Budoucnost je v DVB-T2, reaguje na kritiku satelitářů Český telekomunikační úřad

2 komentáře 22.5.2017 / Jan Potůček

Po premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a ministerstvu průmyslu a obchodu se ke kritice lživého inzerátu České asociace satelitních operátorů přidal i telekomunikační úřad.

Snahy o zpochybnění novely zákona o elektronických komunikacích, které by mohly zkomplikovat plánovaný přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2, by měly za následek ztrátu pokrytí zemským vysíláním, omezení počtu vysílaných programů a neřízené odpojování vysílačů. V reakci na páteční inzerát České asociace satelitních operátorů v deníku MF Dnes to uvedl Český telekomunikační úřad (ČTÚ). „Domácnosti by pak musely řešit příjem TV signálu některou z existujících placených variant,“ upozornil úřad v pondělní tiskové zprávě.

„V souvislosti s informacemi, které se na veřejnosti objevují s cílem zpochybnit přijetí novely, považuje ČTÚ za nutné uvést na pravou míru zavádějící tvrzení některých skupin,“ píše úřad. O uvolnění další části televizního spektra do roku 2020 rozhodla Světová telekomunikační unie a následně i Evropská unie. Tzv. druhá digitální dividenda má zajistit, že část kmitočtů, nyní využívaných pro televizní vysílání, bude do roku 2020 uvolněna pro rychlý mobilní internet, vysvětluje ČTÚ. „Česká republika tak bude mít v dohledné době možnost opět při aukci spektra stanovit podmínky zaručující, že občané a firmy využijí uvolněné pásmo prostřednictvím moderní rychlé sítě,“ dodává.

Stát však podle úřadu musí současně zajistit, že zemské televizní vysílání nebude druhou digitální dividendou ohroženo. „Tento způsob bezplatného příjmu digitální televize přitom využívá 60 procent domácností. Vysoká obliba terestrické platformy je dána především téměř celoplošným pokrytím signálem, možností příjmu na pevnou anténu, ale v omezené míře i v rámci pohyblivého nebo mobilního příjmu, možností nabídnout regionální a lokální obsah a v neposlední řadě i technickou a ekonomickou dostupností pro diváka,“ konstatuje ČTÚ.

Přechod na standard DVB-T2 a jeho nastavení se podle ČTÚ řeší již od roku 2013, kdy vláda přijala strategii Digitální Česko v. 2.0 – Cesta k digitální ekonomice, na níž navázala v roce 2015 vládou přijatá Strategie správy spektra a konečně v roce 2016 rovněž Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání. „Přechod na nový standard bude spojen s náklady na straně spotřebitele – diváka v řádech sto až tisícikorun, vyvolanými nutností pořídit nový televizor nebo set-top-box. Domácnosti tím však získají příjem televizních kanálů bez nutnosti pravidelně hradit měsíční poplatky, jako je tomu v případě ostatních platforem,“ doplnil úřad v narážce na placené programové nabídky satelitních operátorů.

Vstup do Diskuse

2 komentáře: “Budoucnost je v DVB-T2, reaguje na kritiku satelitářů Český telekomunikační úřad”

 1. Hunyady napsal:

  Nejde mluvit o bezplatném vysílání! Občané platí koncesionářské poplatky a například jen Česká televize zaplatí z těchto poplatků za zprostředkování vysílání v terestrice cca 400 mil. Kč ročně. Takže slovo bezplatné je zcela zavádějící.

  Navíc stát ukládá ČT vysílat v terestrice. Proč? Například satelitní vysílání je daleko levnější a dostupné kdekoliv. ČRa je podnikatelský subjekt, přitom mu všichni dláždí cestu, což vede k nerovnovážné situaci, která dnes na televizním trhu je. Intervence státu v tomto směru škodí, neboť porušuje princip technologické neutrality.

 2. ivovi napsal:

  Docela smesny argument. Na chodniku pred domem tedy neni bezplatne verejne osvetleni, ale placene verejne osvetleni. Taky chodniky jsou placene, nekdo je zaplatit musel. 🙂
  Je snad jasne, ze bezplatne znamena bezplatne pro divaka, tedy ze nemusi vynalozit platbu za jeho pouziti.

  Stat ma asi pro ulozeni CT vysilat v terestrice urcite sve duvody. Se satelitnim vysilanim ma CT take naklady.

Napsat komentář