Kaufland nabízí DVB-T2 pokojovou anténu s Full HD rozlišením, anténáři se mu za to smějí

11 komentářů 13.6.2017 / Jan Potůček

S blížícím se přechodem na nový standard pozemního digitálního vysílání DVB-T2 se v obchodech objevují „vychytávky“, které mají nalákat důvěřivé zákazníky.

Při první televizní digitalizaci, kdy se vypínalo pozemní analogové televizní vysílání a zaváděla se digitální televize ve standardu DVB-T, nabízeli někteří prodejci „zaručené digitální televizní antény“. Co na tom, že anténě je jedno, zda přijímá analogový nebo digitální signál, takže něco jako „digitální anténa“ vlastně neexistuje. S připravovanou druhou televizní digitalizací se objevil stejný „špek“: obchodní řetězec Kaufland začal nabízet pokojovou anténu Emos pro příjem televizního vysílání ve standardu DVB-T2, programů ve Full HD rozlišení, mobilních sítí LTE a 44dB. Redakci Televizního webu na to upozornil servisní technik David Rácz z Domažlic.

Čáry máry fuk, Full HD anténa je tu

Snímek, který David Rácz pořídil v domažlickém Kauflandu a vystavil ve facebookové skupině Česko přechází na DVB-T2, již založila a spravuje redakce Televizního webu, vzbudil pozdvižení mezi anténáři, televizními techniky i poučenými diváky. „Full HD, LTE, DVB-T2, 44 dB – tam je všechno, už chybí snad jen 3D ready (to už asi neletí). A navíc to funguje 10-25 km od vysílače, nehledě na příjmové podmínky! Výrobce by se měl dát na vědu, třeba by vymyslel i novou teorii relativity,“ okomentoval „DVB-T2 anténu“ Jakub Melín z pražské servisní společnosti DVB Servis. Čtenáře Romana Prasličku pro změnu zaujala zmínka o LTE na obalu antény.

Žádná DVB-T2 pokojová anténa však neexistuje, všechny individuální televizní antény jsou schopny přijímat televizní signál v jakémkoli standardu, kompresi a rozlišení obrazu. „Anténa nebo anténní rozvod jsou vhodné pro příjem signálu v určitém pásmu (u DVB-T a DVB-T2 pro pásmo UHF 470-790 MHz), s určitými vlastnostmi. Nezáleží na tom, zda je signál analogový nebo se vysílá v DVB-T nebo se někdy bude vysílat třeba v DVB-T10. Anténa daný signál zachytí a je až na přijímači, aby modulaci signálu zpracoval,“ vysvětlil v dřívějším článku pro Televizníweb.cz Jakub Melín. „Pokud tedy máte pásmovou anténu, která nyní kvalitně přijímá DVB-T, je úplně stejně vhodná i pro DVB-T2,“ dodal.

Digitální, nebo analogová anténa?

Zásadní je vybavení přijímače, nikoli antény

„Pokud náhodou máte kanálovou anténu, je samozřejmě nutné, aby byla laděna pro kanály, kde se DVB-T2 bude vysílat. Nicméně marketingová označení jako „DVB-T2 compatible“, „Full HD“, „3D ready“ a podobně jsou v případě antény naprostý nesmysl,“ upozorňuje Jakub Melín. Zásadní je vybavení televizního přijímače, ke kterému je anténa připojena. Mezi zákazníky Kauflandu by tak mohl vzniknout mylný dojem, že pokud si pořídí pokojovou anténu „DVB-T2 Full HD“ a připojí ji ke svému televizoru s tunerem DVB-T a kodekem MPEG-4, budou moci sledovat programy v nových sítích DVB-T2, a to dokonce v HD kvalitě. O to větší by bylo jejich zklamání, kdyby nenaladili obraz ani zvuk, protože jejich přijímač nemá tuner DVB-T2 a kodek HEVC, v němž se v České republice v druhé generaci digitální terestrické televize vysílá.

Pokud diváci používají individuální antény, ať už pokojové nebo venkovní, nepotřebují kvůli DVB-T2 tyto antény měnit. Pouze si na přijímači s DVB-T2 tunerem a kodekem HEVC naladí příslušné vysílací kanály (v místech, kde už lze DVB-T2 přijímat, jde o kanál 28 nebo 31). V jiné situaci jsou diváci v bytových domech se společnými televizními anténami (STA). Ty bude potřeba kvůli DVB-T2 upravit, konkrétně pak doplnit kanálovými vložkami pro nové vysílací kanály sítí DVB-T2. Tyto změny budou muset provozovatelé STA udělat opakovaně, protože vysílací kanály sítí DVB-T2 se budou měnit. Na jiných kanálech budou vysílat přechodové sítě, které budou vysílat do roku 2020 souběžně s dnešními multiplexy DVB-T a jiné kanály využijí finální sítě DVB-T2.

Individuální antény nebude nutné kvůli přechodu na DVB-T2 upravovat

Náklady na úpravu STA se dají rozpočítat

Dobrou zprávou je, že kanálové vložky lze už také přelaďovat, takže nebude pokaždé nutné kupovat nové. Úpravu STA však musí diváci svěřit odborné firmě, sami by se do ní pouštět neměli. Náklady na takovou úpravu se pohybují v tisících korun, rozpočítávají se ale na všechny domácnosti připojené na STA, takže ve finále by nemělo jít o závratnou částku. Diváci s individuálními venkovními nebo pokojovými anténami budou muset kvůli změně vysílacích kanálů sítí DVB-T2 pouze přeladit televizor nebo set-top-box, respektive doplnit v manuálním nastavení nový vysílací kanál a načíst tak programovou nabídku sítě, která na něm bude vysílat.

Pokud by diváci přeci jenom měli problémy s příjmem DVB-T2 na stávající anténu nebo anténní rozvod, určitě to nebude způsobeno tím, že by tato anténa nebyla „DVB-T2 ready“, ale jinými faktory. „Ty pomůže najít a odstranit odborník, kterého je vhodné si na úpravu antény zavolat,“ radí Jakub Melín v článku DVB-T2 a společné televizní antény: Na co se připravit? Zároveň v něm varuje před marketingovými triky s označeními antén v obchodech. „Často platí, že čím více podobných označení prodejce výrobku dává, tím je v praxi méně kvalitní, nebo je těchto marketingových označení využíváno k nastavení nesmyslně vysoké ceny daného výrobku, která neodpovídá jeho kvalitě a reálným vlastnostem,“ varuje Jakub Melín.

Vstup do Diskuse

11 komentářů: “Kaufland nabízí DVB-T2 pokojovou anténu s Full HD rozlišením, anténáři se mu za to smějí”

 1. DVBT.cz napsal:

  Todle ale není žádná novinka. Nenabízí to jenom kaufland. Podobné antény naleznete všude ve všech supermárketech….

  Nedávno jsem byl svědkem, kdy manželé vybírali anténu a volali kamarádovi se slovy…. „Kterou máme vybratu? Tu s 40dB nebo s 55dB? Jasný chápu, vzít tu co má víc… Ona je i hezčí“. A odešli s „všesměrovým“ talířem místo síta.

 2. drahomir.hrabec napsal:

  Dobrý den,
  Jednou Jsem Koubil Pokojovu Anténu
  Obchodě Navysílání DVB – T Coje Tostáré
  Vubec Nešlo Nic Chitit Nasnerovál Jsem To
  Na Vysílač Ostrava Hošťálkovice Aleje
  Tojsou Lakádlá Na Benise Abý Mochli
  Vydélát Penise Ochbodí Mámé Společnou
  Anténu To nové DVB – T 2 Hráje Nani Ten 28 Kanál
  Tojé Ják Bylo Analogové Vysílání Nic Nešlo Chitit

 3. Pavel napsal:

  Autor by se měl ale zamyslet, jestli i on se nedopouší zveřejňování zavádějících informací. Například není žádná nová dobrá zpráva, že kanálové vložky do STA „se už také dají přelaďovat“. To šlo vždy, ale jen ve velmi malém rozsahu několika kanálů a s použitím poměrně nákladné měřící techniky. Samosebou, že laik bez vybavení vložku spíše zničí než přeladí. Vzhledem k tomu, že se přechází do dolní části UHF, většina vložek jednoduše přeladit o desítku a více kanálů dolů nepůjde a pokud ano, tak za náklady, které budou konvergovat k ceně vložky nové. Způsob ocenění této práce a následné rozúčtování bych také raději nechal na někom jiném než autorovi článku, neb i on se zde dopouští minimálně zavádějících nepřesností. Takže závěrem, každý nechť si zamete před svým prahem…že

 4. ivovi napsal:

  Neni to primo k tematu, ale informacni kampan k prechodu na DVB-T2 uz probiha 🙂
  http://www.mankovice.cz/evt_file.php?file=5254

 5. Jakub napsal:

  Já si zajdu na pivo a je to o dost lepší než televize akorát to žere čas i peníze.

 6. pasaman napsal:

  Proč v článku záměrně lžete, že je na anténě uvedena funkčnost bez ohledu na příjmové podmínky, když jsem se na obalu dočetl: “ Kvalita příjmu signálu se může lišit v závislosti na profilu terénu v místě příjmu.“. Označení DVB-T2 mi naopak přijde vhodné pro neznalé zákazníky, kteří vůbec neví jakou vybrat a mě říká, že tato anténa bude fungovat. Mně to přijde stejné jako označení routerů, her, programů, tiskáren Win10 compatible. Spíše byste se měli věnovat klamavému označení DVB-T2 ověřeno od ČRO. Koupil jse si takový „ověřený“ STB s vidinou, že splňuje všechny požadavky D-booku a následně zjistitl, že nesplňuje téměř nic. Neumí HbbTV, neumí AD, nemá CI slot. Takový „ověřený“ přijímač je tedy pro příjem DVB-T2 naprosto nevhodný. Asi u ČRO stačí zaplatit poplatek a ověřen je každý…

 7. anténář napsal:

  …A navíc to funguje 10-25 km od vysílače, nehledě na příjmové podmínky!…, možná by jste si pane Potůčku, dříve než napíšete tento článek měl přečíst, co je na krabici vlastně napsáno a je jen bezhlavě kopírovat to, „co jedna bába povídala“ 🙂 nechci se nikoho zastávat, ale lidé se ptají, zda antény umí DVB-T2 a i když lidem vysvětlím, že každá anténa příjme analog, i současné „Té jedna“, lidé chtějí důkaz namísto slibů 🙂

 8. Petr napsal:

  Není to žádné klamání. Zkuste zákazníka přesvědčovat o tom, že anténa, která nemá tyto údaje uvedeny bude opravdu fungovat na vysílání DVB-T2. Jednodušší je to tam rovnou napsat, ať je to vidět (i když to není relevantní údaj). Člověku, který se v tom nevyzná to pomůže.

 9. jan napsal:

  nechapu jednu jedinou věc a to sem nezaujaty …proc ? doprdele proc se autor clanku navazi do prodejce a ne do vyrobce ? ktery je zodpovedny za informace na obalu svych vyrobku ? ? ?

 10. Pavel napsal:

  Daleko vážnější „klamání“ než nápis DVB-T2 je LTE na krabici. LTE (slučitelné tedy s filtrem), ale jaké?? Do K59 nebo 48?? V prvním případě může mít tento krám problém až spustí LTE2, ve druhém případě nyní nechytí nic v pásmu nad K48.. tady už žádný „relevantní“ údaj pro laiky nestačí…

 11. Vladimír napsal:

  No na dve antény ktoré majú uvedené, že sú na dvb-t nechytím platenē programy vo štvrtom multiplexe.Až keď som dokúpiť anténu na dvb-t2 všetko chytám. Takže rozdiel to je. Ide o izbové antény.

Napsat komentář