Německo narazilo s placeným DVB-T2 u důchodců: nemají internet, nemůžou zaplatit

5 komentářů 10.7.2017 / Jan Potůček

Komerční televize v Německu zpoplatnily od 4. července příjem svých programů v pozemním vysílání, objednávku a platbu za příjem platformy Freenet TV je ale třeba provést online.

Řady německých seniorů řeší od minulého týdne nepřekonatelný problém: komerční televize, které bylo možné do 4. července přijímat pozemní cestou na anténu v rámci vysílání DVB-T2 zdarma, svůj signál zakódovaly a žádají měsíční poplatek 5,75 euro (155 korun). Potíž není ani tak v ceně, která je pro německé důchodce směšně nízká, nýbrž ve způsobu objednávky a zaplacení služby. Platforma Freenet TV, která příjem komerčních televizí v německém DVB-T2 zprostředkovává, totiž nabízí pouze online formuláře a platbu přes internet. A to je pro řadu seniorů problém, protože internet nemají a často s ním ani neumí zacházet.

Na potíž upozornil deník Kreis Zeitung v článku „DVB-T2: Bez internetu zůstala černá obrazovka“. Popisuje případ devětasedmdesátileté Rosemarie Lucht ze Seckenhausenu, která by ráda zaplatila servisní poplatek, ale nemá jak a tudíž přišla o možnost sledovat stanice RTL, ProSieben Sat1 a další komerční kanály. Žena by mohla servisní poplatek uhradit kreditní kartou, Freenet TV jí ale opět nabízí online platbu z karty, případně zaplacení prostřednictvím sítě smluvních kamenných obchodů. Rosemarie Lucht je ale málo pohyblivá a tudíž odkázaná na donáškové služby. Hledala proto další alternativu, ale kvůli absenci internetu ve své domácnosti neuspěla.

Inkaso? Aktivace probíhá přes internet…

Za sledování komerčních televizí se sice dá platit i inkasem, ale to se dá opět aktivovat a nastavit pouze online. Žena je ale přesvědčena, že nakonec vše dobře dopadne a o své oblíbené seriály nepřijde. Počítá s tím, že jí pomůže syn. Klade si ale otázku, co budou dělat senioři bez příbuzných nebo ti, jejichž známí bydlí příliš daleko nebo se s nimi nestýkají. „Kolik seniorů zůstane naprosto bez pomoci?“ cituje list Rosemarie Lucht. „Mladí lidé nemohou být vždy po ruce, třeba jsou v práci. I když vím, že mi mohou kdykoli pomoci, nechci je neustále žádat o pomoc. Někdy si to netroufám,“ vylíčila žena svoje dilema německému deníku.

Seniorka navrhuje, aby provozovatel placené komerční platformy v DVB-T2, společnost Media Broadcast, rozeslala veškeré důležité informace k příjmu komerčních programů a platbě servisního poplatku formou obchodních dopisů. Vzhledem k tomu, že senioři jsou dobří zákazníci, mohlo by se to vyplatit. „Starší lidé hodně sledují televizi,“ konstatuje důchodkyně. „Rádi si zaplatí, když to bude třeba.“ Zároveň ale odmítají technologické vymoženosti moderního světa – počítače a chytré telefony. Ne že by si je nemohli dovolit, ale jejich obsluha jim přijde příliš složitá a mají z nich obavy. Na druhou stranu potřebují najít způsob, jak komunikovat s provozovatelem televizní služby, kterou si chtějí předplatit.

Důchodců bude přibývat, varuje deník

Deník Kreis Zeitung upozorňuje, že problém s důchodci, kteří si nebudou moci objednat službu Freenet TV přes internet, by mohl narůstat. Za pravdu mu dává demografická křivka německé populace. Podle ní by do roku 2030 mělo v Německu žít přes 18 milionů lidí starších 80 let, což bude představovat 45 procent z celé populace důchodců. Stále více seniorů ale proniká do tajů digitálního světa, takže těch, kteří zůstanou „internetově negramotní“, by mělo ubývat. Současné seniory ale tyto úvahy příliš nezajímají, řeší aktuální problém s tím, že od minulého úterý 4. července nemohou přijímat komerční televizní programy v pozemním vysílání. Zda jim Freenet TV nabídne nějaké alternativní řešení, zatím není jasné.

Komerční televize v DVB-T2 bylo možné v Německu sledovat první tři měsíce zdarma free-to-air. V tomto režimu od 4. července vysílají už jen veřejnoprávní programy a tři vybrané komerční televize. Přechod na DVB-T2 v Německu oficiálně začal letos 29. března a potrvá do roku 2019, kdy dojde k uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz pro potřeby mobilních operátorů. Německo toto pásmo vydražilo již v roce 2015 jako jeden z prvních států Evropské unie. Česká republika plánuje stejnou dražbu na rok 2019 a uvolnění pásma 700 MHz do února 2021.

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “Německo narazilo s placeným DVB-T2 u důchodců: nemají internet, nemůžou zaplatit”

 1. TomKet napsal:

  Prosím proveďte kontrolu a opravte naprosto nesmyslné údaje o počtech důchodců v Německu. Tyto záměrné lži už mne se.rou. V současné době žije v Německu 82 mil. obyvatel. 18 mil. důchodců tvoří z celku jestli umím dobře počítat 22% nikoliv jak je uvedeno 45% – to je normání oblbování veřejnosti. Navíc se tam píše , že starších 80 let. No to už je úplná blbost.Pokud si někdo myslí, že tito lidé, tedy ti přes 80 let, budou žít do 200 let tak je asi na mentální úrovni našich politiků. Dle úmrtnostních tabulek se dramaticky zvyšuje úmírání již od 70 roku věku – ne tak po 80 tce. Takže jak dlouho a kolik let ještě tito lidé po 80 roku věku budou v průměru žít ? Celé je to sviňská propaganda která celou Evropu připravuje na tunelování důchodových systémů. Promiňte, že jsem do ryze technického článku vnesl něco politiky. Ale drzost dnešních evropských elit je již nesnesitelná.
  Pokud by platilo,že do roku 2030 by mělo v Německu žít přes 18 milionů lidí starších 80 let, což bude představovat 45 procent celkové populace, pak by v tu dobu žilo v Německu celkem 40 mil obyvatel. No blbost na blbost. Ještě jednou se omlouvám. Důchodce.

 2. BIDLO napsal:

  Bych se na to alespoň zatím vybodl a sehnal ve sběrném dvoře starý SD přijímač s parabolou.

 3. z napsal:

  Důchodců bude přibývat, varuje deník… i utečencov…

 4. Vokurka napsal:

  Lepší pro Bundes-důchodce bude, když se radši nebudou vůbec dívat v telce na to, jak jim okupanti přebírají republiku a mění ji na pravěk. Na 70% stanic stejně vysílají masírky o okupantech z Asie a Afriky jak jsou hodní a jaký jsou chudáci…

Napsat komentář