V Praze může začít vysílat další síť DVB-T2, telekomunikační úřad jí vydal individuální oprávnění

7 komentářů 30.6.2017 / Jan Potůček

Přechodovou síť 13 bude provozovat společnost Digital Broadcasting ostravského podnikatele Radima Pařízka. Prahu pokryje ze stejných vysílačů jako multiplex 4 a Regionální síť 7.

Prahu a část středních Čech brzy pokryje další síť pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2. Český telekomunikační úřad vydal individuální oprávnění pro využívání kmitočtů společnosti Digital Broadcasting. Firma, která provozuje celoplošný multiplex 4, patří ostravskému podnikateli Radimu Pařízkovi. Ten prostřednictvím další svojí společnosti Progress Digital provozuje i Regionální síť 7 s HD verzemi programů České televize. Nyní tedy spustí již třetí multiplex, přechodovou síť 13. „Individuální oprávnění pro přechodovou síť 13 byla společnosti Digital Broadcasting vydána dne 6.6.2017,“ potvrdil serveru Televizníweb.cz mluvčí ČTÚ Martin Drtina. Oprávnění se zatím týkají tří pražských vysílačů – Ládví, Novodvorská a Olšanská – které budou vysílat v jednofrekvenční síti na kanálu 24.

Přechodová síť 13 má sloužit televizím z celoplošného multiplexu 4 a také regionálním stanicím, protože jako jediná ze tří přechodových multiplexů DVB-T2 bude moci regionálně odpojovat vysílače. Poskytne programům prostor pro souběžné vysílání v novém standardu DVB-T2 i končícím DVB-T (vysílání v tomto standardu se bude vypínat v letech 2020 až 2021). Radim Pařízek na květnové konferenci Digimedia 2017 nastínil, že v Praze by měla přechodová síť 13 odstartovat ještě do letních prázdnin. Podle informací, které má Televizníweb.cz k dispozici, však později začal uvažovat o posunu termínu na září. Důvodem mělo být nasazování nové vysílací technologie. Pařízek tuto informaci potvrdil.

Radim Pařízek plánuje spustit vysílání DVB-T2 nejprve v Praze, poté v Brně a Ostravě. (Foto: Václav Udatný)

Oficiálně od září, ale i v Brně

„Síť do prázdnin nespustíme, skutečně kvůli odlaďování nové vysílací technologie. V Praze bychom měli začít vysílat během letních prázdnin, ale nechystáme žádné oficiální oznamování. Půjde o testy. Tiskovou konferenci připravíme na začátek září, kdy bychom měli oficiálně vysílat jak v Praze, tak v Brně,“ potvrdil Radim Pařízek pro Televizníweb.cz další posun startu přechodové sítě 13. Individuální oprávnění pro kmitočty v Brně ještě operátor neobdržel. Po těchto dvou městech plánuje rozšiřovat pokrytí na Ostravsko a další regiony. Vysílací stanoviště budou shodná s multiplexem 4 a Regionální sítí 7, obdobné mají být i výkony jednotlivých vysílačů.

Pražské vysílače mají od ČTÚ povolený maximální výkon 10 kW (Novodvorská a Olšanská) a 20 kW (Ládví), naprosto shodný s výkonem stejných vysílačů u multiplexu 4. Pro televize má být vysílání v přechodových sítích DVB-T2 zdarma, náklady ponesou operátoři multiplexů. Těm je má podle vládní Strategie rozvoje terestrického televizního vysílán zpětně proplácet stát na základě doložených nákladů. Česká republika se ale chce u Evropské komise ujistit, že tento postup je v souladu s evropskými nařízeními o hospodářské soutěži a že tedy nepůjde o nedovolenou veřejnou podporu, jak tvrdí Česká asociace satelitních operátorů. Právě notifikační řízení může být jedním z důvodů, proč se zdržuje start přechodové sítě 13.

Nabídne programy v HD kvalitě?

Pařízkův přechodový multiplex DVB-T2 by mohl překvapit programy v HD rozlišení. Na rozdíl od přechodové sítě Českých Radiokomunikací na ně totiž bude mít kapacitu, protože nebude muset do jedné sítě obsáhnout programy ze dvou celoplošných multiplexů DVB-T (v případě CRA jde o multiplexy 2 a 3). Navíc v multiplexu 4 provozuje Pařízek i vlastní televizní stanice Relax a Rebel, u kterých by nemělo být složité nasadit HD verze. Totéž platí i o některých regionálních televizích. Pařízkova přechodová síť DVB-T2 se naopak bude muset obejít bez HD verzí programů České televize, které šíří jeho Regionální síť 7. Kavčí hory si budou svoje kanály v HD kvalitě šířit ve vlastní přechodové síti 11, jejíž start plánují na letošní podzim.

Telekomunikační úřad měl s přípravou přechodové sítě 13 největší práci. Původně se totiž s třemi přechodovými multiplexy DVB-T2 nepočítalo, navíc tento multiplex má skoro dvojnásobný počet základních vysílačů oproti přechodovým sítím CRA a ČT. Vzhledem k tomu, že musí být regionalizovatelný, potřebuje mnohem více kmitočtů. Jejich koordinace je komplikovaná, což naznačuje i fakt, že letos na jaře jich měl ČTÚ zkoordinovánu jen asi jednu třetinu. Bude zajímavé sledovat, jak se k vysílání přechodové sítě 13 postaví televize Nova, která v multiplexu 4 šíří svoje programy Nova Action, Nova 2 a Nova Gold. Do přechodové sítě 12 provozované CRA dosud Nova nevstoupila, má přitom nárok šířit v ní svůj hlavní kanál a program Nova Cinema.

Vstup do Diskuse

7 komentářů: “V Praze může začít vysílat další síť DVB-T2, telekomunikační úřad jí vydal individuální oprávnění”

 1. Janek napsal:

  Tak kdyby tam začal vysílat v tom T2 programy v HD, tak to by ČRA asi nerozchodily a pukly závistí 😀 Bylo by to příjemné překvapení, ale od Novy se HD v roce 2017 asi nedočkáme, pro ně je to premiové rozlišení, bohužel asi ještě neslyšeli o UHD a UHD TV… 😀

  • O.K. napsal:

   Nechápu vaši úvahu, pokud má někdo polovinu zákazníků, tak má v DVB-T2 víc místa pro HD, otázka je zda někdo chce a bude v HD vysílat. Při prosazení přechodových sítí DVB-T2 jsou operátoři na jedné lodi a každé zatraktivnění pozemní platformy pomůže všem – konkurence nekonkurence, jedině Jankovi z toho může prasknout žilka. Řekl bych, že kdyby Prima, Óčko a Barrandov přišly s požadavkem, že nepotřebují v DVB-T2 svoje klony, ale raději by chtěli vysílat v HD, že by jim nikdo nebránil 🙂

   • Janek napsal:

    Tohle klasické SD rozlišení co je v DVB-T a v současnosti i v T2 bylo navrženo pro staré skleněné CRT televizory, prostě vývoj jde dál, ale televize zůstali někde 100 let za opicema, HD je dnes standard, proto není otázkou zda-li někdo chce vysílat v HD, ale už by to měla být samozřejmost a nižší rozlišení vůbec nenabízet a pokud na vysílání v HD nemají, tak ať jdou někam, protože kecají.

 2. Štěpán Stráník napsal:

  Nova má zaostalé myšlení ….

 3. BIDLO napsal:

  To se dalo čekat že ani další termín nedodrží. V září pak řekne v listopadu, v listopadu v lednu atd. atd.

 4. VITEK2442 napsal:

  Tak jak to vypadá s testami PS 13 v Praze, už by měly začít probíhat nebo ještě ne? Nikde o tom ani tečka.

 5. Warpík napsal:

  V Praze se už PS13 rozběhla na k24, ale mám zatím jen signál bez programové nabídky.

Napsat komentář