Petr Dvořák obhájil funkci, ředitelem České televize bude do roku 2023

5 komentářů 26.4.2017 / Jan Potůček

Ve finále volby Dvořákovi nejvíce konkuroval bývalý šéf televize Prima Martin Konrád, který se nejvíce vymezoval vůči současnému stavu a fungování České televize. Přečtěte si online zpravodajství z celé volby.

16:30 – Výsledek druhé volby: Petr Dvořák – 15 hlasů, Martin Konrád – 0 hlasů. Petr Dvořák byl zvolen generálním ředitele České televize na druhé funkční období do roku 2023.

16:18 – Výsledek první volby: Dvořák – 14,  Konrád – 6, Novák – 3, Potužník – 4, Vinklář – 1. Do druhého kola postupují Petr Dvořák a Martin Konrád.

16:14 – Stále probíhá hlasování. Pozornost kamer a fotoaparátů se obrací na současného ředitele ČT Petra Dvořáka.

16:04 – Radní oproti podpisu dostávají hlasovací lístky. Pokud někdo zaškrtne více než dva kandidáty, bude jeho hlas neplatný, říká předseda volební komise Michal Jankovec.

15:59 – Rada ČT přistoupí v samotné volbě ředitele ČT. Volba bude vícekolová. Každý radní může v prvním kole určit dva kandidáty, jejichž jména vloží do obálky a tu do hlasovací urny. Do druhého kola postoupí kandidáti se dvěma nejvyššími počty hlasů. V druhém kole každý radní může hlasovat pro jediného kandidáta. Zvítězí ten kandidát, který získá nejméně deset hlasů. Pokud nikdo nezíská deset hlasů, nastane třetí kolo volby, do kterého půjde opět všech pět finalistů. Předseda Rady ČT pokračuje výčtem všech dalších možností, včetně opakování voleb. Radní návrh přijali a nastane samotná volba. Předsedou volební komise je radní Michal Jankovec.

15:47 – Česká televize by měla vyvracet fake news, měla by vytvořit speciální centrum v boji proti dezinformacím, míní Petr Vinklář. Tím končí i část veřejných slyšení kandidátů na generálního ředitele ČT. Předseda Rady Jan Bednář vyhlásil pětiminutovou přestávku.

15:44 – Radní Levá se ptá, zda by to znamenalo, že živě by olympiádu mohli sledovat diváci jej za poplatek a ostatní ze záznamu až další den. Petr Vinklář vysvětluje systém multiscreenu.

15:41 – Které služby a pořady ČT byste zpoplatnil? ptá se radní Dědič. „Myslím si, že by mohlo jít třeba o multiscreenové přenosy z olympijských her, jak je ČT nabídla ze Soči. Ale šlo by o minimální poplatek,“ odpověděl Petr Vinklář. Podle jeho slov by mělo jít výhradně o prémiový obsah, základ by měl být vždy dostupný „zdarma“ v rámci televizního poplatku.

15:38 – Petr Vinklář by zvýšil výnosy z obchodní činnosti ČT formou placených služeb, které by měly doplňovat výpadek peněz z výběru koncesionářských poplatků. „Televizní poplatek bych nezrušil,“ dodal.

15:36 – Velmi si považuji výběrem mezi finalisty a pokud ve volbě neuspěji, velmi rád bych v budoucnu s ČT spolupracoval formou poradenství, dodal Petr Vinklář.

15:33 – „Myslím si, že ČT v současné době nabízí kvalitní obsah, ale nedoručuje ho tam, kde se pohybují diváci ve věku 15 až 30 let,“ říká Petr Vinklář.

15:30 – Petr Vinklář by nedělal změny ve formátování programů České televize, má však výhrady k hospodaření ČT. Chtěl by diverzifikovat příjmy ČT.

15:29 – Martin Konrád ukončil své vystoupení a aktivista Jan Šinágl vykřikl: „Děkujeme pane Konráde, hlas nás diváků máte“. Radní Šarapatka namítá, že to není hlas diváků, ale pouze hlas Jana Šinágla. Slova se ujímá poslední kandidát na ředitele Petr Vinklář.

15:26 – Radní Šarapatka se ptá, zda by se Martin Konrád jako generální ředitel ČT radil s politiky ohledně případných legislativních změn. „Ono se to už teď reálně děje. A bude to potřeba i do budoucna, ale určitě bych s politiky nechtěl vyjednávat o penězích,“ odpověděl Konrád. „Styk s politiky nevyhledávám a ani bych ho nepreferoval,“ dodal.

15:19 – Radní Závozda chce od Martina Konráda upřesnit, co podle něj znamená „odklon od komerce“ u ČT a které pořady považuje za „estrády“. Upozorňuje, že pokud by ČT přestala vysílat nějaké typy pořadů, klesla by jí sledovanost. „Komerce je všechno to, co se dělá jenom kvůli sledovanosti,“ míní Martin Konrád. „Myslím, že se ČT povedly i některé kvalitní historické seriály, které byly sledované, například První republika.“

15:15 – Fond televizních poplatků by neměl sloužit jako úvěrová služba pro Českou televizi, naznačuje Martin Konrád. Radní Beniak mu namítá, že čerpání z fondu probíhá plánovaně po dohodě s Radou ČT. Ptá se, co by Konrád udělal s těmito penězi, pokud by je nerozpouštěl v rozpočtu ČT. „Postavil bych novou budovu pro ČT a dvě nová regionální studia,“ reaguje Martin Konrád.

15:09 – Martin Konrád vysvětluje, proč byl generálním ředitelem Primy pouhý rok: „MTG se dostala do problémů v Rusku a v Pobaltí, začala hodně šetřit i na úrovni managementu. Marek Singer si jako viceprezident vzal na starosti i Českou republiku a mě bylo nabídnuto, abych si vzal na starosti obchodní záležitosti. Nebylo to něco, co by bylo tak komplexní, jako moje dosavadní pozice.“ Rok, po který jsem vedl Primu, byl do té doby hospodářsky nejúspěšnější dodal. Konrád ale už neuvedl, že to bylo díky špatně zvolené obchodní strategii Novy, díky níž řada inzerentů utekla k Primě.

15:06 – Radního Kuhna zajímá Konrádova koncepce regionálního vysílání ČT. „Rád bych dospěl do fáze, kdy každý region bude schopen vyrábět dvě zpravodajské relace denně,“ říká Konrád. Sází na odpojované regionální vysílání. „S přechodem na DVB-T2 to ale bude složitější, protože vysílače pokryjí mnohem větší území. Je to možné řešit HbbTV verzemi regionálního vysílání. Nechtělo by se mi slibovat další kanály, protože ty by byly příliš drahé,“ upozorňuje Konrád.

15:04 – Radní Hauser namítá, že původní česká tvorba bez nakupování scénářů ze zahraničí by byla mnohem dražší. Podle Martina Konráda je třeba snížit náklady na výrobu, aby si ČT mohla dovolit platit původní české scénáře.

15:00 – Informace o „ujíždějícím“ podloží Rohlíku pochází z interní studie ČT, kterou mám k dispozici, odpovídá Martin Konrád. Radní Šarapatka se pozastavuje nad tím, že stejné informace jako v Konrádově projektu použili i řečníci na konferenci o ČT v Senátu, kterou pořádal senátor Jan Veleba a několik kritiků ČT. Konrád vyloučil, že by jim poskytl svůj kandidátský projekt. „Nemohu ale vyloučit, že měli k dispozici onen interní materiál ČT,“ dodal.

14:56 – Martin Konrád navrhuje zbourat budovu Rohlíku, na jejím místě postavit novou budovu pro ČT, čte z projektu kandidáta radní Šarapatka. Staré sídlo ČT by se mohlo stát muzeem, nabízet i další služby nebo ho doplnit o hotel. Podle Šarapatky se v projektu objevují nepravdivé informace, například o „ujíždějícím“ podloží pod budovou Rohlík.

14:54 – Česká televize by se měla snažit o efektivní nakládání se svými prostředky, například pronajímat část prostor na Kavčích horách, které všechny nevyužije. ČT také vyrábí nejdráže své pořady, říká Konrád. „Externě se zde vyrábí dokonce levněji než interně, no tak to potěš pánbůh,“ říká Konrád, podle něhož často produkce, které neuspěly u Primy, šly za Českou televizí a ta jejich projekt i podmínky přijala.

14:52 – Návrh rozpočtu ČT na rok 2017 se na webu ČT objevil den po uzávěrce pro přihlášky kandidátů na ředitele, konstatuje Konrád.

14:48 – Zpravodajství ČT by mělo být více „barevné“, mělo by nabízet víc zdrojů než jen pár osvědčených agentur, říká Martin Konrád. O zahraničních zpravodajích ČT prohlásil, že někteří podle něj žijí skoro v ilegalitě. Chce stanovit moderátorům zpravodajství určité mantinely, aby nebylo z jejich moderování patrné, jaké mají politické preference.

14:45 – „Herci by měli hrát. V České republice není tolik vražd, kolik nám jich nabízí Česká televize ve svých krimiseriálech,“ říká Martin Konrád. Sám by upřednostnil historické seriály a různé komediální formáty. „Tam je tradice ČT a tam by měla ČT směřovat. Měly by odstranit tu blbou náladu, která je ve společnosti,“ míní Konrád.

14:43 – Slyšení Karla Nováka končí, slova se ujímá další kandidát Martin Konrád, bývalý ředitel televize Prima. Požaduje odklon od komerčního směřování ČT. Základem programu ČT by měla být původní česká dramatická tvorba. „Neměly by to tedy být nakupované scénáře ze zahraničí, neměly by to být různé estrády,“ říká Konrád.

14:41 – Radní Jaroslav Dědič se ptá, co by měla ČT 24 vysílat ve dnech, kdy se „nic neděje“, aby to nebyl „pel-mel“ krátkých zpráv, které Karel Novák kritizuje. Podle Nováka by postačilo každý den stanovit nějaké hlavní téma dne.

14:38 – Patnáct milionů korun by neměl být jediný benefit sloučení rozhlasu a televize. Ke stejnému sloučení došlo i v Rakousku, říká Karel Novák. Výnos by věnoval do projektu ČT Lab.

14:37 – Radní Beniak konstatuje, že sloučení ČT a ČRo není v kompetenci generálního ředitele, ale Parlamentu. „Když čtu a slyším komentáře ze Slovenska, kde k tomuto sloučení došlo, nikdo neříká, že by ta zkušenost byla pozitivní,“ říká. Zaráží mě nepoměr mezi benefitem, který by měl být 15 milionů korun, když obě instituce mají roční rozpočet devět miliard korun (dohromady).

14:35 – Nejsme vůči žádným politikům nijak zaujati, reaguje Karel Novák. „Věřím, že by to politici dokázali pochopit,“ dodal.

14:31 – Radní Šarapatka upozorňuje na fakt, že Karel Novák je dramaturgem pořadu 168 hodin, který není příjemný některým politikům. „Dokážete si představit, že se stanete generálním ředitelem a poté budete s těmito politiky jednat o navýšení koncesionářského poplatku?“ ptá se Nováka.

14:26 – Reportér budoucnosti by měl všechny akce pokrývat kamerou, která zabírá 360 stupňů, a divák by měl mít možnost si jeho reportáž pustit kdykoli a kdekoli, aniž by musel čekat na sedmou hodinu večer a Události, říká Karel Novák. Nová média jsou klíčová a už kvůli nim by bylo dobré sloučit ČT a ČRo. Karel Novák by rovněž spustil „ČT Lab“, inkubátor nových projektů.

Karel Novák odpovídá na dotazy radních České televize (Foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz)

14:25 – Karel Novák by nespustil žádný nový lineární kanál ČT. Soustředil by se na tvorbu obsahu. Média by do budoucna neměla být svázána s žádnou konkrétní distribuční platformou, míní.

14:20 – Spojení ČT a ČRo by si vyžádalo v prvním roce 60 milionů korun, při výnosech 30 milionů korun. V dalších letech by náklady klesaly a výnosy stoupaly a celkově by spojení obou institucí skončilo v plusu, konstatuje Karel Novák. Je nutné jednat o indexaci koncesionářského poplatku a vázat povinnost jeho platby nikoli na vlastnictví TV přijímače, ale na připojení k elektrické energii. „U české domácnosti tvoří televizní poplatek půl procenta nákladů, u rakouské jedno procento,“ upozorňuje Novák.

14:18 – Karel Novák navrhuje sloučení České televize a Českého rozhlasu do národního vysílatele „Česká veřejnoprávní“. Obě instituce budou muset v příštích letech řešit své financování a pokud budou postupovat společně, budou mít lepší vyjednávací pozici, míní Novák.

14:16 – ČT chce připravit archivní balíčky pro potřeby dalších médií, aby nebylo složité vyhledávat například záběry ze srpna 1968, odpovídá Petr Dvořák na další dotaz radních ČT. Poté jeho prezentace končí a k veřejnému slyšení přistupuje další kandidát Karel Novák. „V České televizi pracuji 23 let, ve zpravodajství. Podílel jsem se na řízení ostravského studia, vedl jsem zpravodajství, účastnil jsem se kolegií generálního ředitele,“ představuje se Karel Novák.

14:13 – Radní Ivana Levá cituje z projektu Petra Dvořáka, že bude těžké udržet ve vysílání ČT přenosy ligových zápasů. „Na normální ligu u nás by měl mít nárok každý i v té poslední vísce a není možné, aby si nějaký divák stěžoval, že zápas Viktorky vysílalo O2,“ kritizuje Levá sportovní vysílání ČT. „Vysílací práva nevlastní ministerstvo školství, ale soukromé společnosti. Mohlo by ale přispět dotacemi na to, aby zpřístupnilo některé soutěže divákům zdarma, a je jedno, zda by to bylo na ČT nebo jinde,“ odpovídá Petr Dvořák. V roce 2018 končí ČT vysílací práva pro domácí hokej i fotbal, dodal.

14:08 – Radní Kuhn se ptá, co se Petru Dvořákovi na ČT nelíbí. Podle generálního ředitele je to menší flexibilita, přebujelost různých smluv a prostředí Kavčích hor, které byly stavěny v sedmdesátých letech. Na dotaz, co se mu nelíbí ve vysílání ČT, Dvořák odpovídá, že se televize snaží oslovovat různé cílové skupiny a měří si spokojenost diváků. „Nechci říkat, co se mi líbí nebo nelíbí. Mám svoje oblíbené pořady i ty, co se mi nelíbí, ale nemyslím si, že to je to, co rozhodne o jejich životaschopnosti,“ řekl Petr Dvořák.

Petr Dvořák při veřejném slyšení před Radou ČT (Foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz)

14:05 – Petr Dvořák neočekává, že by ČT v nejbližší době plánovala další větší investice do brněnského studia ČT. Celou ČT ale čeká audit nákladů kvůli změně zákona o DPH. „Nemám pocit, že by studia v Brně a Ostravě měla nějaký problém, jejich vlastní výroba se v posledních letech zvýšila a rozšířil se i počet formátů, které připravují,“ říká Petr Dvořák. Potvrzuje, že z Brna odešla jedna kreativní producenta, za kterou se nedaří najít náhradu.

14:00 – Místopředseda Rady ČT Jaroslav Dědič zmiňuje, že v projektu Petra Dvořáka je uveden záměr spustit sedm samostatných regionálních zpravodajských studií. „Vycházíme z dobré zkušenosti s novými zpravodajskými studii v Hradci Králové a Českých Budějovicích. Dokonce i dochází k tomu, že si sama na určitý čas přebírají vysílání celého kanálu,“ uvedl Dvořák. Rád by tato studia doplnil o další dvě regionální zpravodajská studia v Plzni a Ústí nad Labem. „ČT by měla po přechodu na DVB-T2 získat dvě vysílací sítě a pokud se tak stane, budeme vysílat paralelně vysílat pět a později až sedm mutací regionálních zpráv,“ řekl Dvořák. Vytvořit regionální studia pro každý kraj by podle Dvořáka bylo příliš megalomanské.

13:52 – Radní Beniak zmiňuje Dvořákův návrh z projektu, aby vznikla národní distribuční platforma pro bezplatný příjem televizních programů v České republice. „Více než 50 procent domácností je v České republice závislých na volně dostupném pozemním vysílání DVB-T. Pokud se nic nezmění, by se to do budoucna zlomit,“ uvedl Petr Dvořák. „V případě, že by se nám nepodařilo udržet volně dostupnou platformu, mělo by to dopad zejména na nízkopříjmovou skupinu obyvatel,“ míní generální ředitel ČT. Přechod na DVB-T2 by měl být řízen ČT jako motivátorem. „Je potřeba změnit legislativu ve smyslu televizního balíčku, který je teď navržen a vychází z vládní Strategie,“ říká Petr Dvořák. Díky změně zákona o DPH bude moci ČT financovat svůj přechod na DVB-T2. „Předpokládám, že do začátku roku 2018 by měl být celý proces odstartován,“ dodal Dvořák. Patrně tím míní i start přechodové sítě DVB-T2 provozované Českou televizí.

13:50 – Aktivista Jan Šinágl prohlásil, že mu bylo zabráněno v tichém protestu. „Nerušte jednání Rady,“ vyzval ho předseda Rady ČT Jan Bednář.

13:48 – Petr Dvořák chce vytvořit samostatné internetové a HbbTV kanály, které by se zaměřily na vzdělávání, archiv, regionální informace a sport. Zmiňuje také boj s dezinformačními médii, o kterých se zmiňovat předchozí kandidát Jiří František Potužník. ČT rozšíří regionální zpravodajství, zřídí funkci ombudsmana ČT.

13:45 – Nechci slibovat závratné změny, chci se inspirovat úspěšnými zahraničními televizemi, slibuje Dvořák. Hlavní výzvou podle něj bude druhá vlna televizní digitalizace, přechod na DVB-T2. „Bude třeba legislativních změn, které by měly vycházet z evropských postupů,“ uvedl. V rámci DVB-T2 bude třeba zachovat bezplatný příjem televizního vysílání, upozornil Dvořák. ČT musí reagovat i na fakt, že řada diváků sleduje pořady přes mobily, tablety a počítače a zprostředkovat jim co nejvíce obsahu tímto způsobem. Dvořák chce přinést nové formáty původní tvorby, např. docu-drama, ale také nový výpravný dramatický seriál pro děti. Plánuje velké zahraniční koprodukce.

13:42 – Rozsah činností ČT a jejich dopad na českou veřejnost jsem si při minulém výběrovém řízení na generálního ředitele v roce 2011 nedokázal představit, přiznává Petr Dvořák, který veřejnoprávní televizi vede šestým rokem a je teprve třetím ředitelem v historii ČT, který dokončil (resp. dokončí) celý šestiletý mandát.

13:40 – Předseda Rady ČT Jan Bednář děkuje Jiřímu Františkovi Potužníkovi a slovo dostává současný generální ředitel Petr Dvořák.

Veřejné slyšení Jiřího Františka Potužníka (Foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz)

13:37 – Radní Levá upozorňuje, že ve Skandinávii si stát objednává od veřejnoprávních médií konkrétní služby a za ty dostává finance ze státního rozpočtu.

13:33 – Rozpočet ČT by se měl určitě zvýšit, reaguje Jiří František Potužník na dotaz radního Hausera. Snižující se výnosy z koncesionářských poplatků je třeba něčím doplnit. „Rozhodně ale není možné navýšit rozpočet z dnešních téměř sedmi miliard korun na deset miliard. Musíme tomu předcházet seriózní debata,“ ujišťuje kandidát na ředitele ČT.

13:29 – Další dotaz míří na financování ČT ze státního rozpočtu, zda by ČT potom nebyla více závislá na politicích. „Naopak,“ odpovídá Jiří František Potužník. „Šlo by o zafixovanou částku nezávislou na tom, kdo by byl zrovna u vlády.“

13:27 – Radního Beniaka zajímá, kdy měl Jiří František Potužník jako manažer na starosti veřejné finanční prostředky a v jakém objemu. Jiří František Potužník zmiňuje svoje angažmá v roli generálního sekretáře české účasti na EXPO 2015, jež hospodařila s „bezmála čtvrt miliardou korun“ a skončila v plusu.

Kandidáti přihlíží průběhu jednání Rady ČT, na které proběhne volba ředitele (Foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz)

13:23 – Radní Šarapatka se ptá Jiřího Františka Potužníka, jakým způsobem by rozlišoval demagogická média od těch, která informují seriózně. „Existuje projekt Demagog.cz, který by mohl být zajímavou startovací platformou,“ odpovídá kandidát na ředitele ČT. Nemělo by jít o korekci všech zpráv, ale mělo by být řečeno, co je a co není ověřitelné a co je a co není pravda, dodal.

13:15 – Představme si možnost, že půlka koncesionářů odhlásí koncesionářské poplatky a ČT by neměla způsob financování své činnosti, uvedl Jiří František Potužník. Proto je podle něj potřeba zvažovat i další zdroje financí. Zvažuje možnost zafixovaného podílu peněz ze státního rozpočtu. Debatu o financování ČT by chtěl vést v prvních dvou letech svého mandátu. Financování ČT by stálo na třech pilířích: koncesionářské poplatky, licenční poplatky za pořady a služby a státní rozpočet. Ideálně by měly být poměrně rozděleny.

13:12 – ČT by měla rozšířit své služby i do online oblasti a některé by mohla dokonce zpoplatnit, říká Jiří František Potužník. Zmiňuje například „zpravodajství na míru“.

13:10 – U původní tvorby by měla převažovat kvalita nad kvantitou, míní Jiří František Potužník.

Všichni zájemci o účast na veřejném zasedání Rady ČT museli projít zevrubnou prohlídkou (Foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz)

13:09 – Jako první prezentuje svůj projekt Jiří František Potužník. Zdůrazňuje potřebu veřejnoprávního zpravodajství, které bude zaměřeno víc na odhalování hoaxů, falešných zpráv a odhalování nepravd.

13:05 – Pořadí bude následující: Jiří František Potužník, Petr Dvořák, Karel Novák, Martin Konrád, Petr Vinklář.

13:04 – Radní určí pořadí pro veřejné slyšení kandidátů losem. Každý kandidát bude mít deset minut na představení svého projektu a poté bude neomezený čas na otázky radních a odpovědi, uvedl předseda Rady ČT Jan Bednář.

13:03 – Všichni kandidáti včetně Petra Dvořáka sedí odděleni od Rady ČT a veřejnosti a čekají na usnesení radních o dnešním jednání.

13:02 – Přečtěte si, jak se jednotliví finalisté konkurzu staví k problematice přechodu na DVB-T2. Anketu uspořádal Televizníweb.cz

13:01 – Všeobecně se očekává, že letošní volba ředitele bude nejjednodušší v historii. Skoro se nám chtělo vydat titulek „Rada České televize dnes volí Petra Dvořáka za ředitele ČT“. Nechme se překvapit, zda to bude opravdu tak hladké. Dodejme, že Petr Dvořák při volbě finalistů jako jediný získal hlasy všech 15 členů Rady ČT.

Kandidáti jsou připraveni, můžeme začít (Foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz)

13:00 – Dobré popolední z Kavčích hor, kde právě začíná veřejné zasedání Rady České televize, na kterém radní vyberou z pěti finalistů výběrového řízení nového generálního ředitele ČT. Připomeňme si, že kromě stávajícího ředitele Petra Dvořáka do finále postoupili bývalý ředitel televize Prima Martin Konrád, dramaturg pořadu 168 hodin Karel Novák, bývalý generální sekretář české účasti na EXPO 2015 Jiří František Potužník a někdejší auditor KPMG Petr Vinklář.

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “Petr Dvořák obhájil funkci, ředitelem České televize bude do roku 2023”

  1. TomKet napsal:

    Neví někdo kolik nás daňové polatníky stojí tato trapná komedie.

  2. Čestmír Polák napsal:

    Nikdo lepší široko daleko.

  3. VITEK2442 napsal:

    A nyní rozjet Přechodovou síť 11.

Napsat komentář