SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: DVB-T2 startuje v Brně a Ostravě, CRA zveřejnily harmonogram rozšiřování sítě

14 komentářů 20.4.2017 / Jan Potůček

Živé online zpravodajství serveru Televizníweb.cz z tiskové konference Českých Radiokomunikací v Ostravě k rozšiřování přechodové sítě DVB-T2.

12:12 – Oficiální část tiskové konference končí, děkujeme za pozornost 🙂

12:10 – Sledování DVB-T2 nebude nijak drahé ani pro diváky, kteří nemají televizor s tunerem DVB-T2, říká Marcel Procházka. „Stačí si dokoupit set-top-box, který vyjde zhruba na pět set korun. Oproti tomu třeba satelitní set-top-box stojí tři tisíce korun,“ dodal.

12:06 – „Důležitým hráčem je teď Česká televize, která by měla vstoupit do DVB-T2. Ona říká, že do něj vstoupí, ale potřebuje k tomu zajistit legislativní podmínky, které jsou na dobré cestě,“ říká Marcel Procházka.

12:05 – „Dělali jsme si průzkum, kolik televizních programů sledují čeští diváci. V průměru je to pět až devět programů,“ uvedl Martin Gebauer.

12:02 – Signál DVB-T2 je nyní dostupný zhruba pro dvě třetiny Moravskoslezského kraje, konstatuje Martin Gebauer. „Diváci, kteří například nenaladili v DVB-T televizi Noe, v DVB-T2 ji naladí,“ dodal šéf CRA.

11:59 – Jaký důvod dnes mají diváci pro příjem DVB-T2? Nabídne jim něco navíc oproti DVB-T? ptají se novináři. „Žádná přidaná hodnota oproti DVB-T tam nyní není,“ říká generální ředitel CRA Martin Gebauer. Podle Marcela Procházky ale někteří diváci v Praze zaznamenali kvalitnější obraz oproti sítím DVB-T.

11:57 – Kdy se v DVB-T2 objeví programy České televize, ptají se novináři. „To je otázka na Českou televizi,“ odpovídá Marcel Procházka. „ČT bude moci ve své síti vysílat všechny své programy v HD kvalitě,“ dodal.

11:55 – Následují novinářské dotazy. Marcel Procházka vysvětluje, jaký bude časový harmonogram vypínání sítí DVB-T. „Začínat by se mělo již v roce 2020, ale zatím není možné říci, zda by to mělo být v březnu nebo červnu,“ uvedl. Všechny vysílače by měly být vypnuty do 1. února 2021.

11:51 – Pavel Dvořák kritizuje chování satelitních operátorů, kteří v minulosti slibovali zákazníkům základní programy zdarma a poté zavedli servisní poplatek 29 Kč měsíčně, který v současné době vystoupal na 79 Kč měsíčně. „Za tento postup dostal příslušný operátor pokutu od ČTÚ, ale ta se stala bezpředmětnou poté, co se operátor přetransformoval ze společnosti M77 Group na M7 Group. Takže jsou to takoví dárečci,“ uvedl Dvořák.

11:49 – Vedoucí Koordinační expertní skupiny MPO Pavel Dvořák říká, že hlavním úkolem skupiny je nyní úspěšně dokončit prenotifikační jednání s Evropskou komisí o podmínkách, za jakých bude možné poskytnout operátorům přechodových sítí DVB-T2 kompenzace provozních nákladů. „Poté bude následovat notifikační jednání, které už by mělo být jednodušší,“ řekl Dvořák. Skupina chce také jednat s Českou televizí, aby se co nejrychleji zapojila do vysílání DVB-T2.

11:47 – Ředitel křesťanské televize Noe Leoš Ryška slíbil, že se tato stanice bude aktivně podílet na informační kampani k zavádění DVB-T2. „Plány na rozšiřování sítě jsou velmi ambiciózní a těšíme se na jejich realizaci,“ řekl Ryška. Televize Noe vstoupila do DVB-T2 právě dnes.

11:46 – Aktuální programová nabídka Přechodové sítě 12:

Aktuální programová nabídka DVB-T2 v Praze, Brně a Ostravě (Foto: Václav Udatný)

11:43 – K vypnutí DVB-T dojde patrně již v roce 2020, říká Marcel Procházka. Vláda dosud operovala s termínem únor 2021.

11:41 – Diváci, kteří chtějí přijímat signál DVB-T2, k tomu podle Procházky potřebují přijímač s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Seznam certifikovaných přijímačů je k dispozici na webu www.dvbt2overeno.cz. Úprava individuálních antén není nutná, u společných televizních antén je třeba vyměnit či přeladit kanálové vložky.

11:39 – Přechodová síť 12 je určena zákazníkům CRA, kteří vysílají v celoplošných a regionálních sítích DVB-T. „Toto vysílání je pro televize zdarma a my budeme žádat o kompenzace provozních nákladů za toto souběžné vysílání,“ potvrdil Marcel Procházka. Podle jeho slov nemůže jít v žádném případě o nedovolenou veřejnou podporu.

11:37 – Dalšími lokalitami, kde CRA spustí svoji přechodovou síť DVB-T2, budou v dubnu vysílače Votice – Mezivrata a Jihlava – Javořice, v červnu pak Plzeň – Krašov a Liberec – Ještěd.

Zdroj: CRA

11:36 – Takové pokrytí má DVB-T2 již nyní v Brně:

Pokrytí DVB-T2 v Brně (kanál 28) – Zdroj: CRA

11:35 – Podívejte se na mapu pokrytí DVB-T2 v Ostravě

Pokrytí DVB-T2 v Ostravě (kanál 28) – Zdroj: CRA

11:33 – Se zaváděním DVB-T2 souvisí i informační kampaň. Věříme, že nám s ní pomohou i televizní stanice, které jsme zařadili do přechodové sítě DVB-T2, říká Marcel Procházka.

11:32 – Jak bude vypadat pokrytí přechodové sítě CRA po spuštění brněnských a ostravských vysílačů? Podívejte se na mapku:

Aktuální pokrytí Přechodové sítě 12 (Zdroj: CRA)

11:30 – Po přechodu na DVB-T2 budeme vysílat ze stejných vysílačů se stejnými výkony, takže argumenty, že DVB-T2 bude mít horší pokrytí nebo místa bez pokrytí, jsou nesmyslné, říká Marcel Procházka. V Ostravě se vysílá ze stejných antén jako multiplexy DVB-T.

11:29 – Slova se ujímá Marcel Procházka, který kritizuje návrh České asociace satelitních operátorů, aby sítě DVB-T2 v České republice využily kodek MPEG-4 a nikoli HEVC. „MPEG-4 je patnáct let stará technologie,“ upozornil Procházka.

11:25 – Pokud jste netrpěliví, přečtěte si náš článek o spuštění DVB-T2 v Brně a Ostravě, podívejte se na mapy pokrytí a harmonogram dalšího rozšiřování přechodové sítě CRA do dalších regionů.

11:24 – Česká republika není s přípravou DVB-T2 napřed, většina členských zemí EU již řeší uvolnění pásma 700 MHz, ukazuje Martin Gebauer na mapce

11:23 – Martin Gebauer pouští informační video CRA, proč se přechází na DVB-T2, které můžete vidět i vpravo nahoře na našem webu.

11:21 – Čtenář Televizního webu z Brna hlásí, že DVB-T2 z vysílačů Hády a Barvičova již funguje. Brňáci, můžete si prakticky ověřit 🙂

11:19 – Plánované kompenzace operátorům přechodových sítí DVB-T2 nejsou nedovolenou veřejnou podporou, jak tvrdí satelitní operátoři, říká generální ředitel CRA. Jde pouze o náhradu nákladů vyvolaných odejmutím pásma 700 MHz a přechodem na DVB-T2.

11:17 – „Nevím, kde se vzala částka pěti miliard korun, o které se traduje, že ji budou muset diváci zaplatit za nové přijímače DVB-T2,“ pokračuje Martin Gebauer. Diváci si podle něj nebudou muset až do roku 2020 pořizovat nové přijímače, ale pokud plánují koupi nové televize, měli by už pamatovat na DVB-T2/HEVC.

11:15 – Není pravda, že zájem o televizní vysílání upadá, říká Martin Gebauer. Naopak, využívání terestrické televize roste. Je tedy mýtem, že televizní vysílání časem převálcuje internet.

11:13 – Úvodního slova se ujal generální ředitel CRA Martin Gebauer. A začíná zostra, vyvrací mýty kritiků přechodu na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání, konkrétně České asociace satelitních operátorů.

Tiskovou konferenci zahájila mluvčí CRA Petra Miterová (Foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz)

11:09 – Připomeňme, že v průběhu tiskové konference bude spuštěno vysílání Přechodové sítě 12 na brněnských vysílačích Hády a Barvičova a ostravských Hošťálkovicích a Hladnovu. V obou městech bude DVB-T2 vysílat na kanálu 28. Reálný start vysílání bude okolo 11:30 hod.

11:04 – CRA do Ostravy vyslaly téměř celé svoje vedení, nechybí generální ředitel Martin Gebauer, ředitel regulace a strategie Marcel Procházka a šéfka marketingu Anna Tůmová. Tiskovou konferenci si nenechal ujít ani šéf Koordinační expertní skupiny MPO Pavel Dvořák.

11:00 – Dobré ráno z Ostravy, začíná historicky první online zpravodajství serveru Televizníweb.cz. České Radiokomunikace dnes spouští vysílání DVB-T2 v Brně a Ostravě a zároveň oznámí harmonogram spouštění dalších vysílačů svojí Přechodové sítě 12.

Vstup do Diskuse

14 komentářů: “SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: DVB-T2 startuje v Brně a Ostravě, CRA zveřejnily harmonogram rozšiřování sítě”

 1. Koupy napsal:

  Brno Hády lokalita Rájec-Jestřebí přes antenní rozvod
  Parametry: K28
  Power 57dB
  SNR 30
  Mer 34
  Pre ber 1*10E-7
  Post ber 1*10E 10-9
  Multiplex obsahuje 14 programů T2

 2. Petr Svoboda napsal:

  Vyhlášená cena T2-STB je zatím podhodnocená, je tak dvojnásobná. Chápu, že na takovém fóru, „méně je více“.

 3. mirek napsal:

  Dobrý den, mám dotaz , kdy je v plánu spuštění DVB-T2 z Lysé hory ( Frýdek) a kdy se spustí nějaké TV stanice v HD rozlišení ? Myslím tím nejenom TV pořady z ČT ale od ostatních komerčních TV stanic ( NOVA,PRIMA, BARRANDOV ) ?

 4. ivovi napsal:

  Pokud CRa vi, ze start CT je zatim nejisty, mely by jeden program sirit v 1080p. Klidne upscale jedno ze zucastnenych programu. V opacne pripade neplni prechodova sit svoji zakladni funkci – overeni funkcnosti zakoupenych prijimacu DVB-T2/HEVC.

  • Petr Svoboda napsal:

   Pravda! Sice dost jde poznat už ze správného příjmu qHD, ale certifikace není povinná a mezi lidmi může být dost věcí, u kterých by si rádi ověřili dobré dekódování vyšších rozlišení. A přeshraniční příjem není všude. Vzpomeňme známé „půlřádky“ nahoře či dole.

 5. mirek napsal:

  Na jakým kmitočtu se nyní vysílá DVB-T2 z Ostravy Hošťalkovic , ten kanál 28 ?

 6. Cymorek napsal:

  Ostravu jsem naladil. Ale na televizi v pravém dolním a v levém horním dva čtverečkované blikající barevné fleky . Signál 100 procent kvalita 100 procent. Nějaké místní rušení ?

Napsat komentář