Hospodářský výbor nedoporučil sněmovně schválit diginovelu k DVB-T2

1 komentář 3.5.2017 / Jan Potůček

Na klíčovém jednání chyběla většina poslanců ČSSD a ANO, výborem ale prošly pozměňovací návrhy, které podporují přechod na DVB-T2. Do třetího čtení ve sněmovně půjde zákon za dva týdny.

Členové Hospodářského výboru nedoporučí Poslanecké sněmovně schválit vládní novelu zákona o elektronických komunikacích ve změní se schválenými pozměňovacími návrhy. Výboru pro schválení novely jako celku chyběl jediný hlas, když pro hlasovalo šest z dvanácti přítomných členů a dalších šest se zdrželo. Poslanci předtím ale stihli projednat jednotlivé pozměňovací návrhy k novele. Ze sedmnácti předložených návrhů výborem prošlo pět. Členové výboru podpořili pevné datum vypnutí televizního vysílání ve standardu DVB-T do 1. února 2021 a také možnost změny a prodloužení kmitočtových přídělů pro celoplošné multiplexy do roku 2030.

Výborem také prošel návrh, který upřesňuje, že přechodové sítě DVB-T2 se zřizují za účelem přechodu na DVB-T2 a že chystané kompenzace provozních nákladů těchto přechodových sítí se budou týkat sítí s individuálními oprávněními pro kmitočty vydanými nejdříve 20. července 2016, kdy vláda schválila Strategii rozvoje terestrického televizního vysílání. Poslanci rovněž podpořili zavedení nové povinnosti České televizi, která má v DVB-T2 zajistit vysílání zahraničních filmů a seriálů s duálním zvukem. Naopak pozměňovací návrhy, které měly druhou televizní digitalizaci zbrzdit nebo zcela zastavit, těsným rozdílem hlasů neprošly.

Poslanci rovněž odmítli návrh předsedy výboru Ivana Pilného (ANO), aby se novela vrátila ve sněmovně do druhého čtení. Pilný však tento procedurální návrh přednese znovu na květnové schůzi sněmovny před plánovaným třetím a závěrečným čtením novely. To by mělo proběhnout na schůzi, která začíná 17. května. Podrobnější informace z dnešního jednání Hospodářského výboru sněmovny přinese Televizníweb.cz v zítřejším článku.

Vstup do Diskuse

Jeden komentář: “Hospodářský výbor nedoporučil sněmovně schválit diginovelu k DVB-T2”

  1. VITEK2442 napsal:

    A je to v háji! Na všechno už bude pozdě.

Napsat komentář