Zkušenosti s příjmem digitální televize DVB-T2 ze západočeského vysílače Krašov

18 komentářů 29.6.2017 / Jan Potůček

Servisní technik David Rácz z Domažlic popisuje pro Televizníweb.cz, jak se dá naladit a sledovat přechodová síť DVB-T2 Českých Radiokomunikací na Chodsku.

Od tohoto týdne mohou pozemní digitální televizní vysílání nové generace ve standardu DVB-T2 přijímat i diváci v západních Čechách. Podmínkou je dosah hlavního vysílače tohoto regionu, Krašova. Příjem DVB-T2 si vyzkoušel i náš čtenář a servisní technik z Domažlicka David Rácz, který nám popsal svoje čerstvé zkušenosti. „Hned v úterý mi to nedalo a podvečer jsem se vrátil na Domažlicku, abych si vyzkoušel příjem přechodového multiplexu na kanálu 31 z Krašova,“ popisuje. „Nejprve jsem zkusil, co na signál říká pět let starý televizor Panasonic, který má pouze tuner DVB-T. Zobrazil pouze intenzitu a sílu signálu, ale žádnou kvalitu.“

Stejný výsledek zaznamenal David Rácz i u set-top-boxu s tunerem DVB-T, který zachytil pouze nosnou vlnu, ale nezobrazil údaj o kvalitě signálu. „Připojil jsem tedy k televizoru přes HDMI kabel nový set-top-box Opticum Lion HD 265 Plus s tunerem DVB-T2 a jeho prostřednictvím se signál přechodové sítě z Krašova ukázal v plné síle i kvalitě (100 %),“ líčí David Rácz a přidává několik fotografií. „Signál, obraz i zvuk jsou perfektní,“ konstatuje. „Pouze mě mrzí skutečnost, že samotná metropole Chodska, město Domažlice, a několik sousedních obcí není v dosahu vysílače Krašov, ale mohou přijímat signál pouze z místního vysílače Vraní vrch, který má přechodovou síť DVB-T2 spustit až na podzim,“ říká David Rácz.

Problémy se zesilovači u polských sít

Přesto se dá podle Davida Rácze říci, že zbytek obyvatel Chodska už přijímá na antény výhradně signál z Krašova a tak ve chvíli, kdy si pořídí přijímač s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC, budou moci signál s klidem a bez problémů naladit. „Také již existuje velká část diváků, kteří si v posledním roce pořídili nový televizor se zlatou pečetí CRA DVB-T2 ověřeno a tak i oni po proskenování kanálu 31 či po automatickém ladění mohou přechodovou síť sledovat,“ líčí David Rácz, který divákům na Chodsku pomáhá upravovat příjmové antény a zprostředkovává i prodej přijímačů. Osobně přijímá signál DVB-T2 na individuální anténu LP bez zesilovače. „Mám výhodu, že náš rodinný dům stojí v Mrákově u Domažlic na kopci,“ vysvětluje.

Zesilovač používá David Rácz jen v případě, že některý z jeho klientů má velmi dlouhý koaxiální svod a když se rozbočovačem a účastnickými krabičkami oslabuje signál. „Velmi často u diváků vykazují poruchy příjmu staré antény, hlavně polská síta s velmi silnými zesilovači, která se používala ještě za analogového televizního vysílání,“ varuje. David Rácz vždy takový starý zesilovač z krabičky vyjme a nainstaluje do ní symetrizační člen. „U jednoho zákazníka kostičkoval obraz, protože už sám o sobě silný signál z Krašova ještě zesiloval tímto 36 dB silným nevhodným zesilovačem na polském sítu z dob analogu. Tuto kombinaci používá hodně lidí, budou si muset přestavět antény nebo rovnou pořídit nové,“ vysvětluje.

Místo zesilovače stačí symetrizační člen

Anténní zesilovač lze podle Davida Rácze často nahradit symetrizačním členem, který převede signál na 75 ohmů, které zvládá přenášet koaxiální kabel. „Bez symetrizačního člena, který stojí zhruba 75 korun, takové vysílání hraje špatně,“ říká David Rácz. „Pokud tedy staré polské síto ještě není úplně zrezlé, stačí nahradit nevhodný 35 dB zesilovač pouze symetrizačním členem a rázem obraz nekostičkuje,“ uzavírá David Rácz. Komplikovanější situaci mají diváci z bytových domech, které využívají společné televizní antény. Ty si vyžádají zásah profesionální servisní firmy, jež doplní nebo přeladí kanálovou vložku na kanál, na němž probíhá vysílání DVB-T2.

Prostřednictvím přechodové sítě DVB-T2 Českých Radiokomunikací vysílá čtrnáct televizních programů, které lze v DVB-T naladit prostřednictvím celoplošných multiplexů 2, 3 a Regionální sítě 8. Nové vysílání tedy jistě uvítají diváci, kteří nejsou v dosahu multiplexu 3 a Regionální sítě 8 a dostanou se tak k programům Prima love, Prima Zoom, Prima Max, Kino Barrandov, Barrandov Plus, Barrandov Family, Óčko, Óčko Gold, Óčko Expres, Šlágr TV a TV Noe. Přechodová síť dále šíří vysílání televize Prima, Prima Cool a TV Barrandov. Naopak v ní zatím chybí programy skupiny Nova.

Vstup do Diskuse

18 komentářů: “Zkušenosti s příjmem digitální televize DVB-T2 ze západočeského vysílače Krašov”

 1. digiman napsal:

  Signál je perfektní 100 procent, ale čeho? No spíš by nás zajímalo jaké naměřil hodnoty BER, MER, C/N v dB apod. Případně fotky spektra atd. Takhle to vypadá spíše na servisního komika než technika.

 2. tomas napsal:

  Docela je i škoda, že nebylo uvedeno porovnání kvality příjmu DVB-T a DVB-T2 v hraniční oblasti.

 3. Janek napsal:

  Máme novou tv Samsung UE43KU6072, ladili jsme na vysílač Brna, TV má tuner T2 zabudovaný, ale při přepínání programů v T2 je obraz OK, ale zvuk někdy naskočí až za 5 vteřin. Prostě zvuk najede později než obraz, což je divné. Samsung tvrdí, že to je vina čra, čra tvrdí, že problém nemá, že tv byla testována, nemá někdo stejnou zkušenost ???

  • Petr napsal:

   Zdravím Vás,mám televizor Samsung 48J6272 a zvuk dělá při přepínání totéž co Vám,přijímám DVB-T2 z vysílače Votice K28 , tak též nevím čím to je.Je to vada v televizorech.Protože na settopboxech, ani na
   tv Panasonic ,který jsem taky otestoval to nedělá, zvuk jde normálně.Petr

   • vedro napsal:

    Tak to je hezke testovani. Objevi se problem a provozovatel vysilani (a tester) a vyrobce zarizeni hazou problem jeden na druheho a divak je opet az na poslednim miste. Vzdyt proto se to testovani dela, aby divak – spotrebitel nebyl takto odpalkovan. Misto toho, aby se tester na to podival tak to resi v neprospech divaka. Misto toho, aby byl vdecen za zpetnou vazbu 🙁

    • Janek napsal:

     Takže je to chyba u Samsungu, který to nepřizná a tvrdí, že vysílání je jen test a chyba není u nich. Doporučili mi nejnovější aktualizaci, což mám a čra zase mi napsali, že to bylo testováno asi na nějakou starší verzi firmwaru, tak na co jsou ty aktualizace na tv, když to pak nefunguje, kdo má tychle problémy, tak se obraťte na Samsung ať s tím něco dělá…

 4. Petr napsal:

  Zdravím Vás,anténní fanda z Posázaví přidám trochu informací ze zdejší oblasti okolí Čerčan.Signal z Votic K28 a Cukráku K31 funguje velmi dobře i tam kde nebylo možné přijímat K59.Perfektni náhrada za mux3.Signal se šíři velmi dobře, je možné ho zachytit i odrazem od zdejších kopců s minimem výpadků v obraze.Zdejší oblasti spuštění DVB-T2 výrazně pomohlo k zpřístupnění multiplexu 3, který zde fungoval jen místy a velmi špatně nebo vůbec.Ted už zbývá jen DVB-T2 ČT televize, která by dokryla místa kam nedosáhne signál z Kozmic mux7 na odvrácené straně vysílače,kde stíní vysoký kopec Čerčanský chlum údolí Sázavy, kde je příjem tohoto vysílače znemožnen.Tim pádem nelze v dobré kvalitě přijímat programy ČT HD. Přeji technikům ať se daří.Petr K.

 5. Anonym napsal:

  „Servisní technik“ – tak to si delate prdel. A ja ziju v domeni, ze jsme dospely a nazyvame veci pravymi jmeny. Na tohle kdyz kouka beznej koncovej uzivatel, tak to zere o sto sest a mysli si jak je to vsechno jednoduchy. Pak prijde fakt borec s vybavenim za ctvrt mice a koncak neni schopen pochopit cenu za instalaci. By me zajimalo, kdy konecne skonci doba amateru.

Napsat komentář