Satelitáři zaútočili na poslance Kolovratníka z ANO, kvůli DVB-T2 na něj žalují Babišovi

3 komentáře 11.5.2017 / Jan Potůček

Česká asociace satelitních operátorů spamuje poslance na Facebooku kvůli novele zákona o elektronických komunikacích. Blíží se totiž její třetí a závěrečné čtení ve sněmovně.

Novou taktiku boje proti vládnímu návrhu novely zákona o elektronických komunikacích zvolila před jejím třetím a závěrečným čtením v Poslanecké sněmovně Česká asociace satelitních operátorů. Na sociální síti Facebook začala spamovat poslance, kteří prosazují její schválení. Satelitáři si vzali na paškál poslance Martina Kolovratníka z hnutí ANO, který na jednání Hospodářského výboru minulý týden prosadil pozměňovací návrh, jenž umožní po přechodu na standard DVB-T2 prodloužit provozovatelům celoplošných sítí pro pozemní digitální televizní vysílání kmitočtové příděly do roku 2030.

To myslíte vážně?! rozzlobil se poslanec

„Poslanec Martin Kolovratník se na svém webu chlubí, že připravil jasnou cestu k bezplatnému prodloužení pozměněných kmitočtových přídělů pro provozovatele celoplošných sítí pozemního televizního vysílání až do roku 2030. Uvědomuje si pan poslanec, že tímto připraví stát minimálně o 11 miliard korun? A že Česko vystavuje miliardovým arbitrážím, pokud tyto příděly Brusel nařídí odebrat jako nedovolenou veřejnou podporu? Co na to Andrej Babiš?“ napsala asociace v příspěvku na svojí stránce na Facebooku, který nasdílela na profil Martina Kolovratníka a také předsedy ANO a ministra financí Andreje Babiše, Kolovratníkova stranického šéfa.

Poslanec si ale chování satelitní asociace nenechal líbit. „To myslíte vážně? Proč neřeknete lidem jasnou pravdu? Že když vypneme DVB-T, tak že třetina populace přijde o bezplatné vysílání televize z antény? Že budou mít šanci přijímat jenom placené platformy. Každý měsíc, jeden za druhým vám budou platit servisní a jiné poplatky… Dobrý byznys!“ rozohnil se Kolovratník. „Odpovědní lidé (tedy Ministerstvo průmyslu a obchodu a Český telekomunikační úřad) jasně řekli, že žádné arbitráže nehrozí! Že tímto zákonem (a mým návrhem) pouze vytváříme legislativní rámec (prostředí) pro možné vyplacení nutných kompenzací a že každá vyplacená koruna bude předem s EU konzultována!!!!“

Kolovratník: Satelitářům jde o lehce vydělané peníze

Podle Kolovratníka je pravda poněkud jiná, než tvrdí satelitní asociace. „Je taková, že poslanec Martin Kolovratník svým návrhem bere snadný miliardový zisk několika soukromým firmám! Zisk, který by satelitní operátoři tahali z kapes obyčejných lidí!“ Poslanec tak upozorňuje na fakt, že zatímco pozemní televizní vysílání mohou diváci přijímat zdarma (pokud tedy řádně hradí koncesionářský poplatek České televizi), za příjem satelitní televize musí vedle televizního poplatku platit ještě přinejmenším servisní poplatek za základní programovou nabídku, který za rok dosahuje částky 1 200 korun. „Buď budeme mít dál šanci přijímat TV z antény (zdarma), nebo budeme muset (kromě těch poplatků) každý měsíc platit servisní a jiné poplatky satelitářům. Protože jinou možnost mít nebudeme… To opravdu nechci!“ napsal Kolovratník.

Postoj poslanců ANO k diginovele zákona o elektronických komunikacích ale není jednotný. Zatímco Kolovratník prosazuje vládní návrh a podporuje přechod na DVB-T2, jeho stranický kolega a předseda Hospodářského výboru Ivan Pilný slyší spíše na argumenty satelitních operátorů. Je kvůli nim dokonce připraven předložit příští týden sněmovně návrh, aby se novela vrátila do druhého čtení, což by umožnilo podávat k ní další pozměňovací návrhy. V takovém případě by se s velkou pravděpodobností nepodařilo tuto novelu projednat v obou komorách Parlamentu do konce funkčního období současné sněmovny. Pilný se pokoušel svůj návrh prosadit i na posledním jednání Hospodářského výboru, těsným rozdílem hlasů ale neuspěl.

Na Hospodářském výboru Poslanecké sněmovny se ukázalo, že názor poslanců hnutí ANO na diginovelu k DVB-T2 není jednotný

Imaginárních 11 miliard

Bez úspěchu skončil i pokus poslance Marka Bendy z ODS, který si osvojil doslovné znění argumentů satelitní asociace a vepsal je do tří pozměňovacích návrhů, které však členové Hospodářského výboru odmítli. Benda poté v rozhovoru pro deník MF Dnes připustil, že jej o vypracování pozměňovacích návrhů přímo požádali satelitní operátoři. „Nechci celý zákon shodit. Jen posunout účinnost televizní části až na dobu, kdy bude jasné, že se o nedovolenou podporu nejedná,“ řekl Benda listu v souvislosti s chystaným prodloužením kmitočtových přídělů pro operátory celoplošných televizních sítí až do roku 2030. Podle satelitní asociace by stát tímto bezplatným prodloužením kmitočtů přišel o 11 miliard korun, které by mohl získat v aukci.

Satelitní operátoři ale zamlčují fakt, že televizní kmitočty se v České republice, ale třeba i v sousedním Německu, nikdy nedražily. Na rozdíl od kmitočtů pro mobilní operátory, kde dražby proběhly a z nichž satelitní asociace odvodila údajnou cenu vysílacích kmitočtů pro sítě DVB-T2 na jedenáct miliard korun. I kdyby se ale kmitočty pro televizní vysílání dražily, není možné jejich cenu vyčíslovat stejně jako cenu za kmitočty pro mobilní sítě. Jde o dvě naprosto diametrálně odlišné technologie i obory. Stát navíc přidělením kmitočtů pro televizní vysílání o žádné peníze nepřijde. Operátoři vysílacích sítí DVB-T2 mu budou platit poplatky za využívání rádiových kmitočtů. Tyto pravidelné odvody putují do Radiokomunikačního účtu, který spravuje Český telekomunikační úřad.

Cesta zablokování novely prostřednictvím pozměňovacích návrhů poslance Marka Bendy satelitním operátorům nevyšla

Kvůli diginovele Česku žádná arbitráž nehrozí

Právě z Radiokomunikačního účtu by pak měly pocházet prostředky, které chce stát použít pro kompenzaci provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2 po dobu jejich souběžného vysílání se stávajícími multiplexy DVB-T. To je další forma „podpory“, kterou satelitní asociace vytrvale kritizuje. Přitom nejde o podporu, ale hrazení nákladů vyvolaných vnějším zásahem do trhu. Pokud by k této náhradě nedošlo, byli by to naopak operátoři pozemních sítí pro televizní vysílání, kdo by mohl v arbitráži zažalovat Českou republiku o náhradu škody způsobenou odebráním kmitočtů v pásmu 700 MHz, ke kterému má dojít rozhodnutím Evropského parlamentu z března letošního roku. Náhrady chce stát vyplácet ale až ve chvíli, kdy mu to v takzvaném notifikačním jednání povolí Evropská komise.

Satelitní asociace se tedy mýlí, když vyhrožuje miliardovými arbitrážemi České republice, které by měly přijít poté, co Brusel údajně nařídí odebrat kmitočtové příděly operátorům pozemních televizních sítí, přidělené do roku 2030, jako nedovolenou veřejnou podporu. K takové nedovolené podpoře jednoduše nemůže dojít, protože to bude Brusel, kdo bude tyto náhrady před jejich vyplácením schvalovat. Na tento fakt satelitní asociaci opakovaně upozornili zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, naposledy minulý týden na jednání Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny. Satelitní asociace ale nadále používá zavádějící informace a snaží se v poslancích vyvolat dojem, že České republice skutečně hrozí arbitráže.

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “Satelitáři zaútočili na poslance Kolovratníka z ANO, kvůli DVB-T2 na něj žalují Babišovi”

 1. Remark napsal:

  No chvála bohu,protože ten dement Benda je schopen vseho.

 2. Josef napsal:

  Ono je to všechno složité. Když jsme si s licencemi pro DVB-T tak naběhli, tak to prostě je občas nutné vyřešit komplikovaněji.

  • pemaza napsal:

   Satelitáři lobují kde se dá, hlavně teď u poslanců ve sněmovně, aby ztížili zavádění DVB-T2 u nás nebo ho dokonce zrušili. Stačí se podívat do nabídky DVB-T2 v Německu nebo Rakousku a je vidět, že už to není taková fadní nabídka jako v DVB-T, veřejnoprávní televize v HD neplacené a komerční televize v HD za nízký poplatek. Takže pro nenáročné, co nechtějí stovky programů je v DVB-T2 zajímavá nabídka.

Napsat komentář