Jste v dosahu signálu DVB-T2? Zkontrolujte si mapy pokrytí spuštěných vysílačů!

11 komentářů 9.6.2017 / Jan Potůček

Televizníweb.cz aktualizoval databázi map pokrytí přechodové sítě DVB-T2 provozované Českými Radiokomunikacemi. Aktuálně ji může naladit 51 procent obyvatel České republiky.

Chtěli byste vyzkoušet pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2, ale nejste si jisti, zda se nacházíte v dosahu signálu přechodové sítě Českých Radiokomunikací? Televizníweb.cz připravil podrobné mapy pokrytí aktuálně spuštěných vysílačů v Praze, Brně, Ostravě, Jihlavě a Voticích. Celkem nyní přechodová síť využívá osm vysílačů a signálem pokrývá 51 procent obyvatel Česka. DVB-T2 mohou naladit všichni diváci v Praze, většina domácností ve Středočeském kraji, v kraji Vysočina a v Moravskoslezském kraji. Vysílání je dostupné i pro polovinu Jihočeského a Jihomoravského kraje.

Aktuální mapa pokrytí televizního vysílání ve standardu DVB-T2 v České republice (Zdroj: CRA)

14 programů z multiplexů 2, 3 a Regionální sítě 8

Pouze okrajově se signál DVB-T2 dostává do Plzeňského, Ústeckého, Libereckého, Olomouckého a Zlínského kraje. Jinak by tomu mělo být od konce tohoto měsíce, kdy chtějí České Radiokomunikace rozšířit vysílání na liberecký Ještěd a plzeňský Krašov. Nový typ pozemního televizního vysílání by pak mělo naladit až 69 procent obyvatel Česka. Číslo vyjadřuje dostupnost signálu, nikoli reálně naladěné televizory. Diváci totiž pro příjem DVB-T2 potřebují televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. V některých případech bude nutná i úprava příjmové antény – to se může týkat diváků, kteří přijímají pozemní vysílání z více směrů pomocí několika antén a laděných obvodů, což mohou být případy příjmu českých a zahraničních multiplexů. Většina společných televizních antén (STA) se bude muset doplnit kanálovou vložkou pro zpracování signálu z nové DVB-T2 sítě.

Programová nabídka DVB-T2 zahrnuje téměř všechny komerční stanice z celoplošných multiplexů 2 a 3 a některé programy z Regionální sítě 8. Výjimkou jsou stanice skupiny Nova, protože nejsledovanější komerční televize se zatím pro vstup do DVB-T2 nerozhodla. S ohledem na kapacitu přechodových DVB-T2 sítí během souběžného provozu těchto sítí se stávajícími celoplošnými sítěmi DVB-T je programová nabídka omezena pouze na stávající televizní stanice vysílající v DVB-T. Mnoha divákům ale může vyřešit problém se špatnou nebo nulovou dostupností signálu celoplošného multiplexu 3 nebo Regionální sítě 8, protože pokrytí přechodové DVB-T2 sítě kopíruje robustnější multiplex 2.

Fakticky tak lze na přijímač DVB-T2 naladit 14 televizních programů vysílajících v novém standardu a všechny ostatní místně dostupné DVB-T kanály. V DVB-T2 pak de výhradně o komerční televize, konkrétně jsou to tyto stanice: Prima, Prima Cool, Prima love, Prima Max, Prima Zoom, Barrandov, Kino Barrandov, Barrandov Plus, Barradov Family, Óčko, Óčko Gold, Óčko Expres, TV Noe a Šlágr TV.

Programy vysílané v přechodovém síti DVB-T2 Českých Radiokomunikací

Přechodový multiplex pro vyzkoušení přijímačů a zajištění televizního příjmu v době vypnutí dnešních DVB-T sítí

Všechny programy z kapacitních vysílají ve standardním rozlišení obrazu. HD kanálů se před vypnutím sítí DVB-T dočkáme pouze u přechodové sítě České televize, která však odstartuje až letos na podzim. Současné vysílání tedy slouží především jako ověřovací multiplex pro ty diváky, kteří si již nyní pořizují nový televizor nebo set-top-box a chtějí si v praxi vyzkoušet příjem nového typu vysílání. Televizním stanicím pak tato přechodová síť slouží pro delší souběžné vysílání v obou standardech, aby diváci měli dostatek času přejít k DVB-T2. V závěrečné fázi přechodu pak budou přechodové sítě zajišťovat televizní příjem v době vypínání a přelaďování současných DVB-T sítí mimo pásmo 700 MHz a technologické změně na DVB-T2. Vypínání současných televizních sítí je naplánované na roky 2020 a 2021, poslední vysílač DVB-T má ukončit vysílání do 1. února 2021.

Jednou z výhod DVB-T2 je fakt, že celoplošné vysílací sítě lze složit z minimálního počtu vysílacích kanálů. Například aktuálně provozovaná přechodová síť Českých Radiokomunikací vysílá pouze na kanálech 28 a 31, přičemž řada vysílačů velkého výkonu tvoří rozsáhlé jednofrekvenční sítě. Jde například o pražské vysílače Žižkov a Cukrák na kanálu 31, votická Mezivrata, jihlavskou Javořici a brněnské vysílače Hády a Barvičova na kanálu 28 a ostravské vysílače Hošťálkovice a Hladnov rovněž na kanálu 28. Budoucí finální sítě DVB-T2 budou moci vysílat i na jediném kanálu pro celou republiku. To však výrazně omezí možnosti regionálního vysílání, pro které by měly být vymezeny dva z šesti finálních multiplexů DVB-T2.

Po dokončení přechodu finální DVB-T2 sítě umožní vysílání i v HD rozlišení. Strategie rozvoje zemského televizního vysílání předpokládá vznik šesti DVB-T2 sítí, což je stejný počet, který má dnes Česká republika přidělena na základě ženevského plánu pro DVB-T sítě.

Vstup do Diskuse

11 komentářů: “Jste v dosahu signálu DVB-T2? Zkontrolujte si mapy pokrytí spuštěných vysílačů!”

 1. Tomáš Vítek napsal:

  Dobrý den,
  Jihlava vysílá na 28K. Máme společný rozvod STA a je nutný dokup pásmového zesilovače pro k28.
  Jak to bude do budoucna? Bude na 28k stále nějaký MUX, nebudew je to investice jen na 4 roky?

  Za odpověď předem děkuji.

 2. VITEK2442 napsal:

  Čti pořádně: Pouze okrajově se signál DVB-T2 dostává do Plzeňského, Ústeckého, Libereckého, Olomouckého a Zlínského kraje. Jinak by tomu mělo být od konce tohoto měsíce, kdy chtějí České Radiokomunikace rozšířit vysílání na liberecký Ještěd a plzeňský Krašov.

 3. ivovi napsal:

  „pokrytí přechodové DVB-T2 sítě kopíruje robustnější multiplex 2“

  S timto nesouhlasim. Vim, ze CRa a vlastne i dtv.ctu.cz na mapach prezentuje prechodovou T2 sit jako stejne nebo i vice odolnou nez mux 1. Podle teoretickych podkladu i praktickych zkusenosti je ceska prechodova sit 12 DVB-T2 robustni priblizne na urovni ceskeho mux3, nebo jinak receno asi o 2 dB mene robustni nez DVB-T mux 1 a 2.

 4. drahomir napsal:

  Dobrý den,
  Ják to budé prišti rok
  S Regionální Siťí 8
  Tám jsou programy
  REGIONALNI TELEVIZE . CZ SPORT 5 TUTY
  Ty vysílájí Přechodové Siť 12
  ÓČKO EXPRES NOE TV
  Kdiby vysílálí Přechodové Siť 12
  Jábidlím bytovém báraku kdéje Společná Anténa
  Na Společnu Amténu hráje Přechodová Siť 12
  Kanál 28 Bidlím v Ostravě – Porubě

  • Michal Pomeisl napsal:

   V tuto chvíli není o regionálních sítí rozhodnuto vzhledem ke zpoždění spouštění přechodových sítí.
   Nicméně pokud se nic nezmění, tak stále platí termín ukončení vysílání všech regionálních sítí k 31.12.2017.
   Je ale dost možné, že v individuálních případech dojde k prodloužení povolení provozovat některé příděly i po tomto datu.
   Tedy nezbývá, než si ještě chvíli počkat, až jak ČTÚ rozhodne.

Napsat komentář