Hospodářský výbor i mediální komise doporučují Senátu schválit diginovelu o DVB-T2 beze změn

5 komentářů 18.7.2017 / Jan Potůček

Proti novele nebyl ani jeden senátor, na podporu druhé televizní digitalizace vystoupil generální ředitel České televize Petr Dvořák a šéf projektové kanceláře ČT Pavel Hanuš.

Jednomyslně a bez jakýchkoli průtahů dnes prošel sněmovní návrh novely zákona o elektronických komunikacích senátním Výborem pro hospodářství, dopravu a zemědělství. Diginovelu, která řeší přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2, přišel podpořit i generální ředitel České televize Petr Dvořák. „Pokud by nedošlo ke chválení zákona, dostali bychom se do zákonného vakua a nový zákon by se podle nás podařilo schválit až v druhé polovině roku 2018,“ upozornil Dvořák. Bez schválené diginovely nemůže ČT zahájit vysílání vlastní přechodové sítě DVB-T2.

Novelu podpořil i ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací Marcel Procházka, podle něhož by jakékoli oddalování přechodu na nový televizní standard mohlo vést k dočasným výpadkům signálu pozemního televizního vysílání až pro tři čtvrtiny obyvatel České republiky. Sněmovní verzi diginovely podpořil i zpravodaj zákona v hospodářském výboru, senátor Karel Kratochvíle z ČSSD a proti zákonu nevystoupil žádný z členů výboru. Jednomyslná podpora diginovele je o to důležitější, že hospodářský výbor je v případě tohoto zákona v Senátu garanční a na jeho doporučení tedy záleží nejvíce.

Diginovela prošla bez průtahů i odpoledním jednáním Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky. Rovněž zde ji podpořil zpravodaj zákona, nezávislý senátor Václav Chaloupek. Části novely ale zkritizoval senátor Jan Horník (STAN), který pochyboval o některých pasážích zákona i na jednání Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, jež se uskutečnilo minulý týden. Sporné body novely ale Horníkovi vysvětlil vedoucí projektové kanceláře České televize Pavel Hanuš, podle něhož by jakékoli jiné řešení než přechod na DVB-T2 znamenalo útlum pozemního televizního vysílání v České republice.

Senátní mediální komise nakonec diginovelu doporučila ke schválení ve sněmovní verzi bez jakýchkoli změn. Pro návrh hlasovali všichni přítomní členové až na senátorku Evu Sykovou (nezávislá za ČSSD), která tuto část schůze komise prospala. Diginovelou se bude ještě ve středu ráno zabývat senátní Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, kde je zpravodajem zákona opět nezávislý senátor Václav Chaloupek. Odpoledne pak budou o novele finálně hlasovat všichni senátoři. Pokud diginovela Senátem projde beze změn, horní komora Parlamentu ji předá k podpisu prezidentovi republiky. Kdyby senátoři prosadili pozměňovací návrh, musela by se novelou znovu zabývat Poslanecká sněmovna.

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “Hospodářský výbor i mediální komise doporučují Senátu schválit diginovelu o DVB-T2 beze změn”

 1. VITEK2442 napsal:

  Myslím si, že Diginovela už projde vším až k prezidentovi.

 2. Brmba napsal:

  Úmyslně to nechali na poslední chvíli, aby to muselo projít… De facto kdyby přechodová síť byla třeba až za rok, vyšlo by to na stejno, neboť informační kampaň o přechodu žádná neproběhla… Mnozí občané o nějakém přechodu dosud nic netuší a z nevědomosti mohou dále nakupovat přístroje bez tuneru DVB-T2, které budou zajisté prodejci nabízet s velkou slevou aby je vyprodaly. Ta informační kampaň mělo být to první a už alespoň 3 roky dopředu, jinak se přechodové sítě míjí účinkem a je to stejné, jako by bylo DVB-T2 spuštěno rovnou až naostro…

 3. Michal Pomeisl napsal:

  Mám obavu, že vůbec nechápete smysl přechodových sítí. Jakmile budou spuštěné, může začít informační kampaň o změnách v pozemním vysílání.
  Informovat o něčem, co nelze vyzkoušet nemá cenu a jsou to vyhozené peníze.

  • Brmba napsal:

   Vyhozené peníze bylo pořídit si v nedávné minulosti (nebo i současnosti, neboť většina laické veřejnosti o nějakém přechodu stále nic netuší…) z nevědomosti televizor bez tuneru DBV-T2!!! O tom že se nějaká změna připravuje měla být veřejnost informována dopředu…

Napsat komentář