DOKUMENT: Co se stane, když Senát nepřijme diginovelu o DVB-T2 ve sněmovním znění?

5 komentářů 17.7.2017 / Jan Potůček

České Radiokomunikace zveřejnily krizový scénář přechodu na DVB-T2, pokud by Senát odmítl nebo pozměnil diginovelu zákona o elektronických komunikacích.

Snaha některých senátorů o změnu novely zákona o elektronických komunikacích, která řeší zachování bezplatného pozemního televizního vysílání po plánovaném odebrání kmitočtového pásma 700 MHz, by mohla vést ke ztrátě signálu až u tří čtvrtin obyvatel České republiky. Výpadkem pásma 700 MHz, v němž funguje 30 procent televizních vysílačů v Česku, by byl nejvíce postižen celoplošný multiplex 3, který by přišel o 76 procent kmitočtů. Vážně narušena by ale byla i síť 2 s hlavními programy komerčních televizí i veřejnoprávní multiplex České televize, informovaly na dnešní tiskové konferenci v Praze České Radiokomunikace.

„Dopad na televizní diváky při vypnutí pásma 700 MHz bez náhrady by byl fatální. O některé multiplexy by přišla i Praha. Diváci v dotčených regionech by si museli pořídit placenou televizní službu. Pořízení satelitního kompletu Skylinku by zákazníka vyšlo na 4 900 až 7 000 Kč. Jde o jednorázový náklad, ale k němu je třeba připočíst pravidelný měsíční nebo roční poplatek,“ upozornil Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací. Oproti tomu cena set-top-boxu pro příjem pozemního televizního vysílání nové generace DVB-T2 by se měla v roce 2020, kdy by mělo dojít k ukončení vysílání ve standardu DVB-T a přepnutí na sítě DVB-T2, pohybovat okolo 500 korun (dnes je to okolo tisícikoruny, pozn. red.).

TK Českých Radiokomunikací k diginovele o DVB-T2, 17.7.2017 by Jan.Potucek on Scribd

Procházka odmítl argumenty senátorů proti sněmoví verzi diginovely, například že domácnostem vzniknou pětimiliardové náklady na pořízení nových přijímačů DVB-T2. „Údaje o tom, že diváky bude stát přechod na DVB-T2 pět miliard, jsou naprosto irelevantní. I kdyby všichni diváci čekali na rok 2020 a teprve poté si pořídili set-top-box za 500 korun, znamenalo by to celkové náklady dvě miliardy korun,“ uvedl. Pozemní televizní vysílání je podle Procházky jedinou vysílací službou, která je součástí kritické infrastruktury státu a proto by mělo být zachováno bez omezení.

„V Poslanecké sněmovně jsme vysvětlovali, proč se musí přejít na DVB-T2 a myslím, že se nám to podařilo, protože diginovela nakonec hladce prošla. Na výborech v Senátu se snažíme také vysvětlovat, proč by měla být novela schválena ve stávající verzi, na jednom nám bylo umožněno vystoupit a věřím, že nakonec přesvědčíme i senátory,“ dodal Marcel Procházka. V úterý bude o diginovele jednat senátní Výbor pro hospodářství, dopravu a zemědělství a Stálá komise Senátu pro sdělovací prostředky, ve středu o ní bude hlasovat celý Senát. Pokud schválí novelu v pozměněné verzi, budou se jí muset znovu zabývat poslanci.

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “DOKUMENT: Co se stane, když Senát nepřijme diginovelu o DVB-T2 ve sněmovním znění?”

  1. VITEK2442 napsal:

    Je ta celá taškařice uměle natahována.

  2. Iva Vrbová napsal:

    Platíme koncesionářské poplatky a na televizi nekoukáme, protože ji nevlastníme, ale platit musíme. Pak bychom měli platit ještě 500 Kč? Za co soudruzi? Jen proto, že odebíráme elektřinu? Tak holt se musíme podívat po nějaké pěkné jeskyni a vrátit se do pravěku. Za chvíli budeme platit i za to, že dýcháme vzduch?

Napsat komentář