Pětina Slováků přijímá televizi na klasickou anténu, zájem o terestrické vysílání roste

1 komentář 31.5.2017 / Jan Potůček

Slovensku díky členitému terénu vévodí jiné způsoby příjmu televizního vysílání, jako je satelit nebo kabel. DVB-T2 zatím nabízí pouze placené programy.

Zájem o sledování pozemního televizního vysílání na Slovensku roste. Podle průzkumu agentury GfK pro společnost Towercom, která je výhradním provozovatelem celoplošných multiplexů DVB-T a DVB-T2, tímto způsobem přijímá televizní signál víc než 21 procent populace ve věku od 15 do 79 let. To je výrazně více, než terestrické televizi přisuzovaly dosavadní odhady, které se pohybovaly od pěti do deseti procent domácností. Na průzkum, který proběhl koncem března na vzorku jednoho tisíce respondentů, upozornil server Satelitnatv.sk. Towercom podle generálního ředitele Ivana Peschla počítá s tím, že zájem o pozemní televizní vysílání dále poroste.

Markíza se vrátí do DVB-T od 19. června

„Předpokládáme, že počet lidí, kteří sledují televizní programy přes anténu, bude postupně růst, jelikož momentálně poskytujeme jednu z nejdostupnějších a nejatraktivnějších služeb, co se televizního vysílání týká,“ uvedl Peschl. Generální ředitel Towercomu nechtěl podle webu Satelitnatv.sk spekulovat, jak moc by mohl podíl terestrického příjmu televize stoupnout v souvislosti s návratem programů skupiny Markíza do DVB-T, kde jsou však k dispozici pouze jako zakódované zpoplatněné kanály. „Uvidíme, co ukáže další průzkum. Nechme se překvapit. Ale to, že dnes každá pátá domácnost na Slovensku sleduje televizi prostřednictvím antény, potvrzuje, že tento druh televizního vysílání má svoje opodstatnění,“ dodal šéf Towercomu.

ČTĚTE TAKÉ: Jak se vyrovnávají s přechodem na DVB-T2 u našich sousedů: Slovensko

Operátor provozuje jak volně dostupné, tak kódované terestrické televizní vysílání. Dva multiplexy DVB-T nabízí bezplatnou programovou nabídku nazvanou Volná telka, jede multiplex DVB-T a jedna síť DVB-T2 jsou zakódované a šíří placenou službu Plustelka. Právě do ní se má 19. června vrátit Markíza s hlavním kanálem v HD kvalitě a dvěma stanicemi TV Doma a Dajto ve standardním rozlišení obrazu. Programy Markízy budou dostupné v multiplexu DVB-T, aby se dostaly do co největšího počtu domácností. Vybavenost slovenských diváků přijímači DVB-T2 je totiž stále ještě malá. Do konce roku mají být programy Markízy dostupné za akční cenu 2,99 euro měsíčně (81 korun).

Slováci nejčastěji přijímají televizi přes satelit (Foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz)

Pouze třetina programů v terestrice je grátis

Na akční cenu se ale divák dostane pouze v případě, že si službu Plustelka předplatí na rok dopředu. Jinak vyjde příjem základního programového balíčku s 19 televizními stanicemi 5,99 euro měsíčně (162 korun). Kromě základních slovenských a českých programů Plustelka nabízí i filmové, sportovní a dokumentární kanály. Zájemci o příjem Plustelky musí mít televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2, který zvládne zpracovat signál v kompresním standardu MPEG-4 (v České republice využívají sítě DVB-T2 modernější kodek HEVC). Z českých televizí je možné prostřednictvím Plustelky sledovat ČT 1, ČT 2 a Primu Plus HD. Celkem jsou v nabídce čtyři HD kanály: kromě Primy Plus a Markízy i Joj HD a Joj Cinema HD.

Slovenská komerční televize Joj vysílá krom Plustelky také volně v rámci služby Volná telka. Jeden z programů jejího portfolia, dětský kanál RiK, je ale výhradně placený a v pozemním vysílání ho naladí pouze předplatitelé Plustelky. Diváci, kteří využívají tuto placenou platformu, na jeden přijímač zachytí jak placené programy v DVB-T2, tak placené i neplacené kanály v DVB-T. Celkem tak mohou sledovat okolo třiceti televizí, z toho třetinu lze přijímat bezplatně. Pro porovnání: v České republice, kde pozemní vysílání přijímá zhruba 60 procent domácností, je možné na anténu zdarma přes DVB-T naladit až 35 programů. Prostřednictvím jediné dosud zprovozněné přechodové sítě DVB-T2, kterou staví České Radiokomunikace, vysílá volně 14 televizních kanálů.

TV Markíza se po víc než roční přestávce vrací do DVB-T, ale jako placený kanál (Foto: TechN.sk)

Volná telka je zdarma i na satelitu

Towercom na Slovensku neprovozuje pouze pozemní televizní vysílání, je i jedním ze satelitních operátorů. Od léta 2015 nabízí bezplatnou Volnou telku také přes satelit Astra 3B, přičemž se vymezuje vůči konkurenčnímu Skylinku, který si základní programy účtuje od roku 2012 servisní poplatek. „Záleží výlučně na rozhodnutí vysílatele, zda svoji programovou nabídku zpřístupní i prostřednictvím volně dostupných platforem. Televizní programy v nabídce Volné telky zpřístupňujeme v rámci platné legislativy a transparentně bez navýšení nákladů či vytváření poplatků s různými názvy,“ vysvětloval Towercom v době spouštění satelitní verze Volné telky.

Pro příjem satelitního vysílání Volné telky je třeba satelitní přijímač a dekódovací karta Irdeto, která po uhrazení příslušného poplatku umožňuje také příjem placené programové nabídky Plustelka z pozemních vysílačů. Satelitní vysílání využívá nejoblíbenější pozici 23,5 stupně východně, na které vysílá i nejvyužívanější satelitní služba v Česku a na Slovensku, Skylink. Na rozdíl od ní si programy v základní bezplatné nabídce samy hradí satelitní kapacitu pro distribuci svého signálu, zatímco u Skylinku ji za provozovatele televizní vysílání platí satelitní operátor, který zároveň platí i poplatky komerčním televizím za možnost zařadit je do své programové nabídky.

Vstup do Diskuse

Jeden komentář: “Pětina Slováků přijímá televizi na klasickou anténu, zájem o terestrické vysílání roste”

  1. Viktor napsal:

    Markiza sa vracia po pol roku, nie po roku! Programy markiza a spol, idu do t2, nie do t !opravte si to! Ct 1 a 2 presli do dvbt!

Napsat komentář