Komerční televize v Německu zakódovaly signál DVB-T2, v první vlně si je předplatilo 500 tisíc domácností

5 komentářů 7.7.2017 / Jan Potůček

4. července skončilo v Německu free-to-air pozemní vysílání komerčních televizních programů. Za příjem platformy Freenet TV diváci zaplatí měsíční poplatek 5,75 euro.

Německé komerční televize získaly po zakódování signálu v pozemních vysílacích sítích DVB-T2 půl milionu zákazníků, kteří si pořídili dekódovací karty pro příjem platformy Freenet TV. Od konce března, kdy v Německu začal přechod na nový pozemní digitální televizní standard DVB-T2, bylo možné až do 3. července přijímat komerční televize v HD kvalitě pozemní cestou zdarma. Od 4. července je jejich signál zakódovaný a příjem zpoplatněn servisním poplatkem 5,75 euro měsíčně (v přepočtu 155 korun). Veřejnoprávní programy vysílají v sítích DVB-T2 nadále v režimu free-to-air, pro jejich příjem tedy není nutná dekódovací karta ani úhrada jakéhokoli dalšího poplatku. Volně vysílají i tři komerční stanice: Bibel.tv HD, HSE24 HD a Q HD.

Provozovatel placené platformy Freenet TV, společnost Media Broadcast, je s prvními čísly abonentů spokojen. „Potvrzují, že nabídka Freenet TV odpovídá potřebám spotřebitelů a za poslední tři měsíce je přesvědčila, že se vyplatí zůstat u jejího příjmu,“ citoval server BroadbandTVnews.com ředitele společnosti Freenet TV Kerstina Ködera. Firma očekávala, že po zakódování komerčních programů v DVB-T2 získá 500 tisíc zákazníků. Do konce letošního roku pak chce jejich počet zvýšit na 800 tisíc. Za další rok, ke konci příštího roku, by pak chtěla pokořit hranici jednoho milionu zákazníků. Po spuštění řádného vysílání DVB-T2 v Německu tímto způsobem přijímá televizní signál přes 2,2 milionu domácností. Z toho 1,7 milionu sledovalo i komerční programy, dokud byly dostupné zdarma.

Programová nabídka německého DVB-T2: vlevo stanice zdarma, vpravo placené kanály:

Zaplatila třetina z těch, co si vyzkoušeli Freenet TV

Freenet TV tedy zatím přesvědčila zhruba třetinu diváků, kteří využili tříměsíčního promo vysílání této platformy zdarma. Někteří operátoři neterestrických vysílacích platforem v Německu považují DVB-T2 za zastaralou technologii a předvídají, že televizní vysílání časem plně přejde na internet. Takový názor zastává například šéf mobilního operátora Wilhelm.tel Theo Weirich. Německému zpravodajskému webu Golem.de řekl, že frekvence vyčleněné pro televizní vysílání ve standardu DVB-T2 by měly být spíše použity pro sestavení nových sítí pro mobilní internet. Mobilní operátoři však na druhé televizní digitalizaci již vydělali: na DVB-T2 se přechází kvůli vyčlenění pásma 700 MHz pro mobilní broadbandové služby.

Německo vydražilo pásmo 700 MHz již v roce 2015 a pro potřeby mobilních operátorů ho zcela uvolní do roku 2019. Očekává se, že na těchto frekvencích postupně vzniknou moderní sítě 5G pro super rychlý internet. Takové sítě bude možné využívat i pro sledování videoslužeb včetně streamovaného videa a tedy i živého televizního vysílání. Oproti klasickému terestrickému televiznímu vysílání však budou nadále omezeny propustností sítě ve chvíli, kdy budou chtít stejné videoslužby využívat tisíce zákazníků najednou. Jednosměrné lineární televizní vysílání takovýmto způsobem nemůže být nikdy ohroženo, můžou jej v jednu chvíli sledovat miliony diváků, aniž by to vedlo k pádu sítě a znemožnění příjmu televizního signálu.

Na DVB-T2 se chystají přejít ještě dva miliony domácností

Před přechodem na DVB-T2 přijímalo televizní signál pozemní cestou 3,4 milionu německých domácností. Část z nich kvůli zavádění nového vysílacího standardu přešlo k jiné vysílací platformě, především k satelitu nebo kabelu. Ovšem o zákazníky přicházely i kabelové a satelitní společnosti. Zhruba pět procent jejich abonentů je již rozhodnuto, že přejde na pozemní digitální příjem televize ve standardu DVB-T2. Na základě dubnového průzkumu agentury Kantar TNS operátoři sítí DVB-T2 předpokládali, že k terestrickému příjmu digitální televize nové generace přejde ještě 1,4 milionu německých domácností. Po zveřejnění nových dat od agentury Value_A Marketing Intelligence svůj odhad v červnu zvýšili na 1,9 milionu domácností. Terestrický příjem signálu tak sice v Německu nadále zůstává minoritním způsobem sledování televize, jeho podíl ale vytrvale stoupá.

Německému DVB-T2 hodně pomohlo vysílání v HD kvalitě. V informační kampani, která provází přechod na novou vysílací normu, se od začátku staví rovnítko mezi DVB-T2 a HD. Před dvacítku veřejnoprávních programů v HD kvalitě mohou diváci přijímat volně bez poplatku, naopak za komerční stanice budou muset platit zmiňovaný servisní poplatek. Společnost Media Broadcasting, která provozuje placenou platformu freenet TV, se snaží programovou nabídku rozšířit o regionální a městské kanály. Nedávno získala licenci pro provozování nového městského multiplexu DVB-T2 v Hamburku. Na kmitočtech, které bude moci operátor využívat deset let, bude možné šířit až osm programů v HD kvalitě.

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “Komerční televize v Německu zakódovaly signál DVB-T2, v první vlně si je předplatilo 500 tisíc domácností”

 1. jouda napsal:

  5G se uplatní u mnohem větší šířky pásma, než mohou nabídnout současné kmitočty do 1 GHz. Takže bych je očekával spíše jinde a to kmitočtově mnohem výš.

 2. pemaza napsal:

  To je jiná nabídka než u nás, naši operátoři mají inspiraci, jak se to dělá jinde po všech stránkách. Se stejnými programy jako v DVB-T a hlavně s SD nemají moc naděje na velký zájem o T2.

 3. Miklik napsal:

  Pokud u nás do toho někdo půjde, tak jsem zvědav na cenu. Jestli to bude lidovka €1 nebo cena pro specifický trh €10.

 4. Luděk napsal:

  Glisnik a Skylink už si brousí zuby

 5. Eva jisova napsal:

  No tak skoncime se satelitem takhle už platime jak mourovati

Napsat komentář