ČT nevidí v souvislosti s uvolněním pásma 700 MHz jinou alternativu než DVB-T2

7 komentářů 17.5.2017 / Jan Potůček

Pozemní televizní vysílání přijde uvolněním pásma 700 MHz o 30 procent kmitočtů, které nelze nahradit přeskupením stávajících sítí DVB-T.

Přechod na nový vysílací standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 je jediným smysluplným řešením pro terestrickou televizi po uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz. Deníku E15 to řekla mluvčí České televize Alžběta Plívová v reakci na kritiku České asociace satelitních operátorů, že vláda nebrala v potaz žádnou další alternativu zachování pozemního televizního vysílání než přechod na DVB-T2 za využití kompresního standardu HEVC. Satelitní operátoři míní, že by Česká republika mohla po uvolnění pásma 700 MHz pokračovat ve vysílání ve standardu DVB-T.

„Z našeho pohledu žádné relevantní alternativy k současnému návrhu nejsou, pokud má být zachováno volně dostupné terestrické vysílání a umožněn jeho další rozvoj,“ uvedla Plívová. Česká televize se hodlá v souvislosti s přechodem na DVB-T2 ucházet o dva multiplexy s celoplošným pokrytím, přičemž jeden by byl regionalizovatelný a umožnil by ČT vysílat více mutací regionálních zpráv než nyní. Zároveň by v této druhé veřejnoprávní síti poskytla prostor regionálním, krajským, obecním, ale i komunitním kanálům v rámci plánované Národní distribuční platformy, která má zachovat bezplatný příjem televizních programů pro české diváky.

Vstup do Diskuse

7 komentářů: “ČT nevidí v souvislosti s uvolněním pásma 700 MHz jinou alternativu než DVB-T2”

 1. Monika Knotková napsal:

  Už tak má moje sestra v Jeseníku tak špatný signál že se ani na televizi nedívá ale musí ji platit. Stále se ji rozpadá obraz a televizní technik ji nepomohl .Na to aby si koupila satelit a platila k TV ještě poplatek za satelitní vysílání jako důchodce nemá. A to není jediná. Takových je na Jesenicku víc Myslíte vůbec na lidi nebo jen na svůj zisk. A to ji tv. technik naznačil že při tom vašem“ vylepšení“ už neuvidí nic.

 2. Petr napsal:

  Už dneska mi televize tak moc, že používám kabelovou. Prezident anténu je to sama kostička a ještě se to seka. Chci splátky analog.

 3. drahomir.hrabec napsal:

  Dobrý den,
  Jeseník Praděd
  Česká Televize vysílá svuj MUX 1 36
  At ta paní skusi vysílač Jeseník Praděd
  Nebo Ostravu MUX 1 54
  Ostrava Hošťálkovice Aleje

Napsat komentář