Diginovela o DVB-T2 doputovala na Pražský hrad, prezident se jí bude zabývat příští týden

11 komentářů 28.7.2017 / Jan Potůček

Pokud prezident novelu podepíše a vyjde ve Sbírce zákonů, začne plynout lhůta 15 dní, po které novela vstoupí v platnost. Reálně by se tak mohlo stát již koncem srpna.

Legislativní kolečko vládní novely zákona o elektronických komunikacích, která řeší takzvanou druhou televizní digitalizaci a přechod na nový televizní standard DVB-T2, dospělo do poslední fáze. Senát ve čtvrtek doručil návrh novely prezidentovi republiky Miloši Zemanovi. „Pan prezident se novelou bude zabývat v příštím týdnu,“ sdělil serveru Televizníweb.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Na hlavě státu nyní záleží, zda a kdy zákon podepíše, aby mohl být zveřejněn ve Sbírce zákonů. Jakmile se tak stane, začne plynout patnáctidenní lhůta, po níž novela vstoupí v platnost.

Na jejím základě pak bude moci Český telekomunikační úřad prodloužit pozměněné kmitočty čtyř celoplošných sítí pro pozemní digitální televizní vysílání až do roku 2030 a stát po notifikaci Evropskou komisí bude moci kompenzovat provozní náklady přechodových sítí DVB-T2. Zároveň odpadnou legislativní překážky pro start veřejnoprávní přechodové sítě DVB-T2, již bude provozovat Česká televize. Kavčím horám ale také začne platit povinnost poskytování duálního zvuku u zahraničních filmů a seriálů i v pozemním digitálním vysílání, pokud tomu nebudou bránit technické překážky (dostatek kapacity ve vysílací síti). Sama ČT navíc opakovaně slíbila, že v DVB-T2 už bude vysílat výhradě v HD rozlišení.

Co by se dělo, kdyby prezident nepodepsal?

Teoreticky ještě existuje možnost, že Miloš Zeman novelu zákona o elektronických komunikacích nepodepíše, nebo ji bude přímo vetovat. „Nepodpis“ by pro novelu neznamenal nic katastrofálního. Prezident by tak projevil svůj nesouhlas se zákonem, ale nezamítl by ho. Toto nestandardní řešení v minulosti často využíval Václav Klaus. Novelu by v takovém případě podepsal předseda Poslanecké sněmovny a premiér a vyšla by ve Sbírce zákonů. Pokud by ovšem prezident novelu vetoval, musela by o ní znovu jednat Poslanecká sněmovna a prezidentské veto přehlasovat nadpoloviční většinou všech hlasů, tedy nejméně 101 poslanci. Při závěrečném třetím čtení novely ve sněmovně pro zákon hlasovalo 134 členů dolní komory Parlamentu, takže podporu by v případě opakovaného hlasování mít měla.

Jisté komplikace by ale mohly nastat v souvislosti s případným načasováním veta novely. Poslanecká sněmovna se před říjnovými parlamentními volbami sejde už jenom jednou na zářijové schůzi. Co se neodhlasuje na ní, nebude schváleno a rozpracované zákony „spadnou pod stůl“. Nová sněmovna, která vzejde z podzimních voleb, se jimi nebude zabývat. Novele zákona o elektronických komunikacích tak může prezident ještě zkomplikovat cestu do Sbírky zákonů, což nelze vůbec vyloučit – vzhledem k tomu, jak moc na této novele záleží premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, jehož vztahy s prezidentem Milošem Zemanem jsou velmi napjaté. Na druhou stranu předkladatelem novely je ministerstvo průmyslu a obchodu a ministr Jiří Havlíček o ní s prezidentem několikrát jednal.

Důležitý bude i postoj Evropské komise

Na platnost novely čeká i společnost Digital Broadcasting, která bude provozovat třetí přechodovou síť DVB-T2. Podle ředitele vnějších vztahů Martina Roztočila je přijetí diginovely jednou z podmínek pro zdárný průběh přechodu na DVB-T2. Z pohledu operátorů přechodových sítí DVB-T2 však bude důležitější jednání s Evropskou komisí o notifikaci plánovaných státních kompenzací provozních nákladů těchto sítí, které ještě ani nezačalo a podle předsedy Koordinační expertní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu Pavla Dvořáka by se mohlo protáhnout až do konce letošního roku. Do doby, než se Evropská komise jasně vyjádří ke kompenzacím, budou operátoři přechodových sítí v nejistotě, zda se jim investice do provozu těchto sítí vrátí (televizní stanice mají vysílání v těchto sítích zdarma, provoz je na náklady operátorů).

Česká televize už před účinností diginovely čile vyjednává s Českými Radiokomunikacemi o podmínkách provozu veřejnoprávní přechodové sítě. „S operátorem vyjednáváme, za jakých podmínek budeme vysílat v průběhu přechodu, tedy do roku 2020, a zároveň, jak se změní podmínky poté, kdy očekáváme, že by celý proces měl kromě HD rozlišení přinést interně pro Českou televizi i poměrně zásadní úsporu nákladů,“ uvedl pro web Český rozhlas Digitální rádio generální ředitel ČT Petr Dvořák. Kavčí hory chtějí také podepsat memorandum o spolupráci na zavádění DVB-T2 s ministerstvem průmyslu a obchodu. Podle Dvořáka chtějí jeho text představit během srpna nebo začátkem září, jakmile bude finálně schválena diginovela.

Vstup do Diskuse

11 komentářů: “Diginovela o DVB-T2 doputovala na Pražský hrad, prezident se jí bude zabývat příští týden”

 1. BIDLO napsal:

  Snad nebude Miloš otálet. A ta EK, to je taky dílo. Nesmyslů co vypotí je něúrekom a to je vždy okamžitě ale v případě notifikací nejsou schopni rozhodnout.

 2. PeVy napsal:

  Já jsem jenom zvědav, CO (obsahově) bude ve své přechodové DVB-T2 síti vysílat Pařízek. Programy Novy ? Svoje vlastní „kvalitní“ programy (Rebel, Relax) ?

  • Nonic napsal:

   Potvrzeno je jediné, že Relax s Rebel bude s velkou pravděpodobností v HD aspoň co Pařízek slibuje… ostatní je „ve hvězdách“ patrně pokud provozovatel KinoSvět bude chtít? neboť mu budou vypínat už teď od 1.1.2018 některé DVB-T vysílače MUX-7 tak… včetně 2 rádií Čas… Přechodný MUX13 by mohl lecos vyřešit… otázkou je jak rychle a na kolika místech to zapne… koordinace je bolestivá! a do v listopadu? 2017 na konferenci zveřejnění německých atd. finálních… je v Česku tajná věc… Zatím má přidělen 24k pro Prahu a plánuje i Brno s Ostravou do konce roku 2017… prázdniny se zkracují a původní slib nedodrží… Nova trucuje v přechodný MUX-12 nechce bez kódování nic spouštět nebo pokud nedohodnou nějaký kompromis financování…
   Čt HD v MUX-11 asi bude na 26k celoplošně? nebo i na? jakém kanále… kombinací bude k dispozici dost málo… když finálně máme mít tak jako Němci atd. 6 celoplošných T2 a časem možná i něco s pidi výkonem lokálního? po vypnutí DVB-T a opuštění 700Mz pro mobiláky neťáky…

 3. VITEK2442 napsal:

  Tak měly by tam být tyto stanice:
  Rekax SD Rebel SD, Joj Family SD (HD),Prima Comedy Central SD (HD), O2 TV Free, Seznam.cz. Možná i regionální stanice, jako v muxu 4.
  Zde se můžete podívat na seznam stanic s označením T2: http://data.ctu.cz/dataset/service-id-konkretnich-sluzeb/resource/5cd489ad-9552-449e-b31f-b0813227e91f

 4. dylinos666 napsal:

  týká se mě novela o dvb-t2 také pokud sleduji tv přes satelit

 5. VITEK2442 napsal:

  Teď jsem slyšel ve zprávách v rádiu Impuls,že Zeman dnes podepsal Diginovelu.Teď jen čekat, až se objeví ve Sbírce zákonů a po 15 dnech vejde v platnost.

 6. BIDLO napsal:

  Miloš podepsal. Konečně bude klid.

Napsat komentář