Český rozhlas počítá s vysíláním i v DVB-T2, dokud nebude mít jeho DAB celoplošné pokrytí

6 komentářů 25.7.2017 / Jan Potůček

„Jako klíčovou vnímáme možnost vytvoření vlastního multiplexu, ve kterém budeme moci vysílat stejně, jako to činí Česká televize,“ uvedl pro DigiZone.cz generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Společné vysílání České televize a Českého rozhlasu v pozemním televizním multiplexu bude pokračovat i po přechodu na nový televizní standard DVB-T2. Serveru DigiZone.cz to řekl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. „Účast v DVB-T nám jednak ukládá zákon a navíc opustit ho bude mít smysl až v době, kdy bude pokrytí DAB signálem natolik robustní, že platit za DAB a DVB-T by bylo neefektivní,“ vysvětlil. Český rozhlas nyní provozuje vlastní digitální síť DAB v Praze, na podzim hodlá rozšířit její pokrytí do dalších regionů.

„U DVB-T se můžeme spíše bavit o efektivitě vynaložených finančních prostředků. Každopádně určitě chceme provozovat analogové i digitální vysílání, samozřejmě chceme vysílat na internetu a využívat mobilní aplikace. Musíme být všude tam, kde jsou naši posluchači – ať už ti mladší, nebo starší. Do budoucna pokládám za možnou cestu hybridní rádio, které už dnes nabízí všechny tyto platformy a posluchač už pak vlastně ani neřeší, odkud rádio poslouchá,“ upřesnil Zavoral.

Účast Českého rozhlasu ve veřejnoprávním multiplexu České televize bude mít podle Zavorala smysl ještě několik let. „Dokud nedosáhneme dostatečné penetrace DAB signálu, budeme chtít v DVB-T zůstat,“ ujistil.

Vstup do Diskuse

6 komentářů: “Český rozhlas počítá s vysíláním i v DVB-T2, dokud nebude mít jeho DAB celoplošné pokrytí”

 1. Luděk napsal:

  Hlavně to nezapomeňte rozjet v tom nekompatibilním L bandu jako Vaši předchůdci na Moravě. Kdy to bude konečně překlopeno do lll pásma?👍

 2. VITEK2442 napsal:

  „Účast v DVB-T nám jednak ukládá zákon a navíc opustit ho bude mít smysl až v době, kdy bude pokrytí DAB signálem natolik robustní, že platit za DAB a DVB-T by bylo neefektivní,“ vysvětlil. Český rozhlas nyní provozuje vlastní digitální síť DAB v Praze, na podzim hodlá rozšířit její pokrytí do dalších regionů.
  Tak už nějakou dobu v Praze vysílá DAB a až na podzim se začne síť rozšiřovat.Otázka zní: proč s tím rozšiřováním tak dlouho čekají? Už mohly být pokryty další lokality.

  • vedro napsal:

   Ja bych se spis zeptal, jak si to pan reditel predstavuje. Vysila v DVBT protoze mu to uklada zakon a pak kdyz si usmysli, ze ma dobre pokryti v DAB tak z DVBT(2) odejde. Tak snad nejdriv zmenit zakon, aby mohl z DVBT(2) odejit.

   • Ant napsal:

    Ty jeho věty opravdu nechtěně vyznívají dvouznačně, ale koukej se na to tak, že digitálně vysílat chtějí, nejraději rozhlasovou technologií DAB ve 3.pásmu, ale dokud nebude na státní úrovni vyřešeno zákonem udělování celostátních přídělů DAB frekvencí (někdy po 2021?), tak to budou pytlíkovat po dočasných 3-letých individuálních oprávněních, se kterými nemůžou jednoduše dosáhnout dlouhodobého stabilního požadovaného pokrytí (min. 95% obyvatel dle zákona), takže se musí do té doby spokojit s vysíláním v digitálním DVB-T (T2), které to pokrytí už má.
    Zákon: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-484#p3-1-c (a následné písmeno „d“ zákona)

 3. Ant napsal:

  Docela bych se přimlouval, aby ČRo zůstal v DVB-T2 i po celostátním zprovoznění své sítě DAB.

  DAB je poměrně pomalý (2Mbps?). Mohou tam vysílat všechny svoje stanice pro hlavně mobilní příjem jako doteď.

  V DVB-T2 mohou vysílat kvalitu pro stacionární kvalitní příjem v budovách a domech s pořádnou TV anténou (prostorový zvuk 5.1 (MPEG Surround? AC-3?), FLAC, AAC/Opus 160kbps pro běžné stereo stanice ČRo, …). V DVB-T2 se těch pár Mbps pro rozhlas v pohodě ztratí.

Napsat komentář