Další dvě přechodové sítě DVB-T2 odstartují později, než se předpokládalo: v létě a na podzim

10 komentářů 26.5.2017 / Jan Potůček

Společnost Digital Broadcasting plánuje zahájit vysílání DVB-T2 před letními prázdninami, Česká televize až na podzim. Operátoři se obávají výsledku notifikačního jednání s Evropskou komisí.

České Radiokomunikace (CRA) zůstanou nejméně do léta osamoceny v provozování vlastní přechodové sítě DVB-T2. Další dva operátoři, kteří mají spustit vysílání přechodových televizních multiplexů nové generace, na čtvrteční odborné konferenci DIGIMEDIA 2017 oznámili, že termín startu svých sítí posunou. Společnost Digital Broadcasting, která původně chtěla zahájit vysílání ve standardu DVB-T2 již začátkem letošního roku a pak termín dvakrát oddálila na přelom dubna a května a poté na přelom května a června, nejnověji uvažuje o konci června. Česká televize, jejíž přechodová síť DVB-T2 nabídne jako jediná kompletní programovou nabídku v HD kvalitě, začne v DVB-T2 vysílat nejspíš letos na podzim.

Radim Pařízek: Čekáme na dodavatele technologií

„My jsme už inzerovali, že začneme vysílat zkraje roku, nicméně potom nás nejistota zákonných úprav přinutila, abychom byli obezřetnější. Před měsícem jsme říkali, že to bude na začátku června a v tuto chvíli si osobně myslím, že to bude do prázdnin,“ prohlásil majitel společnosti Digital Broadcasting Radim Pařízek. Důvodem opakovaného odkladu termínu startu podle něj nebyly jen průtahy se schvalováním novely zákona o elektronických komunikacích, ale také čekání na dodavatele technologií. „U nás je obezřetnost opravdu na místě, protože nejistota, která pro nás vznikla, nás k tomu nutí. Závidím CRA jejich vůli a to, že vysílání opravdu spustily. Věřím, že je budeme brzy následovat,“ dodal Pařízek.

Přechodová síť společnosti Digital Broadcasting má být jediným z tří dočasných multiplexů DVB-T2, který umožní regionální vysílání. Později by se měla transformovat do finální sítě DVB-T2, jež nahradí současný celoplošný mutliplex 4. Radim Pařízek si na čtvrteční konferenci DIGIMEDIA 2017 postěžoval, že situace s DVB-T2 po přechodovém období souběžného vysílání je pro tohoto operátora stále určitou neznámou. „Nevíme, kolik klientů u nás bude chtít vysílat. Budeme mít více datového toku, více možností pro další subjekty, ale tyto subjekty si pochopitelně budou moci vybírat mezi multiplexy, takže jdeme do jakési nejistoty,“ podotkl Pařízek, který uvítal schválení diginovely zákona o elektronických komunikacích, ale zároveň upozornil, že jde teprve o první krok k zajištění vysílání DVB-T2.

Radim Pařízek plánuje spustit vysílání DVB-T2 před letními prázdninami. Nejprve v Praze, poté v Brně a Ostravě. (Foto: Václav Udatný)

Důležitější než diginovela bude notifikace Evropskou komisí

„Daleko podstatnější bude notifikace Evropskou komisí a několik dalších kroků. Není to tak, bychom měli schválením diginovely ve sněmovně vyhráno,“ upozornil Pařízek. „Podařil se jeden z prvních kroků, ale čeká nás ještě spousta dalších. Nicméně věříme, že dojdeme do cíle a že budeme všichni spokojeni, včetně diváků, kteří se budou mít na co dívat.“ Notifikace Evropské komise se týká plánovaných státních kompenzací provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2, ale také prodlužování kmitočtových přídělů pro celoplošné pozemní vysílání stávajícím čtyřem celostátním multiplexům až do roku 2030. Proti těmto kompenzacím protestuje Česká asociace satelitních operátorů, která si na ně stěžovala u Evropské komise a ta si v rámci prenotifikačních jednání vyžádala odpovědi od ministerstva průmyslu a obchodu. Resort má na otázky komise odpovědět do konce května.

V trochu odlišné situaci je Česká televize, pro kterou bylo zásadní schválení novely zákona o elektronických komunikacích. Proto podle generálního ředitele Petra Dvořáka zatím nevyvíjela žádné aktivity ohledně dohadování podmínek provozu své přechodové sítě DVB-T2 s jejím technickým operátorem, kterým by měly být CRA. „Záleží na finální podobě dohody mezi námi a orgány státní správy. A současně s tím musíme uzavřít finální dohodu s provozovatelem multiplexu, a tam ještě nejsme v situaci, kdy bychom měli podmínky vyjednané a kdy bychom byli schopni říci přesně termín startu vysílání,“ uvedl Petr Dvořák. CRA původně počítaly s tím, že přechodová síť ČT bude startovat souběžně s přechodovou sítí CRA pro komerční televize a společně se budou rozšiřovat i do dalších regionů.

Podle Petra Dvořáka by se diváci měli dočkat veřejnoprávního vysílání v DVB-T2 letos na podzim (Foto: Česká televize)

Petr Dvořák: ČT čekala na sněmovnu, nemělo smysl jednat

„Přiznám se, že díky té nejistotě, která panovala, jsme se nesnažili nějakým způsobem zkracovat čas jednání. Teď se situace změnila, tak na to zkusíme zareagovat, ale myslím si, že dříve než někdy na podzim to nebude,“ odpověděl šéf veřejnoprávní televize Dvořák na otázku, kdy předpokládá start veřejnoprávního přechodového multiplexu DVB-T2. Právě na podzim se čeká i verdikt Evropské komise v notifikačním jednání o zamýšlených státních kompenzacích operátorům přechodových sítí DVB-T2. To České Radiokomunikace kvůli dalšímu rozvoji svojí přechodové sítě na rozhodnutí Evropské komise nečekají a budou ji rozšiřovat do dalších lokalit na vlastní náklady, které si případně nechají zpětně proplatit.

„Nečekali jsme na schválení novely zákona o elektronických komunikací a budujeme přechodovou síť, abychom podpořili terestrickou platformu a zajistili sociálně únosný přechod na DVB-T2,“ vysvětlil generální ředitel CRA Martin Gebauer. Společnosti se ale stále ještě nepodařilo přesvědčit televizi Nova, aby se zapojila do tohoto vysílání. Podle jednatele Novy Jana Vlčka si televize stále situaci okolo DVB-T2 vyhodnocuje. „Vstoupíme tam, až nazraje čas. Schválení diginovely je určitě jedním ze stavebních kamenů k celkovému posouzení, ale není to nic, co by znamenalo nějakou převratnou změnu v našem přemýšlení, protože tento výsledek se více méně očekával,“ řekl Vlček na konferenci DIGIMEDIA 2017.

Vstup do Diskuse

10 komentářů: “Další dvě přechodové sítě DVB-T2 odstartují později, než se předpokládalo: v létě a na podzim”

 1. BIDLO napsal:

  Přiznám se že věřím spíše termínu který uvedla ČT. U DB čekám spíše další odklady a výmluvy na všechno možné.

 2. Pokorný napsal:

  Kde najdu kanály na kterych se T2 pojede?

 3. drahomir napsal:

  Játeš hledám na internetu kámaly DVB – T 2

 4. Jan Potůček napsal:

  To ivovi: Tabulka aktuálně obsahuje pouze info o spuštění Krašova a Ještědu „někdy v červnu“ (přesný termín v tuto chvíli nevědí ani CRA). Navíc nemusí být přesná, protože CRA průběžně žádají o další individuální oprávnění. Databáze map pokrytí reflektuje již spuštěné vysílače. Jiná by byla, pokud bychom měli k dispozici tabulku se všemi plánovanými vysílači, vysílacími kanály a termíny spuštění. Ale tu nemáme.

Napsat komentář