Na Slovensku vysílá první televize ve 4K rozlišení, v DVB-T2 by zabrala skoro celý multiplex

3 komentáře 4.7.2017 / Jan Potůček

Sportovní kanál 213 si pro distribuci své Ultra HD verze vybral satelit a nezvyklou pozici 51,5 stupně východně, která má ale sloužit pouze pro distribuci signálu operátorům.

Slovensko má první televizi, která zahájila pravidelné vysílání v rozlišení Ultra HD (4K). Od začátku července lze takto přijímat signál sportovního kanálu 213, který se zaměřuje na vysílání zahraničních sportovních soutěží, ale také domácích slovenských sportovních událostí, které nedostávají prostor na velkých televizích. 4K verzi stanice 213 s rozlišením obrazu 3 840 x 2 160 pixelů využívá jako primární distribuční trasu satelit, konkrétně Belintersat 1 a satelitní platformu Pantelio na pozici 51,5 stupně východně. Ta není pro diváky na Slovensku ani v České republice příliš atraktivní a slouží spíše pro přenos signálu kabelovým, IPTV a dalším satelitním operátorům.

Televize 213 vysílá prostřednictvím placených televizních služeb, v pozemním digitálním vysílání využívá jen regionální multiplexy. Ultra HD vysílání v terestrice by pro ni v podstatě ani nebylo ekonomicky možné: pokud by se chtěla stát součástí terestrické placené služby Plustelka a vysílala by v DVB-T2, její datový tok by zabral skoro celý multiplex. Síť DVB-T2, kterou využívá Plustelka, totiž využívá kompresní standard MPEG-4. V České republice, kde se používá modernější a kapacitně úspornější komprese HEVC, by jeden Ultra HD program zaplnil zhruba třetinu kapacity multiplexu. Ani v tuzemsku se ale s Ultra HD vysíláním v DVB-T2 příliš nepočítá a otazník visí i nad volným vysíláním HD verzí komerčních televizí. Naopak Česká televize se chystá v DVB-T2 vysílat pouze v HD kvalitě.

Jak se liší SD, HD a Ultra HD rozlišení (Zdroj: Alza.cz)

Zatím smyčka, od září záznamy, do konce roku přenosy

4K vysílání slovenské sportovní televize 213 je skutečně datově náročné, podle serveru SatelitnaTV.sk program dosahuje bitrate videa až 18,45 Mbps. Audio využívá formát ACC. Zatím jde o testovací vysílání, které není na primární satelitní distribuční trase kódované. Naladit ho tak může kdokoli, kdo má Ultra HD přijímač a satelitní parabolu natočenou na pozici 51,5 stupně východně. Televize podle marketingové ředitelky Adriany Hosťovecké zatím nabídne v Ultra HD vybrané záznamy sportovních utkání, a to od září až října. Prvních přímých přenosů v Ultra HD kvalitě by se měli diváci dočkat ještě do konce letošního roku. Pro porovnání: Ultra HD rozlišení je čtyřikrát vyšší než Full HD.

Nyní televize 213 nabízí ve 4K pouze obsah upscalovaný z HD rozlišení. Naopak živé vysílání ve 4K už na Slovensku proběhlo během loňských letních olympijských her. Veřejnoprávní RTVS takto nabídla prostřednictvím experimentálního multiplexu DVB-T2 v Bratislavě přenosy z olympiády. Po jejím ukončení koncem srpna 2016 vystřídal RTVS kanál FunBox 4K. Experiment ale posléze skončil a 4K vysílání v terestrických sítích s ním. Televize 213 je první slovenskou stanicí, která se jej nyní chystá nabízet nastálo. Nyní ve 4K vysílá pouze propagační smyčku. Program 213 existuje teprve od října loňského roku, kdy zahájil vysílání jak ve standardním, tak vysokém rozlišení obrazu.

Kromě sportu vysílá i koncerty a divadlo

Stanice 213 byla zpočátku dostupná ze satelitu Thor 6 na pozici 0,8 stupně západně, kterou využívá satelitní služba Digi TV, a od letošního dubna vstoupila i na satelit Astra 3B na pozici 23,5 stupně východně, na které vysílá největší česká a slovenská satelitní služba Skylink. „Vysíláme i přes kabelovky a IPTV technologie a v plnohodnotném formátu i přes internet (213.sk/live-vysielanie). Televizi 213 zařadili do svého programového portfolia kromě kabelové společnosti UPC všichni velcí hráči na trhu,“ konstatuje na webu televize její šéfredaktor René Stern. Stanice podle jeho slov nenakupuje žádné pořady, všechny si vyrábí ve vlastní režii.

„Během prvního půlroku fungování jsme odvysílali 139 přímých sportovních přenosů a 87 záznamů, z toho 16 z oblasti kultury,“ dodává Stern s tím, že 213 vysílá i divadelní představení nebo koncerty. „Společně s produkcí vlastních relací (magazínů a talk show) jsme vyprodukovali 307 premiér. Vysíláme Fortuna ligu, bonusová kola hokejové Tipsport ligy, vysokoškolský hokej (EUHL), basketbal (31 živých přenosů), házenou, hokejbalovou ligu, vodní pólo a zatím jsme dvakrát potěšili i futsalisty, nabídli jsme i zápasy v bojových uměních,“ vypočítává šéfredaktor televize 213. „Dále jsme odvysílali 64 premiér relací, z toho 21 z kulturního prostředí.“

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “Na Slovensku vysílá první televize ve 4K rozlišení, v DVB-T2 by zabrala skoro celý multiplex”

  1. z napsal:

    Nem rozumiem: Chcem sa spýtať ohľadom tohto: V DVB-T2 BY ZABRALA SKORO CELÝ MULTIPLEX. To ako sa budú v budúcnosti pozemne vysielať 4K stanice, keď do jedného muxu DVB-T2 sa zmestí len 1 stanica v 4K rozlíšení ? ? ?

Napsat komentář