DVB-T2 může přijímat už polovina Česka, ode dneška i na Vysočině a pomezí jižních Čech

4 komentáře 30.5.2017 / Jan Potůček

České Radiokomunikace zahajují vysílání svojí přechodové sítě DVB-T2 z jihlavského vysílače Javořice a votických Mezivrat. Diváci signál naladí na kanálu 28.

Pozemní televizní vysílání nové generace DVB-T2 ode dneška naladí i diváci na Vysočině a na pomezí středních a jižních Čech. České Radiokomunikace spustí úderem 10 hodiny dopoledne další dva vysílače své přechodové sítě 12, kterou dosud bylo možné naladit v Praze a středních Čechách, v Brně a na Ostravsku. Signál této sítě nově zachytí diváci v dosahu jihlavského vysílače Javořice a votických Mezivrat. V obou lokalitách se vysílá na kanálu 28, vysílače tvoří jednofrekvenční síť. Multiplex šíří čtrnáct komerčních televizních programů, z toho pět kanálů Primy, čtyř programy Barrandova, tři programy Óčka a dále křesťanskou televizi Noe a lidovkovou Šlágr TV.

Spuštěním dvou nových vysílačů se dosah zatím jediné spuštěné přechodové sítě DVB-T2 zvýšil na 51 procent obyvatel Česka. Multiplex nyní využívá osm z plánovaných 26 základních vysílačů velkého výkonu, které kopírují páteřní síť vysílačů celoplošného multiplexu 2 v systému DVB-T. Jeho programy společně s programy multiplexu 3 mají přechodovou síť DVB-T2 Českých Radiokomunikací využít pro bezplatné souběžné vysílání v obou digitálních standardech do doby, než dojde k vypnutí DVB-T. Díky DVB-T2 se tak programy z multiplexu 3 dostanou i do míst, kde je nyní nelze naladit, nebo je jejich příjem komplikovaný. Multiplex 3 totiž využívá jen 17 základních vysílačů.

Přes anténu lze v Česku naladit zdarma již 14 televizních programů (Foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz)

Votičtí se dočkají programů z multiplexu 3

Regionem, který na spouštění přechodové sítě DVB-T2 vydělá, je i Voticko, kde mohou diváci ode dneška naladit i programy, kvůli kterým by jinak museli upravovat příjmové antény. Multiplex 3 totiž z votického vysílače Mezivrata nevysílá. Diváci se tak mohou těšit na tematické kanály Prima love, Prima Zoom či Prima Max, Barrandov Plus a Kino Barrandov nebo Óčko, Óčko Gold a Šlágr TV. Novinkou pro ně budou i programy Barrandov Family, Óčko Expres a TV Noe. Naopak z televizí, které již nyní mohou přijímat na anténu z vysílače Mezivrata, v DVB-T2 zatím nenaladí Novu a Novu Cinema. Skupina Nova totiž zatím nerozhodla o svém vstupu do přechodové sítě DVB-T2.

Nové pozemní digitální televizní vysílání DVB-T2 naladí pouze ti diváci, kteří mají televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Seznam ověřených přijímačů vhodných pro příjem českého vysílání v DVB-T2 můžete najít na adrese www.dvbt2overeno.cz, která slouží jako databáze přístrojů, jež prošly certifikací Českých Radiokomunikací. Přijímače jsou zpětně kompatibilní, vedle nového vysílání DVB-T2 tedy naladí i stávající televizní sítě ve standardu DVB-T. Divák s takovým přijímačem tedy může kombinovat příjem televizních programů v DVB-T i DVB-T2. Nové vysílání televizor nebo set-top-box naladí automaticky spuštění automatického vyhledávání vysílacích kanálů.

Vysílač Votice – Mezivrata, z něhož dnes začíná vysílání DVB-T2 pro střední a jižní Čechy a část Vysočiny (Foto: CRA)

Antény není nutné nijak upravovat. Kromě STA

Diváci ale mohou přechodovou síť naladit i ručně po zadání kanálu 28 (platí pro nově spuštěné vysílače Jihlava – Javořice a Votice – Mezivrata). Poté se jim do přijímače načte aktuální programová nabídka. V případě, že by se v přechodové síti později objevil nový program, některé z nových televizorů na něj dokáží automaticky upozornit a načíst ho do programové nabídky. Jiné přijímače je třeba kvůli nové stanici opět proskenovat a načíst nově přidané programy. Dobrá zpráva je, že diváci, kteří mají nasměrovány příjmové antény na vysílač Javořice nebo Mezivrata, nebudou muset s touto anténou nijak manipulovat, ani do anténního rozvodu přidávat zesilovače. Výjimkou jsou společné televizní antény (STA) na bytových domech, kde bude nutná úprava a doplnění o novou kanálovou vložku.

Jihlavský vysílač Javořice šíří signál DVB-T2 plným výkonem 100 kW, který je shodný s výkony celoplošných sítí DVB-T, votická Mezivrata vysílají výkonem 32 kW. V obou případech je použita horizontální polarizace – shodná se sítěmi DVB-T. Stejné vysílače by měla časem použít i veřejnoprávní přechodová síť DVB-T2 České televize, která nabídne všech šest programů ČT v HD kvalitě. Nynější programová nabídka DVB-T2 složená výhradně z komerčních programů je dostupná pouze ve standardním rozlišení obrazu. HD programy by se totiž do „komerčního“ multiplexu, který má dát prostor všem televizím z celoplošných DVB-T sítí 2 a 3, nevešly.

Hlavní vysílač na Vysočině, jihlavská Javořice (Foto: Turisticky-denik.cz)

Kdy se dočkáme programů v HD kvalitě?

Pro HD vysílání komerčních televizí bude prostor až ve finálních sítích DVB-T2, které budou startovat v roce 2020. Česká republika jich plánuje až šest, z toho čtyři budou náhradou současných čtyř celoplošných multiplexů DVB-T provozovaných Českou televizí, Českými Radiokomunikacemi a společnostmi Czech Digital Group a Digital Broadcasting. Další dvě sítě DVB-T2 mají být rozvojové a o jejich provozovatelích teprve rozhodne Český telekomunikační úřad. Zájem o jednu z nich projevila Česká televize, která se o kapacitu v ní podělila s regionálními, lokálními a komunitními televizemi v rámci projektu Národní distribuční platformy pro zachování bezplatného příjmu pozemního televizního vysílání.

Pouze dvě z šesti plánovaných finálních sítí DVB-T2 nabídnou odpojované regionální vysílání. Jednou bude síť společnosti Digital Broadcasting, která nahradí současný multiplex 4 a druhou jedna z rozvojových sítí, o kterou má zájem ČT. Kavčí hory by chtěly prostřednictvím této sítě rozšířit počet mutací regionálního zpravodajství ze tří na pět a později až na sedm. K vysílání ze zpravodajských studií v Praze, Brně a Ostravě by se tak přidaly relace z Hradce Králové a Českých Budějovic a časem i z Ústí nad Labem a Plzně. Přidělení této sítě veřejnoprávní televizi by ale musel řešit zákon o ČT. Kavčí hory již oznámily, že výstavbu a provoz obou sítí DVB-T2 by financovaly z vratek DPH za vybrané koncesionářské poplatky.

Vstup do Diskuse

4 komentáře: “DVB-T2 může přijímat už polovina Česka, ode dneška i na Vysočině a pomezí jižních Čech”

 1. Josef - DVBT.cz napsal:

  Čekal jsem, že se s dnešním spuštění objeví nějaké další stanice… Ale pravda, že očekávat novu v DVB-T2 by bylo hodně naivní…

 2. drahomir napsal:

  Dobrý den,
  Uš hrájé Jihlava a Votice
  Ták jsem našel ty kanálý DVB – T 2
  Menuje se to nové kordináce

 3. z napsal:

  Aj na Slovensku na Záhorí je možné prijímať DVB-T2 K28 z Jihlava – Javořice. Vyskúšajte niekto, či to ide aj na Podunajskej nížine, kde je možný príjem DVB-T z Jihlavy.

  Príjem na Záhorí:
  http://www.parabola.cz/clanky/6156/dvb-t2-naladi-divaci-i-z-vysilacu-jihlava-a-votice/komentare/

 4. Jiří napsal:

  Je možné chytat zahraniční programové nabídky,jako slovenské nebo německé popřípadě rakouské

Napsat komentář