uveden výkon 10 kW.Stejnou chybu měl i rozhlasový p.L:Polák.Po upozornění ji opravil.

 5. Radek napsal:

  Bude 28 kanal dosahovat na vychod smer uherske hradište obec Nedachlebice

 6. Pražák napsal:

  Dobrý den – mám dotaz. Kdy se plánuje DVB-T2 z vysilače Č Budějovice Kleť?
  Děkuji za info..

Napsat komentář