DVB-T2 se rozšíří do dalších regionů, od 30. května ho naladí v Jihlavě a Voticích

5 komentářů 18.5.2017 / Jan Potůček

Spuštěním sedmého a osmého vysílače dosáhne přechodová síť DVB-T2 Českých Radiokomunikací pokrytí 51 procent obyvatel České republiky.

Nejen v Praze, Brně a Ostravě, ale od 30. května také na Jihlavsku a Voticku bude možné naladit pozemní digitální televizi nové generace DVB-T2. Právě v tento den rozšíří České Radiokomunikace vysílání své přechodové sítě DVB-T2 na vysílače Jihlava – Javořice a Votice – Mezivrata. V obou případech bude možné signál zachytit na kanálu 28, diváci však budou potřebovat televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Pokud si jej pořídí, naladí prostřednictvím DVB-T2 celkem 14 televizních programů, konkrétně pět kanálů Primy, čtyři kanály Barrandova, tři kanály Óčka a po jednom programu TV Noe a Šlágr TV.

Votice se dočkají programů z multiplexu 3

Jihlavský vysílač Javořice bude šířit vysílání DVB-T2 plným výkonem 100 kW, votická Mezivrata mají naplánovaný maximální výkon 32 kW. Oba vysílače použijí horizontální polarizaci, diváci tak nebudou muset upravovat individuální příjmové antény. Naopak obyvatelé bytových domů, které využívají společné televizní antény (STA), si budou muset kvůli příjmu DVB-T2 nechat anténu upravit – doplnit novou kanálovou vložku pro kanál 28. Start přechodové sítě Českých Radiokomunikací, která slouží především programům celoplošných multiplexů 2 a 3 k přechodu na standard DVB-T2, ocení zejména diváci na Voticku, kde má multiplex 3 horší pokrytí, protože z vysílače Mezivrata nevysílá.

Ve Voticích a širokém okolí se tak diváci pozemní cestou dostanou k programům Prima love, Prima Zoom, Prima Max, Barrandov Plus, Kino Barrandov, Barrandov Family či Óčko, Óčko Gold, Óčko Expres, Šlágr TV a TV Noe. Přechodový multiplex DVB-T2 má navíc ještě čtyři volné programové pozice. České Radiokomunikace se dosud nedomluvily s televizí Nova na zařazení jejích programů do této sítě. Pokud by se tak stalo, přechodová síť DVB-T2 by nabídla hlavní program Novy a filmový kanál Nova Cinema, které vysílají v celoplošném multiplexu 2 provozovaném rovněž Českými Radiokomunikacemi.

Programy vysílané v přechodové síti DVB-T2 Českých Radiokomunikací

ČT a Digital Broadcasting se sítěmi DVB-T2 vyčkávají

Přechodová síť Českých Radiokomunikací je zatím jediným zprovozněným dočasným multiplexem DVB-T2, který bude vysílat souběžně se stávajícími celoplošnými sítěmi DVB-T. Další dvě přechodové sítě má provozovat Česká televize a společnost Digital Broadcasting. Zatímco Česká televize čeká na potřebné legislativní úpravy, které jí umožní vysílat v DVB-T2 a vynaložit na toto vysílání peníze ze svého rozpočtu, společnosti Digital Broadcasting nic ve startu jejího přechodového multiplexu nebrání. Původně jej plánovala spustit na přelomu dubna a května v Praze, později termín startu v metropoli posunula na konec května. Podle informací serveru Televizníweb.cz se ale ani toto datum nepodaří dodržet.

České Radiokomunikace a Digital Broadcasting budou ve svých přechodových sítích DVB-T2 šířit komerční televize ve standardním rozlišení obrazu, Česká televize plánuje již v přechodovém multiplexu nabídnout šestici svých programů v HD kvalitě. Dosud takto pozemní cestou v DVB-T šíří pouze stanice ČT 1 HD, ČT 2 HD a ČT Sport HD. „V terestrickém vysílání je vysílání v SD ohraničeno vypnutím vysílání ve standardu DVB-T/MPEG2. S jeho koncem skončí i vysílání v nízkém rozlišení,“ uvedl už dříve pro Televizníweb.cz generální ředitel Petr Dvořák. I kdyby to kapacita sítě umožňovala, ČT však podle svého šéfa neplánuje v DVB-T2 oddělit programy Déčko a ČT art a nadále je bude vysílat na jedné společné programové pozici.

Česká televize čeká se startem svojí přechodové sítě DVB-T2 na přijetí příslušných zákonů (Foto: Česká televize)

CRA pokryjí do roka signálem DVB-T2 celou republiku

ČT chce být i během druhé televizní digitalizace hlavním tahounem celého procesu. Zatím jím však zůstávají České Radiokomunikace, které po květnovém rozšíření svojí přechodové sítě DVB-T2 plánují už v červnu spustit další dva vysílače v Plzni a Liberci. Do konce roku se vysílání DVB-T2 od Českých Radiokomunikací dočkají ještě diváci minimálně v Domažlicích, Chebu, Jáchymově, Pardubicích a v Ústí nad Labem. „Do jara 2018 chceme pokrýt více než 99 % území ČR a dát tak divákům čas na to, aby mohli na nové vysílání přirozeně přejít. Na trhu je nyní více než 800 certifikovaných televizorů a set top boxů, které umí nové vysílání přijímat a společně s výrobci pokračujeme v jejich testování,“ říká generální ředitel CRA Martin Gebauer.

Certifikace přijímačů DVB-T2/HEVC spustily CRA loni na podzim a seznam všech certifikovaných televizorů a set-top-boxů zveřejňují na webu www.dvbt2overeno.cz, který pravidelně aktualizují.

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “DVB-T2 se rozšíří do dalších regionů, od 30. května ho naladí v Jihlavě a Voticích”

 1. VITEK2442 napsal:

  „Do konce roku se vysílání DVB-T2 od Českých Radiokomunikací dočkají ještě diváci minimálně v Domažlicích, Chebu, Jáchymově, Pardubicích a v Ústí nad Labem.“ Budou spouštěny každý měsíc po dva vysílače? Z 26 vysílačů je zkoordinovaných 18. Do konce června jich bude spuštěno celkem 10. Červenec-prosinec je 6 měsíců krát dva vysílače je 12, tak mi vychází, že v červenci a srpnu si ČRa dají pohov a začnou od září,Nebo je to jinak?

 2. jindřich číž napsal:

  Dobrý den, stihne letos pokrýt DVB-T2 Vsetín a kdy začne vysílat, s pozdravem číž

 3. BIDLO napsal:

  A které z těch osmi stále zkoordinované nejsou?
  Ale k věci, spíš by mě zajímalo proč DB stále spí a posouvá termín za termínem. Možná by stálo za úvahu přinést na toto téma nějaký článek z jejich vyjádřením. Samozřejmě pokud komunikují.

 4. Jarda napsal:

  Bude vysílač Votice-mezivrata vysílat všechny multiplexi i v DVB-T2, nebo bude zase jen částečný vysílač? Sever jižních čech má asi nejlepší pokrytí z Votic, ale není plnohodnotné.

Napsat komentář