Český rozhlas se připravuje na odchod z televizního multiplexu ČT, spouští řádné vysílání DAB+

11 komentářů 1.6.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ VIDEO – Do DVB-T2 s Českou televizí už veřejnoprávní rozhlas nechce, potřebuje však změnit zákon. Řádné rozhlasové digitální vysílání ve standardu DAB+ spouští dnes.

Na odchod z veřejnoprávního multiplexu České televize, v němž vysílá prostřednictvím televizních vysílačů ve standardu DVB-T, se chystá Český rozhlas. V novém systému DVB-T2 už nechce vysílat a rád by se soustředil na čistě rozhlasový digitální formát DAB+. Vysílání v tomto standardu, které rozhlas provozuje experimentálně od roku 2015 v Praze, ode dneška oficiálně mění na řádné vysílání. Na středeční tiskové konferenci to oznámil generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Do konce roku by pak rozhlas chtěl svoji síť DAB+ rozšířit i do Brna, Ostravy a Plzně, čímž by pokryl zhruba 40 procent obyvatel České republiky.

14 programů, z toho pět čistě digitálních

Digitální síť nabídne 14 programů veřejnoprávního rozhlasu. Půjde o celoplošné stanice ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava a ČRo Plus, regionální studia Regina DAB Praha, ČRo Region (od června ČRo Vysočina), ČRo Brno, ČRo Ostrava a ČRo Plzeň a digitální stanice Radio Wave, Rádio Junior, D-dur, ČRo Jazz a Rádio Retro. Pro jejich příjem bude nutný rozhlasový přijímač s DAB+ tunerem. V Praze síť využívá vysílač Žižkov a kanálu 12C, přičemž vysílá výkonem 20 kW. Do listopadu by rozhlas chtěl zahájit digitální vysílání z brněnského vysílače Hády na kanálu 12D výkonem 5 kW, z ostravských Hošťálkovic na kanálu 12D výkonem 10 kW a z plzeňského Radče na kanálu 12C výkonem 10 kW.

Mapa pokrytí digitální sítě DAB+ Českého rozhlasu po plánovaném rozšíření do Brna, Ostravy a Plzně (Zdroj: Český rozhlas)

„DAB+ patří k jedné z platforem vysílání, které považujeme za perspektivní a které chceme nadále rozvíjet. Současné řádné vysílání navázalo na vysílání experimentální, které jsme zahájili v srpnu 2015. Posluchačům chceme nabízet co nejpestřejší služby. Právě široká nabídka programu je samotnou podstatou a největším přínosem rozhlasové digitalizace,“ vysvětlil generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Digitální vysílání chtěl rozhlas zahájit už mnohem dříve, čekal však na přidělení řádných kmitočtů, které bylo možné až po vydání takzvaného opatření obecné povahy Českým telekomunikačním úřadem v listopadu 2016.

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral o rozšiřování digitálního vysílání:

Kmitočty pro DAB+ má rozhlas do roku 2021

Toto opatření obecné povahy navazovalo na vládní usnesení ke koncepci rozvoje zemského digitálního vysílání. Český rozhlas zatím v rozvoji pozemního digitálního rozhlasového vysílání postupuje osamoceně, komerční rádia mají vůči rozhlasové digitalizaci značné připomínky a nechtějí se do něj zapojit. Technickým operátorem digitální sítě veřejnoprávního rozhlasu jsou České Radiokomunikace. V České republice dále vysílá i několik menších digitálních rozhlasových sítí společností Teleko a RTIcz, v nichž se rovněž objevují programy Českého rozhlasu. Šest programů vysílá v sítích RTIcz v Plzeňském, Jihočeském, Karlovarském a Středočeském kraji, devět stanic v sítích společnosti Teleko v Praze, Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Středočeském a Moravskoslezském kraji a v Brně.

Technický ředitel Českého rozhlasu Karel Zýka o parametrech digitálního vysílání DAB+:

S Českými Radiokomunikacemi chce Český rozhlas dosáhnout ucelenějšího pokrytí celé České republiky. Záviset však bude na zájmu posluchačů v regionech, kde již DAB+ poběží, zda a jak rychle se bude nové vysílání rozšiřovat do dalších lokalit. Stávající individuální oprávnění pro vysílání v Praze, Brně, Ostravě a Plzni má rozhlas do konce roku 2021. V minulosti se netajil plánem pokrýt digitálním signálem dálnici D1. „Jsem rád, že rozhlas, který je poslední analogovou platformou, se konečně dočká řádného digitálního vysílání. A těší mě, že můžeme využít naši unikátní infrastrukturu, technologické zázemí a dlouholeté zkušenosti a pomoci Českému rozhlasu představit digitální vysílání tak, aby posluchači mohli ocenit špičkovou kvalitu zvuku a v budoucnu i nové služby,“ komentuje start řádného digitálního vysílání Českého rozhlasu generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer.

Generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer o podpoře digitálního rozhlasového vysílání:

Zmizí ze zákona povinnost vysílat v síti ČT?

Roční provoz multiplexu po spuštění vysílačů v Brně, Ostravě a Plzni vyjde na 12,9 milionu korun. Rozhlas bude tyto náklady hradit ze stávajících finančních a kapacitních zdrojů bez nároku na navýšení rozhlasových poplatků. Již dříve vedení rozhlasu deklarovalo, že na digitalizaci chce uvolnit peníze, které získá díky vratkám DPH z vybraných koncesionářských poplatků. „DAB+ je perspektivní vysílací platformou, kterou stojí za to rozvíjet, což potvrzují i zkušenosti ze zahraničí. Český rozhlas má navíc dle zákona o ČRo vyvíjet činnosti v oblastech nových vysílacích technologií a služeb,“ odůvodňuje rozhlas zavádění digitálního vysílání, které bude provozovat vedle stávajících analogových programů.

Analogové vysílání se rozhlas nechystá vypínat. „Chceme využít mix všech distribučních platforem a být všude tam, kde jsou posluchači,“ vysvětlil generální ředitel René Zavoral. Možnosti využívání pásma VKV/FM jsou však podle něj již prakticky vyčerpány a fyzikálně limitované kapacity, které vycházejí z mezinárodní koordinace kmitočtů VKV/FM, neumožňují další rozvoj. „Toto omezení je klíčovou bariérou pro rozšiřování programové nabídky nejen Českého rozhlasu, ale celého rozhlasového trhu v České republice,“ konstatuje veřejnoprávní rozhlas, který se nyní bude snažit podporovat legislativní změnu, která by zrušila jeho povinnost vysílat po přechodu na televizní standard DVB-T2 ve veřejnoprávním multiplexu České televize.

Vstup do Diskuse

11 komentářů: “Český rozhlas se připravuje na odchod z televizního multiplexu ČT, spouští řádné vysílání DAB+”

 1. drahomir napsal:

  Dobrý den,
  Aš budé DAB v Ostravě ták se teším še tám budé vysílát
  Český rozhlas Radiožurnál Dvojka Vlatava Plus Wave D – Dur Jazz Junior Retro Ostrava Region Regina Dab Brno Plzeň ták budoucnou mužu chitátv bouducnou Region Reginu Dab Brno Plzeň ješté ne vite kdy budé vysílát Ostrava tátum
  Dekuji za informáce

 2. Josef - DVBT.cz napsal:

  Kéž by vypnuli alespoň třetinu analogových vysílačů… V Plzni je to příšerné. ČRo 1 naladím 3x, ČRo Plzeň 2x, ČRo 3 také 2 nebo 3x.

 3. TomKet napsal:

  Tak chtělo by to hlavně technické parametry vysílání.Pokud bude datový tok pod 128 – to je minimum, pak bye – bye. 96 a níže ani len náhodou. Vyhozený peníze. HE-AAC v2 128 kbit/s a výše jinak si to strčte někam….. To už pak můžu lovit SV – střední vlny :-)))

  • TomKet napsal:

   Jo a ještě by to chtělo stránky certifikovaných rozhlasových příjimačů dostupných v ČR v prodejní síti které budou schopny onoho kvalitního příjmu. Žádnej bakelit za 1500 Kč s výstupním výkonem 1W. To raději budu poslouchat ticho v přírodě. Pak to můžete spustit třeba i v Brně.

  • Josef - DVBT.cz napsal:

   Myslím si, že AAC 96kbps je ještě v pohodě. Přijde mi, že je zakořeněné, že 128 MP3 je poslouchatelná a tak to musí být stejné i u AAC. Jenže AAC je o něco dále, takže to minimum je podle mě na těch 96, možná i trošku níže…

   Ono když si vezmu jakým stylem se nyní vysílá v FM pásmu, tak 96 AAC by bylo určitě lepší 🙂

   Samozřejmě se bavíme o rádiu do auta nebo do dílny… Poslech na hifi soustavě v řádech desítek tisíck Kč jsou minimální hodnoty úplně jinde.

   • TomKet napsal:

    No ale vo.,vo.,vo.,vo tom to JE. Jestliže ČT nám valí klíny do hlavy, že je lídrem zavádění nových technologií a v multiplexech po přechodu chce vysílát už jenom v HD. Pak ať ČRo při přechodu na moderní technologie DAB+ vysílá také jen vysokou kvalitou tedy v rozhlasovém Hi-Fi !!! Čekám na to již 40 let !!! A Hi-Fi stereo nikde. Vysílají čím dál větší s….y na (50) programech. Kde je bývalá kvalita ČRo 2 s mluveným slovem nebo bývalá stanice Vltava ve stereu. Za 27 let budování světlých zítřků v tržním kapitalismu nejde sehnat ekvivalent Tesly 814 A z Bratislavy nebo 820A. Tak ať to slováci vytáhnou z archívu a začnou znovu vyrábět. Od roku 1978 !!! Sračky za 100000,- nepotřebuju. A bakelit za 2500,- taky ne. – 814A se mě již za ty léta odporoučela ale novou bych koupil.

 4. Luděk napsal:

  Dostupnost kvalitních přijímačů na našem trhu je téměř nulová, nějaké trandaky za 1000 a více tento kvalitní příjem nevyužijí. http://www.pureradio.cz

 5. Štěpán Kotrba napsal:

  Je to píčovina. ČRo nebude v nejbližších letech odcházet z DVB-T2. Už jen proto, že (cituji ředitele) „„Chceme využít mix všech distribučních platforem a být všude tam, kde jsou posluchači,“. A na „domácích kinech“ je distribuce rozhlasu bezproblémová, jsou zde jak posluchači, tak přijímače, nevyžaduje to nákup nových zařízení a Českému rozhlasu umožňuje tato platforma šířit signál některých stanic v hifi kvalitě. Zákon dává povinnost ČT šířit programy ČRo a během diskuze o zákonu NIKDY, opakuji NIKDY nepadlo ve sněmovně, že by ČRo chtěl z platformy odejít. Naprosto nechápu, kde to Jan Potůček vzal. Nejspíš špatně slyšel… K tak závažným tvrzením bych si osobně vyžádal písemné stanovisko….

  • Jan Potůček napsal:

   Štěpáne, víš kde jsem to vzal – ostatně, bavili jsme se o tom na Facebooku i po telefonu. Takže nechápu smysl tohoto komentáře.

  • David Kříž napsal:

   ČRo samozřejmě nebude odcházet z DVB-T2, protože v něm nevysílá 🙂
   A pokud jde o veřejnoprávní DVB-T multiplex, z toho odejde až s jeho vypnutím. Do té doby tady rozhodně DAB+ pokrytí nebude.
   Titulek je poněkud bulvární aby přitáhl, jak to už poslední dobou bývá, hovořili o tomto současném stylu o víkendu v pořadu na TA3 o dnešních médiích. Něco ve smyslu „titulek hlásá něco senzačního, co v článku už pak vůbec není“, resp. je to zmíněno jen okrajově a v poněkud jiném smyslu. Jako zde. ČRo se chystá na odchod a bude odcházet a odejde až se ten mux vypne. Chystat se můžou klidně ty 4 roky, že 🙂

 6. Petr ČEČEK,Sokolovská ul16 PLZEŇ napsal:

  Budu se tešit,až bude vysílat na DAB+ z RADČE všechny programy ČRo.Bydlím v Plzni-Košutce a přijímám na DAB+ HOHER BOGEN k.10D a k.11D a přijímal jsem pražský vysílač na k.12C,až do zkušebního testování vysílače Plzeň-RADEČ!!!Mám TECHNI-SAT 21O s antenním vstupem 3,5mm Jack/75 Ohm…Příjem Bavorského rozhlasu je výborný lepší než na VKV(88,3MHz;91,6MHz;94,7MHz;96,8MHz;1O1,9MHz;1O4,4MHz

Napsat komentář