Za příjem televizních programů v HD kvalitě je ochotna platit jen třetina českých domácností. A co vy?

34 komentářů 12.6.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ ANKETA – O zpoplatnění HD verzí svých programů v terestrickém vysílání uvažuje v souvislosti s přechodem na DVB-T2 skupina Nova. Spuštění placených kanálů nevylučuje ani Prima.

V současné době na českém trhu velmi dobře funguje free-to-air obchodní model v terestrickém televizním vysílání. Přestože komerčním televizním stanicím již několik let nic nebrání ve zpoplatnění, zůstávají u bezplatného vysílání. Důvodem může být i skutečnost, že po propadu reklamních výnosů v době celosvětové ekonomické krize v letech 2008 – 2010 se reklamní televizní trh resuscitoval a opět začal růst. Své původní předkrizové výšky dosáhnul v roce 2014 a stále roste. Dnešní kapacita celoplošných DVB-T sítí je zcela vyčerpána, není v nich prostor pro žádný nový SD kanál, natož v HD rozlišení.

DVB-T2 vedle úspory kmitočtů nabídne po roce 2020 i možnost vysílání v HD rozlišení. Jaký dopad by mělo zpoplatnění příjmu HD verzí některých komerčních televizních stanic v pozemním digitálním vysílání nové generace DVB-T2? U kódování a zpoplatnění svých programů v terestrice uvažuje v souvislosti s přechodem na DVB-T2 skupina Nova. Na květnové konferenci Digimedia jednatel TV Nova Jan Vlček zdůvodňoval zavedení podmíněného přístupu ochranou před nelegálním příjmem se kterým řada komerčních televizních stanic dlouhodobě bojuje. Nejedná se jen o ochranu lineárního vysílání, ale také o zajištění řízeného přístupu k archivům pořadů, které jsou dnes velmi často živelně dostupné na různých pololegálních úložištích. Využívání bezplatného terestrického vysílání se dlouhodobě zvyšuje, přestože dnes tato platforma ve svých celoplošných sítích nabízí jen SD rozlišení. Ochota českých diváků, kteří dosud přijímají televizi pozemní cestou zdarma, platit za sledování programů v HD kvalitě, je tak minimální.

Podle Studie selhání trhu šíření zemského digitálního televizního vysílání při vynuceném uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz, kterou pro ministerstvo průmyslu a obchodu vypracovala společnost Arthur D. Little, je za televizní vysílání v HD kvalitě ochotna platit pouze jedna třetina českých domácností. „Stejný počet domácností je připraven platit za obsah (prémiové pořady či kanály). Dalších 15 procent je ochotných výměnou za prémiový obsah sledovat vložené reklamy, což lze považovat za současný model konzumace komerčních kanálů na terestrické platformě, jejichž bezplatnost je podmíněna příjmy provozovatelů vysílání z reklamy,“ popisují autoři studie, kteří citují průzkum trhu MrThink od agentury STEM/MARK.

Šest z deseti domácností odmítá platit za terestriku

Češi jsou podle studie zvyklí sledovat v pozemním digitálním vysílání hlavní televizní stanice včetně veřejnoprávních kanálů převážně ve standardním rozlišení obrazu. HD kvalitu jim nabízí alternativní placené vysílací platformy jako je satelit, kabelová televize nebo IPTV. „Představují tak vhodnou službu (nebo doplňkovou službu) zejména divákům, kteří požadují větší výběr,“ konstatuje studie, která zároveň upozorňuje, že v případě základní programové nabídky satelitní televize, na kterou se vztahuje servisní poplatek, je její šíře omezená podobně jako v případě pozemního digitálního vysílání. Vybrané programy jsou ale na rozdíl od terestriky vysílané v HD kvalitě.

Ochota Čechů platit za příjem televizního vysílání je opravdu minimální. Víc než polovina domácností, konkrétně 52 procent, odmítá platit za obsah jakoukoli formou. „Z průzkumu tak vyplývá, že 59 procent domácností, které využívají bezplatnou pozemní digitální televizní platformu, nebude v současnosti dobrovolně platit pravidelný poplatek za odebírání prémiového obsahu tak, jak nabízejí alternativní vysílací platformy. Terestrická televizní platforma pro ně tak představuje optimální přínos za adekvátní náklad (nutnost sledovat reklamy v případě komerčních kanálů),“ dodávají autoři studie. Podobná situace je podle nich i v ekonomicky silnějších evropských zemích, například ve Velké Británii, kde je silná terestrická platforma a Německu, kde je populární bezplatné satelitní vysílání.

Za pozemní příjem televize nechce platit 59 procent domácností z těch, které aktuálně přijímají DVB-T (Foto: Jan Potůček, Televizníweb.cz)

HD zdarma v DVB-T2? Zřejmě jen Česká televize

„Ani v ekonomicky silnějších zemích nedochází k situaci, kdy by domácnosti neměly možnost volby alespoň vysílací platformy se základní programovou nabídkou bez poplatku. Z tohoto důvodu je zachování pozemní digitální televizní platformy nezbytné s ohledem na socioekonomický aspekt z pohledu dotčených domácností,“ vysvětlují autoři studie. Zda budou HD verze komerčních televizí ve finálních sítích DVB-T2 kódované a za poplatek, nebo budou vysílat free-to-air, se ukáže až po roce 2020. Do té doby budou ve standardu DVB-T2 vysílat pouze přechodové sítě, které mají zajistit souběžné vysílání programů z celoplošných multiplexů 1 až 4 ve stávajícím standardu DVB-T a nové normě DVB-T2. Pro HD verze komerčních televizí nebude v těchto přechodových sítích dostatek kapacity a budou tak sloužit primárně pro zajištění televizního příjmu v době vypínání dnešních DVB-T sítí, jejich kmitočtovému refermingu mimo pásmo 700 MHz a technologické změně z DVB-T na DVB-T2. Jediný, kdo plánuje HD vysílání již v přechodném období souběžného vysílání v obou standardech, je veřejnoprávní Česká televize.

ČT nabídne v HD kvalitě všech šest svých programů a po ukončení současného pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T hodlá nadále nabízet jen HD verze svých programů. Pro komerční televize by byl takový krok komplikovaný, protože před časem HD programy z volného pozemního vysílání stáhly a v jiných vysílacích platformách si za jejich nabízení nechají platit od poskytovatelů satelitní, kabelové a IP televize. Pokud by stejné HD verze svých programů nabízely zdarma v pozemním vysílání, operátoři placených služeb by za ně odmítli platit. Toto dilema si neuvědomuje pouze skupina Nova, ale poukazuje na něj i konkurenční skupina Prima. V zahraničí, konkrétně ve Francii, komerční televize také plánovaly zpoplatnění HD rozlišení v pozemním vysílání, nakonec se HD z konkurenčních důvodů vysílá zdarma a využívá se financování z reklamy.

Pro komerční televizní stanice je případné zpoplatnění HD v pozemním vysílání velmi citlivou otázkou. Vedle ochoty diváků platit za obsah českých komerčních stanic bude důležitým aspektem i udržení výnosů z televizní reklamy. Placená televize obvykle neobsahuje tolik reklamy jako volně dostupné vysílání, protože když si divák za televizi platí, nechce být tolik obtěžován reklamou. Významná část výnosů televizní reklamy by tak mohla skončit u internetových poskytovatelů obsahu, kteří se v poslední době stále více zaměřují i na video obsah.

ANKETA

Vstup do Diskuse

34 komentářů: “Za příjem televizních programů v HD kvalitě je ochotna platit jen třetina českých domácností. A co vy?”

 1. drahomir.hrabec napsal:

  Dobrý den,
  Jábych neblatil sa soukromé stanice
  Nova
  Prima
  Barrandov
  Jsoutám samé raklamí

 2. karel.f napsal:

  HD rozlišení je běžná věc v dnešní době a kdo chce za ní platit je zloděj. To je jako za komoušů by se někdo zeptal jestli jsme ochotni platit za barevné vysíláni.

 3. xxxx napsal:

  HD je standart vsude kde chteji mit divaka..SDje takova nouzovka kdyz neni jine volby..platit za neco co vsude jinde je zdarma to se muze stat jen v nasem bananistanu..

 4. Jaromír Janka napsal:

  Platit za HD kvalitu může jen ignorant. Při kvalitě pořadů v televizi by měly platit nám, že se na to díváme. Samá reklama když se náhodou stane, že je zajímavý film tak trvá 4h.protoze je rozsekán reklamou.Jeste jednou,platit za HD je od poskytovatele TV programů zlodějna. Ukazuje se to co jsem již dříve tvrdil, že T2 není o tom poskytovat kvalitní služby,ale zkasirovat uživatele.

 5. Ludek napsal:

  Tady vidí skylink další příležitost jak vytahnout z lidí prachy. Proč by asi zkušebně v Praze daný system už testovali?

 6. Vratislav napsal:

  V roce 2020 platit za vysílání v HD kvalitě? To by snad měla být v té době už samozřejmost všech kanálů ne? :DDD

 7. David Rácz napsal:

  Také se domnívám, že v roce 2017 je už HD kvalita obrazu standard. Stále však ale provoz HD kanálu, oproti SD verzi, stojí nákladově TV stanici o 1 mil.Kč/měs. víc, čili zadarmo to v terestrice nabízet logicky nemůže….situace v ČR ohledně zavádění T2 bude ještě zajímavá 🙂

 8. MartinJ napsal:

  Ano sice v roce 2017 je HD kvalita normální ale samozřejmě u placeného vysílání. Ne u FTA!!!
  Teď je dle mého předčasné dělat nějaké ankety, a ptát se lidí kteří ještě z valné většiny koukají na skleněnky nebo na ranní modely placek s HDReady. 🙂

  Počkejte až proběhne přechod na T2 a lidi své TV obmění a zjistí že v současném vysokém rozlišení moderních televizí, vypadá obraz v SD vysílání strašně.
  Pak bude tato anketa relevantní a předpokládám že s jiným výsledkem. Pak bude srovnání mezi krásným obrazem ČT (bez reklam) a rozmazaným zbytkem s reklamami, obrovské.

 9. wenzel simeon napsal:

  Komerční televize jsou zlo. Jejich rukojmí jsou manželky, stačí mít mezi kanály chytře rozházené „superseriály“ a budeme muset platit všichni 😀

 10. TomKet napsal:

  Jediná cesta je vrátit se k systému jako za Komárů. Placená ČT – ze zákona. S tím nikdo nic nenadělá. Propaganda pro blbej národ musí být. Vše ostatní v pozemní terestrice zrušit. Když se jím to nelíbí ať nám p…l políbí. Jeden multiplex a šmytec. Ostatní volné frekvence předat tomu co si s tím bude vědět rady a nebude neustále vomrzovat.

 11. MartinV napsal:

  Nemělo by být v dnešní době HD základ a spíš řešit, jestli si připlatit za 4K, případně 8K?. To musíme být pořád deset let pozadu?

 12. Josef Bouší napsal:

  Česká televize jede v HD a nepotřebuje k tomu reklamy,jen mých 135,-kč.tak nechápu proč by měli komerční televize chtít zpoplatnění za HD kvalitu když jejich pořady jsou zapleveleny reklamama,díki nímž jak tu psal pán nade mnou z běžného filmu udělaj čtyřhodinovou verzi,už vlastně nevím jestli televizi zapínám kvůli reklamám nebo pořadum co mi do nich strčej.Děkuji ale to opravdu se mi platit nechce.

 13. Vladimír napsal:

  HD myslí jako kvalita pořadu nebo obrazu?

 14. DVBT.cz napsal:

  I v HD se dá vysílat mazanice s datovým tokem shodným vhodným maximálně pro SD vysílání… Snad to ale zadnou TV stanici nenapadne.

 15. Miloslav napsal:

  Pokud budou běžet souběžně stejné programy v normální kvalitě a v HD, tak ať ten kdo mermomocí chce HD ať si třeba připlatí. Normální to ale není, protože ta HD kvalita stejně není nic moc. A to T2 by už mělo umět 4K.

 16. Zdeněk napsal:

  HD je dnes už standart tedy zadarmo.

 17. Marek napsal:

  Platit a za co?! Co v televizi dávají, že za to chtějí platit? Reklamy a zase reklamy, jó a ještě upoutávky na sra.ky co kdy budou!!! Ať jdou do háje!!!

 18. Miloš napsal:

  Již přes 2 roky vůbec nesleduji české tv z důvodu slabého obsahu a obrovského množství stupidní a klamavé reklamy.Pustím jen večerní zprávy a v případě zařazení reklamy uprostřed,tyto vypínám.Vytvářím si pomocí pc svůj vlastní tv obsah,a prioritou je-žádná reklama….atd

 19. Jan napsal:

  Na blbou a konzumní n@vu bych nekoukal ani zdarma i kdyby byla 4kHD. 😀

 20. Hans napsal:

  V roce 2017 bych pochopil příplatek za 4K. Ale HD je už prostě standart. A než platit za reklamní kanál, kde je obsah občas proložen nějakým filmem, to si ten film v HD obstarám jinak.

 21. Zvěřina Rostislav napsal:

  platím si poskytovatele Skylink,tak proč ještě další poplatky!!!!Nejsem ochoten platit,poplatky za služby jsou už tak dost drahé (2000-balíček)!!!

 22. tomas napsal:

  jako jestli zpoplatněj Nova GOLD a Prima LOVE, tak se asi zastřelím :D:D:D

  HOVNO 😀

 23. Karel napsal:

  Nejlepší obraz ve Full HD kvalitě nám dává naše příroda. I ta bude zpoplatněna?

 24. FDa napsal:

  Dobre nesmysly. Moznost HD vysilani neni zadna novinka v planovanem DVB-T2, je mozna i ve soucasne starsi DVB-T verzi, koneckoncu Ceska televize ma nekolik takovych programu. Komercni stanice vysilaji kvuli uspore nakladu jen v beznem rozlisenu, casto navic jeste v priserne kvalite, ktera snad nesplnuje ani SD standard, navic polovinu vysilaci doby bezi debilni reklamy. Tak je ted napadlo, ze by mohly v souvislosti se zahajenim nove norny vysilani vytriskat nejake dalsi penize za to, ze porady budou v nejake rozumejsi kvalite

 25. jirka napsal:

  Za ty hovadiny na ktery se neda divat platit nebudu ! Radsi vyhodim televizi a usetrim jeste na koncesionarskrjch poplatkach.

 26. Petr napsal:

  Jak už tu mnohokrát zaznělo, platit za něco co by dnes měl být už standart fakt nehodlám.Stejně jako za odpadní kanály všech stanic ať už novy, primy nebo barrandova taky platit nehodlám.Jsem ochotnej si připlatit za nějakej kvalitní např. filmovej kanál, nebo dokumentární nebo třeba i hudební ( kdyby takovej byl ) kde mě nebudou obtěžovat reklamy.S tím bych problém neměl.Ale za sračky od novy nebo barrandova fakt platit nehodlám ani halíř :-))

 27. Janek napsal:

  Již dnes máme v nabídce UHD televize, dokonce jednu máme doma, proto si myslím, že v roce 2020 bude mít UHD TV celkem dost lidí. Jenže televizní stanice by nejraději vysílali v době ultra vysokého rozlišení jen SD??? Nevím jestli je to k pláči a nebo smíchu, ale HD vysílání je již dávno standard, poplatek bych bral za UHD jako premiový, ikdyž v roce 2020 může být už standard i UHD 😀

 28. Miras napsal:

  Zdravím všechny. Lidi neplaťte za ten škvár. Samá reklama. Obsah bída. Pomalu není na co koukat.
  Chtít platit za hd je nehorázná drzost. Třeba kabelovka UPC mě kvalitou hd fakt nepřesvědčila.😂

 29. Placení HD vysílání u komerčních stanic je jen jejich lidská nenažranost. Od toho jsou reklamy – je to dobré si odskočit na toaletu či pro kafe a ještě se něco dovědět – každý inteligentní člověk si už obsah reklam rozumně přebere a vybere. Ještě by mohli zkusit vysílat jen černobíle a za poplatek barevně. To by si pak mohli kupovat nejen jachty či tryskáče, ale i větší ostrovy.

 30. Michal napsal:

  Kdo potřebuje přijímat nekonečný blok reklam a stupidních seriálů v HD? Nepotřebuji.

Napsat komentář