Ministerstvo průmyslu odsoudilo lživý inzerát satelitních operátorů v MF Dnes

7 komentářů 19.5.2017 / Jan Potůček

Česká asociace satelitních operátorů v celostránkovém inzerátu tvrdí, že premiér Bohuslav Sobotka „hrne“ prostřednictvím přechodu na DVB-T2 peníze soukromým firmám.

Důrazný distanc a ohrazení vůči inzerátu České asociace satelitních operátorů (ČASO) z pátečního vydání deníku MF Dnes, který lživě obviňuje premiéra Bohuslava Sobotku z odčerpávání peněz ze státního rozpočtu do rukou soukromých firem, jež budou provozovat vysílací sítě DVB-T2, vyjádřilo ministerstvo průmyslu a obchodu. „Uváděné argumenty jsou silně zavádějící, manipulativní a lživé,“ uvedl resort v mimořádné tiskové zprávě, kterou vydal v pátek podvečer. ČASO v inzerátu tvrdí, že přechod na DVB-T2 vytáhne peníze z kapes všech daňových poplatníků a navíc ještě od domácností, které přijímají televizní signál pozemní cestou.

Všichni na DVB-T2 vydělají, namítá ministerstvo

„Je to přesně naopak: přijetím novely mohou všichni jen získat. Moderní televizní vysílání, rychlý mobilní internet a lepší ochranu zákazníků proti mobilním operátorům,“ konstatuje ministerstvo. Pozemní digitální vysílání přijímá 60 procent obyvatel České republiky a je tak nejvýznamnější platformou pro šíření televizních programů, upozornil resort. Diváci ho navíc mohou přijímat bezplatně, na rozdíl od ostatních platforem, dodal. Satelitní platforma je vůči pozemnímu televiznímu vysílání v konkurenčním vztahu, vysvětluje ministerstvo důvody, které vedou satelitní asociaci k napadání novely zákona o elektronických komunikacích.

„Je tudíž jejím obchodním zájmem narušit rovnováhu na trhu distribuce televizního vysílání ve svůj prospěch. Naopak povinností ministerstva průmyslu a obchodu a státu je zajistit řízený proces přechodu, který nebude zneužit jednou podnikatelskou skupinou,“ uvedlo ministerstvo. Česká republika podle něj musí reagovat na rozhodnutí Světové telekomunikační unie, která che využít pásmo 700 MHz pro rychlý mobilní internet. Toto pásmo ale nyní využívá televizní vysílání a tvoří až třetinu všech jeho kmitočtů. Pokud chce Česká republika zachovat i po vyčlenění pásma 700 MHz mobilním operátorům pozemní televizní vysílání v takovém rozsahu, na jaký jsou dnes diváci zvyklí, musí dojít k přechodu na nový vysílací standard, který je úspornější z hlediska počtu kmitočtů i kapacity sítí.

Inzerát, který si do pátečního vydání MF Dnes zadala Česká asociace satelitních operátorů

Kompenzace jsou v souladu se zákonem

„Evropská komise chce, aby uvolnění pásma proběhlo do poloviny roku 2020. Pro české zákazníky to bude výhodné, ale poskytovatelé zemského vysílání budou mít značné náklady přechodem na jinou technologii,“ píše ministerstvo. Na úhradu těchto nákladů podle resortu myslí už současná právní úprava. „Již nyní existuje možnost úhrady efektivně a transparentně vynaložených nákladů vzniklých operátorům například z harmonizačních změn prostřednictvím tzv. radiokomunikačního účtu. Návrh zákona pouze blíže upravuje specifické aspekty týkající se přechodu z DVB-T na moderní standard DVB-T2,“ reaguje resort na tvrzení satelitní asociace, že stát chystá „nedovolenou veřejnou podporu“ subjektů, které budou provozovat budoucí sítě DVB-T2.

„Tento model není ničím novým, neboť obdobně se postupovalo v rámci přechodu z analogového na digitální vysílání, který skončil v roce 2011,“ upozorňuje ministerstvo průmyslu a obchodu. „Znovu zdůrazňujeme, že změna v pozemním televizním vysílání je vyvolána mezinárodními dohodami a aby lidé nepřišli o bezplatný příjem svých oblíbených programů, přejde se na spektrálně efektivnější moderní formát televizního vysílání. Jednoznačným cílem vlády je omezit dopady z hlediska kapacity volně šířených televizních programů pro české diváky na nejnižší míru. Jinými slovy jde o to, aby diváci v některých českých regionech, především v jižních a západních Čechách, nepřišli o možnost přijímat bezplatné televizní vysílání,“ varuje úřad.

Důrazná reakce ministerstva průmyslu a obchodu. Resort ji vyvěsil jako hlavní text na svém webu.

„Částka 11 miliard korun je naprosto lživá“

Změna vysílacího standardu si vyžádá na straně diváků výměnu starých televizních přijímačů nebo dokoupení set-top-boxů s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Domácnostem tak vzniknou náklady v řádu stovek, maximálně tisíců korun při koupi nové televize, ty však budou rozloženy v čase, v němž bude zároveň šířeno zemské televizní vysílání ve formátu DVB-T a DVB-T2, vysvětluje ministerstvo. „Tím se zohlední pravidelná obnova televizních přijímačů a minimalizují se mimořádné náklady občanů,“ dodává resort.

Za naprosto lživou označilo ministerstvo částku 11 miliard korun, o kterou podle satelitní asociace přijde stát tím, že kmitočty pro plánované celoplošné vysílací sítě DVB-T2 nevydraží v aukci a přidělí je operátorům bezplatně. „Z důvodu veřejného zájmu byly kmitočty pro zemské televizní vysílání udělovány bezplatně. Přijetí novely představuje stanovení právního rámce, což naopak eliminuje možnosti soudních sporů. Nepřijetím by se významně zvýšilo riziko arbitráží,“ uzavírá ministerstvo průmyslu a obchodu.

Vstup do Diskuse

7 komentářů: “Ministerstvo průmyslu odsoudilo lživý inzerát satelitních operátorů v MF Dnes”

 1. z napsal:

  Na druhej strane, ak nebude existovať DVB-T2 vysielanie cez anténu zdarma, tak tí, ktorí budú chcieť sledovať TV vysielanie budú musieť doživotne platiť sateliťákom – každý mesiac resp. rok platiť!!!

 2. BIDLO napsal:

  Narazil jsem na to zrovna včera. Kdy už konečně na tenhle povedený spolek MPO podá trestní oznámení?

 3. VITEK2442 napsal:

  To by MPO mělo udělat-trestní oznámení pro trestny čin šíření nepravdivých poplašných zpráv.
  Jenže je třeba napsat jim a ne zde.

Napsat komentář