31. července se rozšíří DVB-T2 na Pardubicko a Domažlicko, zatím půjde o komerční televize

2 komentáře 21.7.2017 / Jan Potůček

Nový typ televizního vysílání bude možné naladit z vysílačů Pardubice – Krásné a Domažlice – Vraní vrch. Přechodová síť Českých Radiokomunikací obsahuje 14 programů.

Televizní diváci na Pardubicku a Domažlicku se 31. července dočkají pozemního digitálního vysílání nové generace DVB-T2. Od tohoto dne bude možné z vysílačů Pardubice – Krásné a Domažlice – Vraní vrch přijímat přechodovou síť DVB-T2 provozovanou Českými Radiokomunikacemi (CRA), která obsahuje 14 komerčních televizí. Jde o programy televizních skupin Prima, Barrandov, Óčko, dále o křesťanskou televizi Noe a lidovkovou Šlágr TV. Vysílání, které odstartuje úderem desáté hodiny dopoledne, naladí pouze ti diváci, kteří mají televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC/H.265. Průběžně aktualizovaný seznam certifikovaných přijímačů pro český trh zveřejňují CRA na webu www.dvbt2overeno.cz.

Programy vysílané v přechodové síti DVB-T2 Českých Radiokomunikací

Nové pokrytí pro TV Noe, Barrandov Family a Óčko Expres

Vysílač Pardubice – Krásné pokryje na kanálu 28 většinu Pardubického kraje, část Vysočiny, Královéhradeckého a Středočeského kraje. Vysílat bude výkonem 100 kW, tedy stejným jako multiplexy 1 a 2, které lze z Krásného naladit ve standardu DVB-T. V září východní Čechy dokryje signál z dalšího velkého vysílače Trutnov – Černá hora a v listopadu z jesenického Pradědu. Na Domažlicku bude možné přechodovou síť DVB-T2 naladit na kanálu 31, z Vraního vrchu bude vysílat výkonem 10 kW, stejným jako multiplexy 1 a 2 ve standardu DVB-T. Pro diváky, kteří nemohou přijímat signál z hlavního západočeského vysílače Krašov, bude přechodová síť alternativou pro příjem programů celoplošného multiplexu 3, který z Vraního vrchu nevysílá.

Díky přechodové síti CRA se na Domažlicko dostanou pozemní cestou také křesťanská televize Noe, rodinná Barrandov Family a hudební Óčko Expres, které jinak vysílají v Regionální síti 8 pokrývající krajská města a jejich okolí. Totéž platí i o pardubickém vysílači Krásné. Televize Noe, Barrandov Family a Óčko Expres jinak v Pardubicích vysílají z menšího městského vysílače umístěného na telekomunikační věži v centru města. „Celkem přechodová síť DVB-T2 obsahuje čtrnáct programů, čtyři programové pozice jsou ještě volné a postupně je zaplníme novými programy,“ slibuje Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie CRA. Programy vysílají ve standardním rozlišení obrazu.

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 Českých Radiokomunikací po spuštění vysílačů Pardubice – Krásné a Domažlice – Vraní vrch (Zdroj: CRA)

Česká televize spustí DVB-T2 po prázdninách

Přechodová síť CRA slouží především programům celoplošných multiplexů 2 a 3 pro souběžné vysílání v obou standardech. Na konci přechodného období, před vypnutím celoplošných sítí DVB-T, se tento přechodový multiplex rozdělí na dvě finální sítě DVB-T2, které nahradí vypínané multiplexy 2 a 3. Divákům se tak vedle této přechodové sítě na přijímačích po naladění objeví druhá síť. Jinak tomu bude u plánované přechodové sítě České televize, která odstartuje již na finálních kmitočtech. Její start byl závislý na schválení vládní novely zákona o elektronických komunikacích, kterou v květnu přijala Poslanecká sněmovna a tento týden ji posvětil i Senát.

Veřejnoprávní přechodový multiplex DVB-T2 využije všechny velké vysílače multiplexu 1. Odstartovat by měl po prázdninách, v závislosti na tom, kdy prezident podepíše novelu zákona o elektronických komunikacích a norma vyjde ve Sbírce zákonů. Účinná by měla být patnáct dní po zveřejnění ve Sbírce zákonů, což by mohlo být na přelomu srpna a září. Česká televize se netají plánem vysílat ve svojí přechodové síti výhradně v HD kvalitě. Vysílání ve standardním rozlišení obrazu ponechá pouze v současném veřejnoprávním multiplexu 1, který vysílá ve standardu DVB-T, a s vypnutím této sítě ho na terestrické televizní platformě úplně ukončí. Programy ČT by tak postupně na všech distribučních platformách měly přejít výhradně do HD kvality.

Obsah budoucí přechodové sítě DVB-T2 České televize bude pro diváky asi největším lákadlem

Kdy odstartuje třetí přechodová síť? Patrně v září

V České republice bude vysílat ještě třetí přechodová síť DVB-T2, kterou bude provozovat společnost Digital Broadcasting, operátor celoplošného multiplexu 4, který funguje ve standardu DVB-T. Start této třetí přechodové sítě byl závislý na schválení diginovely o DVB-T2 a také na notifikačních jednáních s Evropskou komisí kompenzacích provozních nákladů přechodových multiplexů DVB-T2. Podle informací, které má Televizníweb.cz k dispozici, by přechodová síť Digital Broadcasting mohla odstartovat v září v Praze a krátce poté i v Brně a Ostravě. Ze všech tří přechodových multiplexů DVB-T2 nabídne jako jediný regionální odpojování, a bude tedy vhodný jak pro celoplošné, tak i regionální televize.

Třetí přechodová síť DVB-T2 využije vysílače celoplošného multiplexu 4 a Regionální sítě 7. Její kapacita umožní šířit programy jak ve standardním, tak vysokém rozlišení obrazu. Objevit by se v ní měly televize Relax, Rebel, Prima Comedy Central, Joj family, O2 TV Free, regionální TV Zak, Polar, RTM+, TVS, BTV, TV Morava a patrně i východočeská TV1. Otazník visí nad programy televize Nova, které se zatím neobjevily ani v přechodové síti CRA. V multiplexu 4 vysílají stanice Nova 2, Nova Gold a Nova Action (dříve známé pod názvy Smíchov, Telka a Fanda). Multiplex 2 provozovaný CRA využívá hlavní program Novy a Nova Cinema.

Vstup do Diskuse

2 komentáře: “31. července se rozšíří DVB-T2 na Pardubicko a Domažlicko, zatím půjde o komerční televize”

  1. Jiří Vodrážka napsal:

    Zajímalo by mne proč probíhá digitalizace tzv nadvakrát jako by to nešlo udělat z jedné vody načisto. Zřejmě proto, abychom byli nuceni neustále investovat do nového zařízení. Jsem žádostiv, co si vymyslíte za dalších pět nebo sedm let. Kdybyste se alespoň dokázali dohodnout se sousedními státy. Mám na mysli naše vysilani MPEG2 a odlišné vysílání MPEG4 v Polsku. Naše septoboxy neumí zpracovat obraz a přenáší pouze zvuk. Zlaté zašlé časy analogového vysílání, mnohde to hrálo na kus dvoulinky nebo na prut a dnes aby člověk měl antén div mu to nepoboří střechu a stejně všechno nechytne.

  2. Jiří Vodrážka napsal:

    V DVB=T2 jste se také nedohodli v kódování H.265 u nás a H.264 Rakousko. Dokáží naše přijímače rakouské kódování zpracovat nebo nastanou další problémy?

Napsat komentář