DVB-T2 od 27. června i na západu Čech a Liberecku, z vysílačů Krašov a Ještěd

20 komentářů 15.6.2017 / Jan Potůček

Po spuštění dvou nových vysílačů přechodové sítě Českých Radiokomunikací bude signál DVB-T2 dostupný sedmi z deseti obyvatel Česka.

Významného rozšíření pokrytí České republiky signálem se už za necelé dva týdny dočká pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2. Přechodová síť Českých Radiokomunikací, která obsahuje 14 programů komerčních televizí, spustí 27. června vysílání z hlavního západočeského vysílače Krašov a libereckého Ještědu. Dosah multiplexu tak vzroste z 51 na 69 procent obyvatel České republiky. Pro příjem nového typu vysílání ale diváci potřebují televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Seznam prověřených přijímačů, které prošly certifikací Českých Radiokomunikací, je k dispozici na webu www.dvbt2overeno.cz.

Vysílání odstartuje úderem 10. hodiny dopoledne

„Vysílání z Krašova a Ještědu spustíme 27. června v 10:00 hod.,“ potvrdil pro Televizníweb.cz Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací. Z obou vysílačů bude možné nové vysílání naladit na kanálu 31. Krašov bude vysílat výkonem ERP 100 kW, Ještěd ERP 50 kW. Oba vysílače použijí horizontální polarizaci. Pro příjem DVB-T2 tak nebude nutné přenastavovat individuální antény. Diváci, kteří přijímají televizní signál přes společné televizní antény (STA), se ale musí dohodnout s provozovatelem STA na její úpravě – přeladění nebo doplnění nové kanálové vložky pro kanál 31. Krašov i Ještěd vytvoří společně s pražskými vysílači Žižkov a Cukrák velkou jednofrekvenční síť.

Prostřednictvím DVB-T2 budou moci diváci v západních Čechách a na Liberecku a velké části severních Čech naladit programy, které vysílají v celoplošných multiplexech 2, 3 a Regionální síti 8. Jde o Primu, Primu Cool, Primu love, Primu Zoom, Primu Max, Barrandov, Barrandov Plus, Kino Barrandov, Barrandov Family, Óčko, Óčko Gold, Óčko Expres, Šlágr TV a TV Noe. Zejména programy Barrandov Family, Óčko Expres a TV Noe díky DVB-T2 výrazně zvýší svůj dosah na západu i severu Čech. Prostřednictvím končícího standardu DVB-T totiž nevysílají z Krašova a Ještědu, nýbrž z menších městských vysílačů Plzeň – Krkavec a Liberec – město. Přechodová síť DVB-T2 ale vylepší pokrytí také programům multiplexu 3 na Liberecku.

Programy vysílané v přechodovém síti DVB-T2 Českých Radiokomunikací

Stále bez Novy, ale v síti je pro ni místo

Multiplex 3 z Ještědu vysílá výkonem 20 kW, zatímco přechodová síť DVB-T2 má povolený maximální výkon 50 kW, kterým z liberecké dominanty vysílají celoplošné multiplexy 1 a 2. DVB-T2 tak na Liberecku umožní také lepší příjem Primy love, Primy Zoom, Primy Max, Barrandova Plus, Kina Barrandov, Óčka, Óčka Gold a Šlágr TV. Diváci však musí nadále oželet programy skupiny Nova, která se dosud pro vstup do přechodové sítě DVB-T2 nerozhodla. Přechodový multiplex ale má ještě volné programové pozice, takže Nova může kdykoli doplnit jeho programovou nabídku. Do sítě se vejde až 18 televizních programů ve standardním rozlišení obrazu, teoreticky tedy lze obsadit ještě čtyři programové pozice.

Přechodová síť CRA neplánuje nabízet programy v HD kvalitě. Vzhledem ke kapacitě sítě by to ani nebylo možné. Jinak na tom bude plánovaná přechodová síť společnosti Digital Broadcasting, která bude regionalizovatelná a bude mimo jiné sloužit k přechodu regionálních televizí na DVB-T2. U ní by se nějaký HD obsah mohl objevit. Zcela určitě se objeví programy v HD rozlišení v přechodovém DVB-T2 multiplexu České televize. Kavčí hory deklarovaly její start na letošní podzim s tím, že v ní nabídnou všech šest svých programů ve vysokém rozlišení obrazu. Po dokončení přechodu na DVB-T2 a vypnutí vysílačů DVB-T dokonce ČT plánuje zcela ukončit vysílání ve standardním rozlišení obrazu a pokračovat výhradně v HD rozlišení.

Některé komerční televize takový krok odmítají, respektive žádají, aby jejich signál v HD kvalitě byl kódovaný a jeho příjem zpoplatněný. Zatím však blíže neupřesnily jakým způsobem a za jakých podmínek by své služby divákům nabízely. S ohledem na vysoce konkurenční televizní trh a obecnou neochotu diváků platit nejenom za televizi, ale za jakýkoli video obsah, by však bylo zavedení placené televize relativně riskantním pokusem.

Vysílač Plzeň – Krašov (Foto: CRA)

HD vysílání komerčních televizí až po roce 2019

Otázka formy HD vysílání komerčních stanic se však bude řešit až ve finálních sítích DVB-T2, které budou startovat v letech 2019 až 2020 a od roku 2021 zcela nahradí jak přechodové sítě DVB-T2, tak celkově vysílání ve standardu DVB-T. Současné vysílání v novém standardu DVB-T2 má sloužit k postupnému a sociálně citlivému přechodu domácností na příjem signálu v této normě a televizním stanicím umožnit zdarma vysílat souběžně oběma způsoby až do vypnutí sítí DVB-T. České Radiokomunikace předpokládají, že síť všech 26 základních vysílačů své přechodové sítě DVB-T2 zprovozní do konce prvního čtvrtletí příštího roku. Následovat by měla výstavba sítě dokrývačů a převaděčů. Poté by měla mít srovnatelné nebo dokonce lepší pokrytí než multiplex 2 s nejsledovanějšími komerčními televizemi.

Další harmonogram rozšiřování přechodové sítě CRA nezveřejnily, už dříve ale potvrdily deníku MF Dnes postupné dokrývání západních Čech, kde by měly signál DVB-T2 šířit ještě vysílače Cheb – Zelená hora, Domažlice – Vraní vrch, Jáchymov – Klínovec a Sušice – Svatobor. Český telekomunikační úřad před časem potvrdil, že CRA vydal individuální oprávnění pro využívání kmitočtů na vysílačích Ústí nad Labem – Buková hora a Pardubice – Krásné. Ve všech případech, až na Pardubice, by měla přechodová síť vysílat na kanálu 31, v Pardubicích na kanálu 28. Maximální povolené výkony vysílačů odpovídají maximálním možným výkonům těchto vysílačů pro celoplošný multiplex 2.

Vstup do Diskuse

20 komentářů: “DVB-T2 od 27. června i na západu Čech a Liberecku, z vysílačů Krašov a Ještěd”

 1. drahomir.hrabec napsal:

  Dobrý den,
  Ták uš budé v provozu celá prechodová Siť 12
  Dokonce roku 2017 polsední vysílač budé v provozu
  Ústí nad Labem Buková hora a Pardubice Krasné
  Asi na podzím budé si davát do provzu svoji prechodovu Siť 11
  Česká Televize Asi do prádzim budé provozu prechodová Siť 13 Radima Parizka

 2. zigi napsal:

  To se mi naladi samo,nebo musim neco nejak ladit ?

 3. Petr napsal:

  ZDRAVIM Vás jak na tom bude s DVB T2 Černá hora Trutnov?Diky za odpověď Petr

 4. drahomir.hrabec napsal:

  Dobrý den,
  Prechodová Siť 12
  Kdybi tám dalí programy
  Sport 5
  Regionalni Televize . CZ
  Tuty
  Nova
  Nova Cimena
  Celkém bi bilo 19 programu

 5. kokun napsal:

  Tak hlavně, že se postupuje stylem, kde už dnes většina MUXů vysílá, tak je ještě zdublujeme :-(((

  Náš region (Valašsko) bude samozřejmě zase ten poslední v řadě – i když bychom už dávno uvítali programy stávajícího MUXu 3, který většina republiky už několik let běžně přijímá – (vysílač Val. Klobouky: „Ploštiny“ vysílá pouze MUX 1 a 2).

  A kdy to bude se ještě k tomu navíc „tutlá“ :-(((

 6. Petr napsal:

  Zdravím Vás, nevíte někdo na jakém kanále a kdy zapnou DVB T2 z Černé Hory? Ten K60 je už nic moc díky Lte.Ostatni je v pohodě. PETR

 7. Petr napsal:

  Ještěd už spoustim 27.6.2017. Ale stb technisat digital isio hd a hbb tv. Dik👍

 8. Jara napsal:

  A co hodonínsko? Kdy bude signál? Nás nezajímá mezinárodní koordinace, nás zajímá kdy bude na hodonínsku signál. Kdy se dohodnete na mezinárodní koordinaci?

 9. Petr napsal:

  nevíte prosím někdo kdy se začne vysílat DVB T2 z Černé Hory?DĚKUJI

 10. Karel napsal:

  Dobrý den. Prosím vás, budu chytat tyto programy DVB-T2 i ve Šluknově ( z Ještědu ) ?

 11. Petra napsal:

  Dobrý den kdy bude vysílat DVB-T2 na Černé
  hoře děkuji vám

 12. Ladislav napsal:

  Už vysílá v dvbt-t2 vysílač svatobor na sušice na šumavě děkuji vám ladislav

 13. Ladislav napsal:

  Prosím vás,chtěl bych se zeptat,dnes je 1září,už vysílá vysílač svatobor v dvbt-t2? Děkuji vám za odpověď,ladislav

 14. Martin napsal:

  Dobrý den, již chytám DVB-T2 z vysílače Ještěd na obou kanálech -31 a 26.
  Ale na kanálu 26 mám menší problém se zvukem jde pouze u ČT-24 a radia jinak je ticho.
  Děkuji za odpověď.

Napsat komentář