Marcel Procházka: Přechodová síť DVB-T2 nastartovala trh s novými přijímači

4 komentáře 12.5.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ VIDEO – Souběžným vysíláním v obou standardech dáváme čas divákům, aby se připravili na přechod k DVB-T2, říká ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací.

Spuštěním přechodové televizní sítě nové generace DVB-T2 se podařilo v České republice nastartovat trh s přijímači DVB-T2/HEVC a výrazně tak usnadnit přechod na tento nový vysílací standard. Serveru Česká média to řekl Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací (CRA). Jedním z důvodů, proč se vysílání v DVB-T2 spouští již nyní, je rychlý postup Německa při opuštění kmitočtového pásma 700 MHz, na kterém již za dva roky spustí mobilní datové sítě nové generace, které se začnou vzájemně rušit s vysíláním českých sítí DVB-T v pásmu 700 MHz, dodal Procházka.

„Na DVB-T2 přecházíme proto, že se státy Evropské unie dohodly na uvolnění pásma 700 MHz pro využití datových služeb mobilních operátorů. Jedná se zhruba o 30 procent kmitočtů, které dnes využíváme pro televizní signál,“ uvedl Procházka v rozhovoru pro Česká média. „Když přejdeme na DVB-T2, budeme moci státu odevzdat 30 procent kmitočtů, na kterých dnes vysíláme, a on je bude moci použít na mobilní datové sítě. Udělat to musíme, protože jako stát jsme se zavázali k tomu, že toto pásmo uvolníme pro mobilní datové sítě,“ dodal. Současné televizní sítě DVB-T se podle Procházky začnou vypínat již v roce 2020.

Zpochybňování přechodu na DVB-T2 by podle ředitele regulace a strategie CRA mohlo vést k poškození pozemní televizní platformy a útěku diváků k jiným způsobům příjmu televizního signálu. „Pokud bude přechod na DVB-T2 zpochybněn a nepovede se, diváci budou přecházet na jiné způsoby příjmu televizního signálu, které jsou ale zpoplatněné,“ upozornil. O to jde podle Procházky konkurenčním vysílacím platformám, zejména pak satelitním operátorům, jejichž asociace vehementně bojuje proti schválení diginovely zákona o elektronických komunikacích, jež řeší přechod na DVB-T2.

Procházka se podivuje, proč satelitní operátoři novelu zpochybňují. „Jich se přechod na DVB-T2 vůbec netýká, jim nikdo žádné frekvenční spektrum neodebírá. Je celkem zvláštní, že se k tomu tak vehementně vyjadřují. Můžeme spíš vidět snahu získat nějaký tržní podíl v souvislosti se změnou technologií v domácnostech. To se přechodně stalo při první vlně digitalizace,“ dodal s tím, že při přechodu z pozemního analogového na pozemní digitální vysílání dočasně klesl podíl domácností s příjmem terestrické televize o 15 procent. „Možná, že si někdo myslí, že se to bude opakovat a že je tu možnost získat část diváků,“ dodal.

Vstup do Diskuse

4 komentáře: “Marcel Procházka: Přechodová síť DVB-T2 nastartovala trh s novými přijímači”

  1. niklik napsal:

    Také okamžitě opouštím skylink až se spustí DVBT2 a bude vysílat v HD kvalitě.skylink sliboval navždy zadara a co se z něj vyklubalo takže papa skylink!!!

  2. Jiří Novák napsal:

    Už aby DVB-T2 začalo naplno. Zatím jsem u Skylinku, hlavně kvůli HD příjmu. Jakmile začne HD i u terestrického vysílání, okamžitě z orbity vypadnu. Skylink mi sliboval příjem zdarma, pak si vymyslel servisní poplatek, který je nyní 79,- Kč/měs. a ten poplatek nenápadně každý rok navyšuje.

  3. Petr22 napsal:

    DVB-T jsme ČT zaplatili ve vyšších koncesionářských poplatkách, původně se jí platilo 45 Kč. To zvledli na 135 Kč, s tím, že po digitalizaci se to vrátí na původních 45Kč. Digitalizace skončila v roce 2011, ale poplatky se nevrátili na původní výši. Takže ČT má, už připravený peníze na DVB-T2, od roku 2011 si je schromažďuje na svém účtě!!!

Napsat komentář