Diginovela o DVB-T2 prošla sněmovnou, proti nebyl nikdo. ODS se zdržela

3 komentáře 24.5.2017 / Jan Potůček

Třetí čtení vládního návrhu novely zákona o elektronických komunikacích proběhlo v Poslanecké sněmovně velmi hladce, na řadě je nyní Senát a prezident.

Drtivou většinou hlasů dnes Poslanecká sněmovna schválila ve třetím a závěrečném čtení vládní návrh novely zákona o elektronických komunikacích, který řeší přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 a ochranu spotřebitelů ve vztahu k mobilním operátorům. Pro zákon hlasovalo 132 ze 155 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti. Poslanecký klub ODS se zdržel. Sněmovna novelu schválila i s pozměňovacími návrhy, které jí doporučil Hospodářský výbor. Do novely se tak dostal nejzazší termín vypnutí stávajícího pozemního digitálního vysílání DVB-T, který byl již dříve vládou stanoven na 1. února 2021.

Ivan Pilný: Televizory DVB-T2 kupujte na poslední chvíli

Prošel i návrh na bezplatné prodloužení pozměněných kmitočtových přídělů pro provozovatele stávajících čtyř celoplošných sítí pro pozemní digitální vysílání do roku 2030. Poslanci také stanovili České televizi povinnost vysílat v DVB-T2 zahraniční filmy a seriály s duálním zvukem, aby podpořili výuku cizích jazyků. Naopak neuspěly návrhy poslance Marka Bendy (ODS), který převzal argumentaci České asociace satelitních operátorů a požadoval z novely zcela vypustit pasáže týkající se přechodu na DVB-T2, případně žádal posunout schvalování novely až do doby, kdy se Evropská komise vyjádří k zamýšleným kompenzacím provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2.

Závěrečné schvalování diginovely ve sněmovně bylo poměrně rychlé, i s diskusní zabralo zhruba hodinu. Proti novele se během debaty vyslovil předseda Hospodářského výboru a nový ministr financí Ivan Pilný (ANO), který vyjádřil silné pochybnosti o prodloužení kmitočtových přídělů operátorům celoplošných televizních sítí zdarma až do roku 2030. Pilný rovněž nabádal televizní diváky, aby s koupí přijímače DVB-T2 vyčkali na poslední chvíli, protože v době, kdy se budou vypínat stávající sítě DVB-T, budou televizory nové generace levnější a kvalitnější. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) v rozpravě k novele připustil, že resort momentálně dokončuje odpovědi na doplňující otázky Evropské komise vyvolané stížností České asociace satelitních operátorů.

Satelitní asociace je proti prodlužování kmitočtů

Komise se ptala na konkrétní připravované formy státní podpory přechodu na DVB-T2. Ministerstvo se zavázalo dodat odpovědi do 31. května, Havlíček však ve sněmovně řekl, že se je podaří zkompletovat již do konce tohoto týdne. Sekretář satelitní asociace Patrik Brom, který jednání sněmovny sledoval přímo na místě, si pro server DigiZone.cz posteskl, že ministr přešel jasně formulované dotazy opozice bez jakékoli odpovědi. Asociace dlouhodobě kritizuje plánované kompenzace provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2 a bezplatné prodlužování kmitočtových přídělů pro celoplošné sítě terestrické televize do roku 2030. Tvrdí, že kdyby stát kmitočty pro finální sítě DVB-T2 vydražil, vydělal by 11 miliard korun.

Proti tomuto argumentu se ale v posledních dnech postupně ohradilo ministerstvo průmyslu a obchodu, Český telekomunikační úřad a České Radiokomunikace. Kmitočty pro televizní vysílání, které jsou součástí kritické infrastruktury České republiky, se podle nich nikdy nedražily a podobně se zachovalo i sousední Německo, které rovněž při přechodu na DVB-T2 prodloužilo bezplatně příděly pro celoplošné televizní sítě do roku 2030. Satelitní asociace nicméně nadále považuje bezplatné prodloužení kmitočtů za nedovolenou veřejnou podporu a v tomto smyslu komunikuje i s Evropskou komisí, na kterou se obrátila s oficiální stížností. Přijetí diginovely nicméně satelitní operátoři očekávali.

Senát má na projednání novely 30 dní

„Schválení diginovely nás samozřejmě netěší. Uznáváme, že jsme prohráli bitvu, ale rozhodně ne válku. Nadále se připravujeme na řízení u Evropské komise, kde věříme, že uspějeme s našimi námitkami,“ řekl sekretář satelitní asociace Patrik Brom serveru iHNed.cz. Během úterního brífinku s novináři potvrdil, že se asociace chystá kontaktovat senátory a přesvědčit je o svých argumentech proti diginovele. Senát bude mít na projednání novely třicet dní. Pokud by se k zákonu do této doby nevyjádřil, novela by byla automaticky schválena a už by zbýval jen podpis prezidenta republiky. Standardní postup Senátu je ale takový, že novelou se nejprve budou zabývat jednotlivé výbory a poté se o ní bude hlasovat na plénu v jediném čtení.

Pokud senátoři k novele přidají vlastní pozměňovací návrhy, vrátí se předloha do Poslanecké sněmovny, která se pokusí Senát přehlasovat. K tomu by ale potřebovala většinu hlasů přítomných poslanců. Kdyby Senát novelu jako celek v hlasování na plénu zamítl, mohou ho poslanci přehlasovat jedině ve chvíli, kdy by předlohu podpořila nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101 členů dolní komory Parlamentu. Vzhledem k výsledku dnešního hlasování by to neměl být problém. Podpis prezidenta republiky pod diginovelou by už neměl být tak komplikovaný, protože ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček již s Milošem Zemanem tento zákon podrobně projednal.

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “Diginovela o DVB-T2 prošla sněmovnou, proti nebyl nikdo. ODS se zdržela”

  1. z napsal:

    A ešte nech sa príjme zákon aj v CZ aj na SK, aby bolo DVB-T2 v budúcnosti ZDARMA ! ! ! Pozemné frekvenčné spektrum je nerastné bohatstvo každého štátu a má patriť všetkým občanom – divákom. Žiadne kódovania a spoplatnenia. Nato je satelit, káblovka a IPTV ! ! !

  2. PeVy napsal:

    „Pilný rovněž nabádal televizní diváky, aby s koupí přijímače DVB-T2 vyčkali na poslední chvíli, protože v době, kdy se budou vypínat stávající sítě DVB-T, budou televizory nové generace levnější a kvalitnější.“
    A takový „expert“ nám dělá ministra financí ?

Napsat komentář