Květen bude měsícem DVB-T2 v Česku: dočkají se nové regiony, v Praze odstartuje druhá síť

České Radiokomunikace během května rozšíří DVB-T2 do Votic a Jihlavy, v červnu do Plzně a Liberce. Na přelomu května a června odstartuje také přechodová síť společnosti Digital Broadcasting v Praze.

Včera se přechodová síť DVB-T2 Českých Radiokomunikací (CRA) rozrostla o další oblasti, ve kterých je možno zachytit a zkontrolovat zařízení pro příjem nového standardu zemského vysílání DVB-T2 s kompresí HEVC. Navíc ke stávajícím 11 programům přibyly další tři, takže v celé přechodové síti je dnes šířeno celkem 14 programů. Jejich přehled, včetně označení „l T2“, které zobrazuje rozdíl od programů šířených ve stávajícím DVB-T, je uveden na následujícím obrázku:

Aktuální programová nabídka přechodové sítě DVB-T2 Českých Radiokomunikací (Foto: Václav Udatný)

Změřené hodnoty a parametry přechodové sítě 12 se 14 programy na jednom pražském rozvodu STA se širokopásmovým zesilovačem na účastnické zásuvce ukazuje následující obrázek:

Foto: Václav Udatný

Parametry PS12 jsou přehledně uvedeny dále:

Zdroj: České Radiokomunikace

V květnu budou spuštěny další dva vysílače v Jihlavě a středních Čechách (Votice) opět na kanále 28 přechodové sítě 12 Českých Radiokomunikací a pokrytí obyvatelstva tak dosáhne 50 procent domácností České republiky. A v červnu další dva vysílače v Plzni na Krašově a na Ještědu v severních Čechách a signál bude k dispozici pro 65 procent českých a moravských domácností. Přehled je v následující tabulce:

Zdroj: České Radiokomunikace

Druhá přechodová síť DVB-T2 odstartuje za měsíc

Další podrobnosti o tiskové konferenci u příležitosti zprovoznění vysílačů na Moravě a Slezsku jsme přinesli v našem včerejším on-line zpravodajství a samostatném článku včetně celé prezentace Českých Radiokomunikací. Následně ještě přineseme obrazovou galerii. Zachytili jsme na ní i přítomnost Radima Pařízka, ostravského podnikatele, který provozuje celoplošný Multiplex 4 ve standardu DVB-T. Jakoby tím symbolicky naznačil, že v současné době, kdy probíhají s Evropskou komisí prenotifikační a budou následovat notifikační jednání s Evropskou komisí o podmínkách poskytnutí kompenzací operátorům přechodových sítí DVB-T2, jsou jejich provozovatelé pomyslně na jedné lodi.

A aby rozšiřování přechodových sítí v tomto pololetí neskončilo jenom u sítě 12, Radim Pařízek nám v kuloárech prozradil, že v květnu zprovozní přechodovou síť DVB-T2 s číslem 13 i jeho společnost Digital Broadcasting. Začne podobně jako CRA v Praze (na kanále 24) a rozvoj bude pokračovat dalšími oblastmi s nejvyšší hustotou obyvatelstva (Brno a Ostrava na kanále 31). Programový obsah sítě je zatím ve fázi jednání. Tato přechodová síť bude na rozdíl od sítě CRA i plánované přechodové sítě České televize umožňovat regionální oddělené vstupy. Podrobnosti, kolik a jaké regiony bude v konečné fázi zahrnovat, jakož i technické řešení, zveřejníme v samostatném článku, jakmile tyto údaje budou provozovatelem uvolněny.

Generální ředitel CRA Martin Gebauer a ředitel regulace a strategie CRA Marcel Procházka na včerejší tiskové konferenci v Ostravě (Foto: Václav Udatný)

Jedna síť DVB-T2 nabídne až 18 programů

Na čtvrteční tiskové konferenci CRA v Ostravě také zaznělo, že pro běžného diváka nepřináší vysílání přechodových sítí DVB-T2 žádnou specifickou výhodu. Výjimkou je snad rozšíření možností příjmu některých programů, konkrétně křesťanské televize Noe do oblastí, kde tento příjem dosud nebyl možný. Stávající první přechodová síť umožňuje pouze vysílání ve standardním rozlišení tak, aby dokázala v rámci jednoho multiplexu na jednom kmitočtu dodat ze stejného směru bez nutnosti nových antén až 18 programů. Další výhodou je úspora kmitočtů a při použití zmíněných parametrů i využití plošně rozsáhlé jednofrekvenční sítě, která je plánovaná shodně se stávajícím vysíláním pro příjem na pevnou anténu.

Hlavním cílem přechodových sítí DVB-T2 je připravit diváky na další vynucený přechod s novým standardem a novými přijímači. To by mělo také umožnit, aby v průběhu vypínání DVB-T, které bude ukončeno nejpozději k 1. únoru 2021, bylo na trhu dostatek přijímacích zařízení, schopných nejenom demodulovat DVB-T2, ale i dekódovat nejnovější kompresní metodu HEVC.

Na tiskovou konferenci CRA v Ostravě se přišel podívat i Radim Pařízek, provozovatel konkurenčních televizních multiplexů (Foto: Václav Udatný)

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “Květen bude měsícem DVB-T2 v Česku: dočkají se nové regiony, v Praze odstartuje druhá síť”

 1. kokun napsal:

  Jen nwm, proč je kolem DVB-T2/HEVC tolik tajností.

  Proč nejsou dopředu známy kmitočty (kanály) jednotlivých vysílačů (a hl. „finálů“ – nejen přechod. sítí!), když třeba i za „totálního analogu“ byly známy i na desetiletí dopředu (Stockholmská konference 1961?).?
  A proč se nezveřejní harmonogram zprovozňování jednotlivých vysílačů pro celou republiku? Vždy po spuštění některého z vysílačů se zveřejní pouze datum (měsíc!) spuštění toho nástedujícího.
  Kdy např. spustíte Kojál, Praděd, Lysou horu, Tlustou horu, Ploštiny, … ???
  Jsem z vých. Moravy a u nás to určitě spustíte jako úplně posledním (stejně jako při přechodu z analogu na digitál) :-(((

  • Radim napsal:

   Odpověď je celkem jednoduchá. protože mezinárodní koordinace kmitočtů hlavních vysílačů teprve probíhá a uzavřena má být až letos na podzim. Současná přechodová síť 12 má momentálně zkoordinováno jen 18 z celkem 26 hlavních vysílačů a síť 13 jen 15 ze 44. A to už nemluvíme o dokrývacích vysílačích. Je to složitější než v dobách analogu, neboť vedle sebe musí žít po přechodnou dobu oba systémy DVB-T/T2 a ještě se do toho motají datové sítě a různé termíny vypínání a zapínání konkrétních vysílačů v jednotlivých zemích. V současnosti proto ještě nelze uvádět žádné definitivy, neboť je ještě nikdo nezná.

 2. pemaza napsal:

  Nemíte na ně spěchat, teprve do poloviny roku 2018 mají vypracovat Strategii. A ostatní přechodové muxy, jejich frekvence třeba koordinují, to zase po částech pravděpodobně oznámí v červnu, do června se to ví, co bude spuštěno.

 3. David Kříž napsal:

  „Změřené hodnoty a parametry přechodové sítě 12 se 14 programy na jednom pražském rozvodu STA se širokopásmovým zesilovačem na účastnické zásuvce ukazuje následující obrázek:“

  To je prosím co za malůvku??? Miliony teček beze smyslu… (rozuměj bez rozhodovací mřížky). A ty údaje také zcela nesmyslně, MER 12 dB, to by asi nejelo 🙂 To bude z nějaké té hračky za pár tisíc, co s ní někteří „měří“ DVB ?!?! 😀

  Trochu ostuda sem něco takového dávat…

Napsat komentář