Diginovela o DVB-T2 prošla Senátem beze změn, zbývá už jen podpis prezidenta

29 komentářů 19.7.2017 / Jan Potůček

Senát zažil nezvyklou bitvu o druhou televizní digitalizaci. Podporou přechodu na DVB-T2 překvapil senátor Jiří Oberfalzer z ODS, který se postavil proti svým stranickým kolegům.

Parlament definitivně schválil vládní novelu zákona o elektronických komunikacích, která řeší zachování pozemního televizního vysílání po uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz a přechod na nový televizní standard DVB-T2. Po Poslanecké sněmovně novelu podpořil i Senát, když pro ni hlasovalo 50 senátorů z 65 přítomných. Senátem neprošel pozměňovací návrh senátora Jaroslava Větrovského, který posouval termín přechodu na DVB-T2 na červen 2022, rušil kompenzaci provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2 i bezplatné prodloužení kmitočtů celoplošných televizních sítí do roku 2030.

Diginovelu na plénu Senátu podpořil její zpravodaj Karel Kratochvíle (ČSSD) i nezávislý senátor Václav Chaloupek, který je zpravodajem novely ve Stálé komisi Senátu pro sdělovací prostředky a ve Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Překvapivě se pro přijetí novely ve sněmovním znění vyslovil i senátor Jiří Oberfalzer (ODS), který dokonce navrhoval, aby se Senát novelou vůbec nezabýval, což by znamenalo, že by byla schválena ve sněmovním znění. Tento návrh ale nebyl hlasovatelný.

Naopak proti diginovele ostře vystoupil její zpravodaj z Ústavně-právního výboru Jaroslav Větrovský, zpravodaj z Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Zdeněk Nytra, senátor Jiří Burian (ODS) a zejména senátorka Eliška Wagnerová (nezávislá). Jejich argumentaci ale senátoři nevyslyšeli. Novela nyní poputuje k prezidentovi a po jeho podpisu bude zveřejněna ve Sbírce zákonů. Patnáct dní poté vejde novela v platnost.

Vstup do Diskuse

29 komentářů: “Diginovela o DVB-T2 prošla Senátem beze změn, zbývá už jen podpis prezidenta”

 1. VITEK2442 napsal:

  A ČASO utřelo hubu a odpochoduje s ostudou.

 2. Čestmír Polák napsal:

  Jenom pro dokreslení jaké mají někteří senátoři povědomí o tom co hlasují, Cituji ze stenozáznamu vystoupení Karla Kratochvíle:

  „Hospodářský výbor doporučil PS návrh schválit ve znění jím přijatého pozměňovacího návrhu ve smyslu ukončení stávajícího vysílání ve standardu DVB-T1 do 1. 2. 2021. “

  Víte někdo co je to DVB-T1?

 3. VITEK2442 napsal:

  Řekl bych,že stávající sítě. Ty by se daly označit jedničkou.

 4. Lukáš napsal:

  a ted to všichni co mame satelit či kabelovou tv nebo iptv zaplatime.

  • TomKet napsal:

   Klídek, všechno se to pěkně srovná. Komerční televize to nastaví tak jak u satelitu nebo cabelu. Za HD v terestrice se prostě bude platit. Ani v Německu to není zadara a tam to vždycky bylo, vzhledem k velikosti reklamního trhu. Já myslím, že to pravé šou teprve příjde. Kdo sleduje, co se děje na Slovensku, tak ví. Zatím šlo o p.d. Přijde to ale až za dva roky. K 1.9.2019. Takže – současné obavy satelitářů a kabelovek, že terestrika získá velkou konkurenční výhodu, se konat nebude. To je skutečným důvodem té současné komedie. Jsem zvědav jak to ČRa nastaví – tedy ty ceny. Prachy totiž vybírá operátor distribuce vysílání. Nikoliv jednotlivé televizní stanice. A Pařízek … s tím svým pokrytím a kvalitou – skončí.

 5. digiman napsal:

  OK, stovky milionů Kč ze státního rozpočtu pro soukromou firmu zahraničních vlastníků se blíží… supeeeeer, je tak dál.

 6. Karel Bruckner napsal:

  Supeeer, takže se zase budou z našeho rozdávat peníze fondům v daňových rájích, kteří dostali licence zadarmo od politiků a každý rok z našich peněz vydělají další miliardy. Tak snad nějakou tu korunu šoupnou zpět Bohušovi na kampaň, když už jí tak pěkně rozjel 🙂

 7. digiman napsal:

  Zástupce radiokomunikací děkuje, občané zase děkují radiokomunikacím za ty státem placené SD mazanice v DVB-T2.

  • O.K. napsal:

   Pan digiBrom ze spolku ČASO zapomněl, že spuštěním přechodových sítí dojde ke zvýšení počtu HD programů šířených pozemně ze tří na pět, že diváci nepřijdou o veřejnoprávní HD vysílání ukončováním provozu Regionální sítě 7. Diváci přijímající vysílače Lysá hora, Ploštiny, Děvín, Vraní vrch, Zelená hora, Mezivrata, Jedlák, Mařský vrch, Klínovec se mohou těšit na příjem programů, které nemohli sledovat z důvodu absence Multiplexu 3.

 8. digiman napsal:

  Tak už celých 5 HD, tedy vlastně 4, déčko + art se dělí o vysílací čas na jednom kanále. Bomba. Pan OK radiokomunikace nějak zapomněl , že už je rok 2017, kdy by měla většina programů běžet v HD.

  • O.K. napsal:

   DigiBrome nauč se alespoň počítat ČT1, ČT2, ČT24, ČTSport to jsou čtyři, pátý je ČT:D/ART, pokud to rozdělíš máš šest. O chuti vysílat v HD pohovoř s televizními společnostmi, klidně můžou místo klonů vysílat svoje hlavní stanice vysílat v HD, nebo v přechodové síti DB kde bude prostoru pro HD dostatek 😉

 9. digiman napsal:

  Ok radiokomunikace, omlouvám se, zpravodajský program jsem zapomněl. A ty jsi už určitě pohovořil, ale narazil. Chtějí za to HD platit, to je hlavní problém a to se pochopitelně nechce. Nejlepší je jenom kasírovat stovky milionů ročně a to jak od televizních společností tak i od státu a pak všude vykládat, že je to zdarma.

  • O.K. napsal:

   Raději než plané plkání o tom jak chceš vytáhnout z každého důchodce výpalné, se zamysli nad tím jak se se Slovákama dohodnout na šíření jejich programů, když už jsi to nasliboval když jsi lákal platící diváky, už teď se jich řada těší jakou budou mít z těch dekódovacích kartiček nouzovou autoškrabku na námrazu 😀

 10. digiman napsal:

  Pouze konstatování faktů, plkáš tady jenom ty , zatím jste toho moc nepředvedli, SD mazanice v DVB-T2 vhodné tak pro CRT 55 cm, ale zdarma. Napakovali jste se už na první vlně digitalizace a po pár letech repete. To se to podniká, stát to zafinancuje, tak vysíláme zdarma.

 11. digiman napsal:

  No pokud někomu stačí mazanice s pozemáku , tak je to jeho problém. Za ty státní dotace jste toho mohli předvést více, ale ono to lidem stačí, je to barevné a hýbe se to, no a hlavně je to ZADARMO. Ve skutečnosti to zaplatí všichni, i ti kteří ty mazanice DVB-T/T2 nesledují.

  • O.K. napsal:

   Tak každý má jiné priority a každý nepotřebuje vysedávat u televize a ještě za to platit něco navíc, každopádně od satu odchází spousta lidí, kterým vadí neustálé přelaďování, zdražování, omezování základní nabídky, kdo chce kvalitu a širokou nabídku, jde raději do IPTV. Ale ti co neumějí do pěti napočítat to nikdy nedokážou pochopit 😀

 12. digiman napsal:

  Kdo chce kvalitu je u satelitu, kterému ty pozemní mazanice v podání čra apod. nemohou konkurovat. A to i přes to, že vysílání je mnohonásobně dražší a výsledek žalostný jak kvalitou tak obsahově. Proto je nutno pumpnout stát o stamiliony a dál vykřikovat jak je to zdarma. S IPTV to také není žádná výhra, zejména mimo větší města.

  • O.K. napsal:

   Už jsi ukázal jak „umíš počítat“ tak se nevytahuj s tím co je dražší, ale když chceš důkaz tak vem do ruky kalkulačku – přechodné vysílání má stát 600 milionů za tři roky, při třech milionech domácností je to 5,55Kč na domácnost a měsíc, a ty chceš měsíčně 79Kč, ještě vyprávěj pohádky o tom jak je to drahé, rádi se tady všichni zasmějeme 😀

   • digiman napsal:

    Jasně, za tu hromadu mazanic vhodných tak jenom pro crt tv . Na satelitu se alespoň za poplatek nabízí důstojná kvalita pro moderní zobrazovače LCD – LED.
    A ještě to nejste schopni financovat a neustále natahujete ruku pro stamiliony od státu. Směješ se jenom své blbosti a neschopnosti podnikat bez státních dotací.

    • O.K. napsal:

     Když to stát chce, tak platí – zákon nabídky a poptávky to tě neučili? Nebo jsi to zapomněl stejně jako ti nejdou počty 😀 Když je někdo vydřiduch a své nabídky skrývá pod hvězdičky a malá písmenka jako je třeba počet HD programů tak se nemůže divit, že je jeho hraná snaha o dobro občana k smíchu 😀

 13. jouda napsal:

  Kdo chce kvalitu je u satelitu? Jako třeba u freeSAT, že? :-))

 14. digiman napsal:

  Ano, ale ne u freesat, to není žádná výhra, ale oproti tragikomedii pozemáku dotovaného státem je to OK.

Napsat komentář