Konference DIGIMEDIA 2017 řešila druhou televizní digitalizaci, přišli i zástupci TV Nova

1 komentář 25.5.2017 / Jan Potůček

Online zpravodajství serveru Televizníweb.cz z odborné konference DIGIMEDIA 2017, která proběhla dnes v konferenčním sále České televize v Praze na Kavčích horách.

12:02 – Milan Fridrich není schopen odpovědět na otázku, jak bude ČT řešit zařazení soukromých regionálních televizí do plánovaného druhého multiplexu DVB-T2, který bude regionalizovatelný. „Je na to příliš brzy a je okolo toho příliš mnoho neznámých,“ řekl. Podle Marcela Procházky z CRA bude z šesti plánovaných finálních sítí DVB-T2 regionalizovatelných „jedna a půl“.

12:00 – Zákazníci DVB-T/-T2 mají k dispozici jednotnou platformu pro všechny typy distribuce svého obsahu, konstatuje Marcel Procházka z CRA. Programy, které vysílají terestricky, mohou využít i infrastrukturu pro HbbTV, včetně vysílání pro mobily a tablety.

11:42 – Eurosport skoupil vysílací práva pro olympijské hry na následující čtyři roky, ale zároveň dostal podmínku, že má umožnit jednotlivým národním televizím získat sublicence pro volné vysílání olympijského klání národních reprezentantů, upozorňuje Milan Fridrich.

11:36 – V našem portfoliu máme televize, kterým stačí vysílání v kabelu, IPTV a na satelitu, protože tak osloví ty diváky, kteří je chtějí sledovat, říká Michaela Vasilová z Atmedia Czech. A jiné televize potřebují větší sledovanost a dávají přednost FTA vysílání. „Na našem trhu neexistují placené a neplacené televize. I České televizi se musí platit televizní poplatek,“ reaguje programový ředitel ČT Milan Fridrich. Úkolem ČT je zajistit bezplatnou distribuci svých programů divákům.

11:34 – Boj mezi placenou a neplacenou televizí tady není a nebude, míní Evžen Chlanda ze společnosti AMC Networks. „Ve středních Čechách je cca 55 volně dostupných kanálů v DVB-T, ale ne všechny jsou kvalitní,“ konstatuje. To samé podle něj platí o placených programových nabídkách. Záleží na každém, co preferuje.

11:18 – Druhý panel DIGIMEDIE se věnuje vztahu free-to-air vysílání a placených programových nabídek. Podle ředitele regulace a strategie CRA Marcela Procházky se na vyspělých západoevropských trzích daří tvořit mix volně dostupného a placeného obsahu. „Placené kanály je možné distribuovat prostřednictvím internetu a HbbTV,“ říká. Tyto programy budou ochráněny před piráty a dají se šířit velice jednoduše vedle FTA kanálů.

11:06 – Tomáš Bičík také upozorňuje, že u diváků od 15 do 34 let se výrazně čas strávený denně u sledování televizních pořadů, pokud mají k dispozici online archivy televizních stanic.

11:02 – Po přestávce pokračuje konference druhým panelem. Tomáš Bičík z agentury Nielsen Admosphere ukazuje mapu Evropy a na ní státy, kde dominuje příjem placené televize. Jde o Dánsko a Estonsko. Další mapa ukazuje, kde dominují veřejnoprávní televize. Jde o většinu evropských států. V případě online služeb je Evropa oproti zbytku světa pozadu, jejich podíl na starém kontinentu je výrazně nižší.

10:37 – Živý přenos z konference DIGIMEDIA 2017 nabízí i Česká televize. Pustit si ho můžete zde.

10:33 – Přechodem na DVB-T2 přijde terestrická televizní platforma o pět, maximálně deset procent podílu na domácnostech, míní předseda Koordinační expertní skupiny Pavel Dvořák.

10:30 – Částka pěti miliard na nákup nových televizorů, která létá médii, je nesmysl, říká Martin Gebauer. Většina lidí si pořídí nové přijímače přirozeným způsobem. Domácností, které budou donuceny k přechodu na DVB-T2 v roce 2021, bude podle Gebauera maximálně milion a ty si koupí set-top-box za pět set korun. „Částku pět miliard korun jsme vyčetli ve vládní Strategii rozvoje terestrické televizní platformy,“ reaguje Jaromír Glisník.

10:28 – Jaromír Glisník ze satelitní služby Skylink upozorňuje, že v průběhu přechodu na DVB-T2 se za veřejné prostředky ztrojnásobí kapacita terestrického vysílání, kterou poté budou operátoři sítí monetizovat. „Den po schválení novely se vytratila informace o bezplatném vysílání, najednou se tu připouští možnost zpoplatnění,“ říká Glisník. Generální ředitel CRA Martin Gebauer odmítá, že by se kapacita terestrického vysílání oproti DVB-T ztrojnásobila.

10:27 – Je potřeba si stanovit termínové vrcholy, ke kterým by se měla informační kampaň upnout, míní generální ředitel ČT Petr Dvořák. Kampaň by neměla být dlouhá a neefektivní, dodal.

10:25 – Informační kampaň v přechodu na DVB-T2 by mělo zajistit MPO ve spolupráci s Českou televizí, jako to bylo u první televizní digitalizace, říká šéf Koordinační expertní skupiny Pavel Dvořák. „Nyní kampaň neběží, ale probíhá určitá kampaň k přijímačům DVB-T2,“ dodal. Do konce letošního roku podle něj bude dokončena mezinárodní koordinace kmitočtů pro finální sítě DVB-T2, na jejímž základě vznikne Technický plán přechodu. „Na něj naváže informační kampaň,“ doplnil Pavel Dvořák.

10:22 – „Nevím, proč se mluví o roku 2021 (pro vypnutí DVB-T, pozn. red.), když Němci budou vypínat pásmo 700 MHz již v roce 2020. Budeme muset mít hotovo do roku 2020, bude to tedy rychlý proces,“ míní šéf Primy Marek Singer.

10:21 – TV Nova očekává, že náklady na šíření kanálů v DVB-T2 půjdou oproti DVB-T dolů, říká její jednatel Jan Vlček. Podle generálního ředitele Primy Marka Singera se od DVB-T2 očekává více, než může nabídnout. „Může podpořit rozvoj dodatečných služeb, ale ty lze provozovat již nyní,“ konstatuje.

10:20 – Petr Dvořák nedokáže odpovědět na otázku, zda ČT nabídne už v přechodových sítích DVB-T2 regionální vysílání v HD kvalitě.

10:18 – ČTÚ považuje přechod na DVB-T2 v České republice za správné rozhodnutí, uvedla Jaroslava Nováková z odboru správy kmitočtového spektra. „Celý přechod je důsledkem lobbingu mobilních operátorů, kteří si vymohli vyčlenění pásma 700 MHz,“ dodala Dvořáková.

10:17 – Radim Pařízek zmiňuje případ, kdy z jednoho call centra satelitního operátora zavolali výkonnému řediteli Digital Broadcasting a nabízeli mu satelitní televizi s tím, že pozemní vysílání brzy skončí a je nejvyšší čas přejít na satelit. „Je to stejně neetické jako váš inzerát,“ upozornil Pařízek.

10:15 – Za neetický označil inzerát ČASO generální ředitel CRA Martin Gebauer. „Přečtěte si něco o efektivitě kódovacích systémů, standard HEVC je nejmodernější na trhu, takže ho srovnávat s telegrafem je nesmysl,“ uvedl.

10:14 – ČASO vznikla v srpnu 2016 s jasným úmyslem parazitovat na procesu přechodu na DVB-T2, reaguje Pavel Dvořák z MPO. „Je to stejné jako u první televizní digitalizace, kdy jeden satelitní operátor sliboval základní programovou nabídku zdarma a skončilo to servisním poplatkem 29 korun měsíčně, který se neustále zvyšuje,“ dodal.

10:11 – Sekretář České asociace satelitních operátorů Patrik Brom komentuje inzerát, který asociace vydala v MF Dnes a Blesku. „Čekali jsme od politiků trochu nadhledu,“ uvedl. „Premiér řekl, že nebude podléhat nátlaku zájmových skupin, ale je vidět, že podlehl. Zástupci jedné takové skupiny sedí v tomto panelu,“ uvedl v narážce na České Radiokomunikace a Digital Broadcasting. „Proč držet pozemní vysílání, které je dnes na úrovni telegrafu?“ zeptal se Brom.

10:10 – České Radiokomunikace zatím nejsou schopny určit ceny za vysílání v DVB-T2. „Neznáme všechny vstupy,“ konstatuje generální ředitel CRA Martin Gebauer. Připustil, že vysílání v DVB-T2 by mělo být levnější než v DVB-T.

10:08 – „Je tady pořád ještě jedno riziko, a tím je notifikace Evropskou komisí,“ upozorňuje Radim Pařízek. Přechodová síť DVB-T2 společnosti Digital Broadcasting by odstartovala v Praze, poté by se rozšířila do Prahy a Brna. „Celou síť bychom mohli mít hotovu do prvního nebo druhého kvartálu příštího roku,“ dodal.

10:07 – Michaela Vasilová (Atmedia) věří, že DVB-T2 bude využito i pro vysílání placených kanálů.

10:05 – Asociace komerčních televizí nebude koordinovat postup českých komerčních televizí při přechodu na DVB-T2. Podle prezidenta AKTV Jana Vlčka asociace řeší spíš otázku evropské a české legislativy a je aktuálně spíše v kontaktu s evropskými orgány.

10:04 – Petr Dvořák nechce specifikovat, jak bude Česká televize řešit otázku regionálního vysílání v DVB-T2 do doby, než dojde k vypnutí standardu DVB-T. „Určité řešení máme, ale nechci ho zatím specifikovat,“ řekl generální ředitel ČT.

10:02 – Další živý přenos z konference DIGIMEDIA 2017 nabízí Technet.cz zde.

10:00 – Přechodová síť DVB-T2 České televize odstartuje až po dohodě se státními úřady a technickým provozovatelem. „Nemáme ještě vyjednané podmínky a kvůli nejistotě, která panovala, jsme nevedli žádná jednání. Nemyslím si ale, že to bude dříve než na podzim,“ uvedl generální ředitel ČT Petr Dvořák.

9:58 – Podle Štěpána Woldeho je nešťastné, že někteří vysílatelé mohou vysílat v DVB-T2 prostřednictvím HbbTV mnohem levněji, než kdyby si zaplatily standardní programovou pozici. „Je to pro nás velký problém,“ říká Wolde v narážce na program Seznam TV v multiplexu 4. „Dohodli jsme se s nimi na ročním pilotním provozu a vnímám to za problém, takže uvažujeme o tom, co s tím dále. Blíží se konec té roční lhůty,“ reagoval provozovatel multiplexu 4 Radim Pařízek.

9:56 – Řadu kmitočtů v pásmu 700 MHz budeme muset vypnout kvůli Německu v červnu 2020, takže nebude možné prodloužit kmitočty sítím DVB-T, míní Pavel Dvořák z MPO. „Představy, že by bylo možné tyto příděly protáhnout o dva roky, jsou bezpředmětné,“ zdůraznil.

9:52 – Digital Broadcasting spustí svoji přechodovou síť DVB-T2 do prázdnin, uvedl Radim Pařízek. „Čekáme už jen jednoho dodavatele,“ dodal. Původně chtěl tento operátor odstartovat vysílání DVB-T2 začátkem roku, poté termín posunul na přelom dubna a května a na přelom května a června.

9:51 – Jednatel TV Nova Jan Vlček odmítl odpovědět, kdy programy Novy vstoupí do DVB-T2. „Až nazraje čas,“ řekl tajuplně. „Nejsem připraven na to teď odpovídat,“ dodal.

9:48 – Celá léta jsme si tady na konferenci říkali, jak by to mělo vypadat a teď to konečně vypadá, že se něco začne dít, věří Michaela Vasilová z agentury Atmedia Czech. „Prostor v DVB-T se vyčerpal, takže přechod může přinést nové stanice,“ konstatuje. „Objevovaly se projekty, které chtěly vstoupit do pozemního vysílání a existují i zahraniční subjekty, které by chtěly vstoupit na trh. Co se ale určitou hrozbou, pokud budou vznikat nové subjekty, je další tříštění sledovanosti. Ale to by se dělo i bez DVB-T2,“ myslí si Vasilová.

9:47 – Česká televize má ze zákona podporovat rozvoj nových technologií, proto na DVB-T2 přejde, slíbil generální ředitel Petr Dvořák. „Čekali jsme na schválení diginovely a věříme, že se už v Senátu a prezidentské kanceláři nezadrhne. Potom připravíme celý proces tak, aby proběhl do roku 2020,“ dodal Dvořák.

9:45 – „Mám připomínku k Evropské komisi, že jednotlivé skupiny v EK spolu nekomunikují, takže vůbec nevěděly o tom, že se Evropský parlament chystá schválit odebrání pásma 700 MHz,“ prohlásil Pavel Dvořák.

9:42 – Vedoucí Koordinační expertní skupiny Pavel Dvořák připomíná ženevský plán kmitočtů z roku 2006, který přidělil České republice šest sítí pro pozemní televizní vysílání. Ty však nebyly využity, a tak bylo televiznímu vysílání odebráno pásmo 800 MHz jako první digitální dividenda. Nyní televizní vysílání přijde o pásmo 700 MHz. „Český stát s tím počítal již v roce 2012 a rezervoval pro přechod na DVB-T2 sadu kmitočtů,“ uvedl Dvořák, který v té době předsedal Radě ČTÚ.

9:40 – Největší ekonomické dopady přechodu na DVB-T2 čekají operátory vysílacích sítí, upozorňuje generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer. „My přijdeme odejmutím pásma 700 MHz o třetinu frekvencí,“ opakuje důvod, proč se přechází na DVB-T2. Doplňuje, že plánované kompenzace mají pouze pokrýt náklady spojené s udržením podílu CRA na trhu. „Nečekali jsme na schválení diginovely a začali jsme budovat přechodovou síť DVB-T2, abychom zajistili sociálně únosný přechod pro diváky,“ řekl Gebauer.

9:38 – Za naprosto klíčovou věc, jak se bude DVB-T2 definovat obchodně, považuje generální ředitel Óčka Štěpán Wolde. V narážce na koláž vlčice v logu konference dodal, že v těžkých časech vlčice zabíjí ta nejmenší mláďata a nakrmí jimi ta silnější. „Doufejme, že to tak nebude při přechodu na DVB-T2,“ zdůraznil.

9:37 – Pro Digital Broadcasting je DVB-T2 „pořád tak trochu neznámou“, protože neví, kolik klientů využije rozšířený datový tok v multiplexu, říká majitel tohoto operátora pozemní digitální sítě Radim Pařízek. „Není to tak, že po včerejšku je vyhráno,“ dodal v narážce na schválení novely zákona o elektronických komunikacích.

9:35 – Jakékoli HD vysílání v DVB-T2 musí být kódované, protože musíme zabránit jeho kopírování, prohlásil jednatel a obchodní ředitel TV Nova Jan Vlček.

9:34 – Živý stream z konference nabízí na YouTube Český rozhlas:

9:22 – Konference DIGIMEDIA 2017 začala mírným skluzem kvůli problémům v pražské dopravě. Generální ředitel hostitelské České televize Petr Dvořák prohlásil, že ČT je připravena po schválení novely zákona o elektronických komunikacích aktivně vstoupit do procesu přechodu na DVB-T2. „Nejde a ani nemůže jít o technologicky neutrální proces. .My ho musíme podporovat, protože to máme napsáno v zákoně, že ČT má podporovat pozemní televizní vysílání,“ uvedl Dvořák.

Co řeší konference DIGIMEDIA 2017?

Druhá televizní digitalizace a přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 jsou hlavním tématem odborné konference DIGIMEDIA 2017, kterou dnes v Praze na Kavčích horách pořádá Asociace českých reklamních agentur. Hned v úvodním panelu akce, která začíná krátce po deváté hodině ráno, se sejdou zástupci operátorů vysílacích sítí a provozovatelů televizního vysílání, jichž se přechod na DVB-T2 dotkne nejvíce. Za operátory sítí vystoupí generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer, generální ředitel České televize Petr Dvořák a jednatel společnosti Digital Broadcasting Radim Pařízek.

Český telekomunikační úřad v panelu zastoupí Jaroslava Nováková z odboru správy kmitočtového spektra, za Koordinační expertní skupinu ministerstva průmyslu a obchodu vystoupí Pavel Dvořák, televizi Nova bude reprezentoval jednatel Jan Vlček, FTV Primu generální ředitel Marek Singer, hudební televizi Óčko generální ředitel Štěpán Wolde a agenturu Atmedia Czech Michaela Vasilová. Hosté se v prvním panelu dotknou otázky, zda je přechod na nový terestrický digitální standard diskriminační, jak tvrdí satelitní operátoři, či nikoli. Z pléna do diskuse zasáhne i sekretář České asociace satelitních operátorů Patrik Brom.

Úvodní panel konference se zaměří i na téma odlivu diváků od terestrické televizní platformy k satelitu, kabelu, IPTV a internetu. Respondenti se budou věnovat také HD vysílání v DVB-T2 a interaktivitě, která povede k větší fragmentaci diváků. Úvodního slova na konferenci se ujme náměstek ministra průmyslu a obchodu Marek Ondroušek. Program celé konference naleznete níže, od 9:00 nabídne Televizníweb.cz živé online zpravodajství. Videostream z DIGIMEDIE můžete sledovat zde.

Vstup do Diskuse

Jeden komentář: “Konference DIGIMEDIA 2017 řešila druhou televizní digitalizaci, přišli i zástupci TV Nova”

  1. BIDLO napsal:

    “ Jakékoli HD vysílání v DVB-T2 musí být kódované, protože musíme zabránit jeho kopírování, prohlásil jednatel a obchodní ředitel TV Nova Jan Vlček.“
    Co tohle je za blábol ví snad jedině sám pan Vlček.

Napsat komentář