Česká televize čeká už jen na Senát a prezidenta, potom spustí vlastní síť DVB-T2

7 komentářů 28.6.2017 / Jan Potůček

Veřejnoprávní přechodný multiplex DVB-T2 bude hlavním lákadlem nového digitálního vysílání, nabídne všech šest programů ČT v HD kvalitě.

Už jen projednání vládní novely zákona o elektronických komunikacích v Senátu a podepsání tohoto zákona prezidentem republiky dělí Českou televizi od spuštění vlastní přechodové sítě DVB-T2 pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace. „Česká televize spustí přechodovou síť multiplexu veřejné služby až po vytvoření potřebného legislativního rámce, který má zajistit tzv. diginovela,“ potvrdil serveru Česká média generální ředitel ČT Petr Dvořák. Novela podle něj obsahuje i úpravu provozních podmínek přechodového multiplexu, včetně postupu pro získání potřebných vysílacích kmitočtů.

„Termín spuštění přechodové sítě multiplexu veřejné služby Českou televizí je plně závislý na dokončení legislativního procesu,“ zdůraznil Dvořák. Novela zákona o elektronických komunikacích začne platit patnáct dní po zveřejnění ve Sbírce zákonů. Předtím ji musí projednat Senát, který obdržel příslušný sněmovní tisk minulý čtvrtek 22. června. Nyní se s ním seznamují senátoři a na 12. července je naplánováno projednávání novely v senátních výborech. K samotnému hlasování o diginovele v horní komoře Parlamentu dojde na schůzi, která začíná 19. července. Senátoři budou mít maximálně tři dny na to, aby novelu přijali nebo odmítli – musí to stihnout v zákonné lhůtě třiceti dní, která vyprší 22. července.

Senátní pozměňovací návrhy by proces zbrzdily

Pokud se Senát rozhodne novelu upravit vlastními pozměňovacími návrhy, nebo ji jako celek odmítne, vrátí se norma do Poslanecké sněmovny, která se bude snažit senátní verzi novely přehlasovat. Tím by se celý legislativní proces zdržel, protože ze Senátu by novela odcházela začátkem parlamentních prázdnin a poslanci by se k ní patrně dostali až na zářijové schůzi. Pokud však novela Senátem projde ve sněmovním znění, bude už zbývat pouze podpis prezidenta republiky a vydání ve Sbírce zákonů. Česká televize už dříve deklarovala, že finance potřebné pro investice do startu a provozu přechodové sítě DVB-T2 má, chybí jí ale legislativní rámec pro toto vysílání.

Současně s novelou zákona o elektronických komunikacích zákonodárci mění i zákon o České televizi, který umožní Kavčím horám provozovat vlastní síť DVB-T2. Česká televize plánuje, že v přechodovém multiplexu nabídne všech šest svých programů v HD kvalitě. Oproti DVB-T by tedy diváci mohli sledovat ve vysokém rozlišení i zpravodajský kanál ČT 24, dětské Déčko a kulturní kanál ČT art. Pro řadu diváků se tak přechodová síť ČT stane hlavní motivací pro přechod na DVB-T2. Zvláště když nynější vysílání ČT v HD kvalitě v regionálních sítích DVB-T by mělo na konci letošního roku skončit. Kavčí hory se netají tím, že společně s vysíláním ve standardu DVB-T plánují ukončit i distribuci svých programů v SD rozlišení.

Ve hře je i druhý multiplex pro ČT

Výhradně v HD kvalitě by měla Česká televize vysílat od roku 2021. V té době už bude její přechodová síť DVB-T2 přetransformovaná do finálního multiplexu a Kavčí hory by chtěly provozovat ještě jednu síť s možností regionálního odpojování. V ní by postupně chtěly zavést pět a ve finále až sedm regionálních mutací zpráv odbavovaných ze studií v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Plzni a Ústí nad Labem. Zbylou kapacitu druhé sítě DVB-T2 by Česká televize dala k dispozici regionálním, městským a komunitním televizím v rámci projektu Národní distribuční platformy. Tímto způsobem chce ČT garantovat divákům základní programovou nabídku v terestrickém vysílání v režimu free-to-air, tedy bez dodatečných poplatků.

Druhý veřejnoprávní multiplex ale musí posvětit Parlament formou novely zákona o ČT, což nebude tak jednoduché. Oproti tomu startu přechodové sítě DVB-T2, z níž se později stane hlavní veřejnoprávní multiplex, prakticky nic nebrání (kromě zmíněné legislativy). Český telekomunikační úřad (ČTÚ) již před časem zkoordinoval všechny potřebné kmitočty pro síť základních vysílačů, jichž bude stejně jako u dnešního multiplexu 1 celkem 26. Tím se nebude přechodová síť České televize lišit od aktuálně provozované přechodové sítě Českých Radiokomunikací. Právě na jejich vysílačích by měla ČT v novém standardu vysílat, i když původně plánované synchronizované spouštění obou přechodových sítí najednou se už časově nezvládne.

Vstup do Diskuse

7 komentářů: “Česká televize čeká už jen na Senát a prezidenta, potom spustí vlastní síť DVB-T2”

 1. Pevy napsal:

  Co jsme se opět dozvěděli? Znovu víme, na čem stojí spouštění veřejnoprávního muxu, že jsou všechny kmitočty zkoordinované (ovšem asi jsou tajné) a že chce ČT v budoucnu další mux (což taky není nic nového). Je hezké, že „generujete“ denně nový článek, ale nových informací je v nich jako šafránu…

 2. drahomir.hrabec napsal:

  Dobrý den,
  S sváný souchlásím jsém
  Jsem jsi míslél še a amspom
  Budou kmitočty

 3. Lukáš napsal:

  Jo ale kdo to zaplati opět my co mame satelit třeba skylink vždyt věčina servisního poplatku jde televizim .

  • Ant napsal:

   Ze servisního výpalného nedostávají TV nic. ČT poskytuje svoje programy Skylinku zadarmo a dokonce ještě Skylinku platí za satelitní distribuci několik miliónů ročně.
   Skylink si nechává celé servisní výpalné, které podle nich — jak už název výpalného („servisní“) napovídá — slouží k pokrytí nákladů spojených s provozem (službami, servisem) těch dékodovacích karet (vydání, výměna, telefonní podpora, příjem plateb, reklama/marketing, …).
   Karet je asi 1,5-2 miliónů, což při 80,-Kč/měsíc (nebo kolik je teď výpalné) dělá 140 miliónů měsíčně, které odtékají do Lucemburska, protože skutečné náklady nemohou být ani desetinnové …

Napsat komentář