Pozměňovací návrh senátora Větrovského zdraží lidem televizi, varuje spolek Telefonující.cz

2 komentáře 19.7.2017 / Jan Potůček

Nezávislý senátor zvolený za hnutí ANO prosazuje oddálení přechodu na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání až na polovinu roku 2022.

Pokud Senát na dnešním zasedání schválí novelu zákona o elektronických komunikacích s pozměňovacím návrhem od senátora Jaroslava Větrovského, bude to pro diváky znamenat zdražení příjmu televizního vysílání. Tvrdí to spolek Telefonující.cz, za kterým stojí radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík, který dlouhodobě bojuje za zlevnění neomezených mobilních tarifů v České republice. Takzvaná diginovela řeší kromě přechodu na nový typ pozemního televizního vysílání také ochranu spotřebitelů před mobilními operátory.

„Senátor Jaroslav Větrovský úspěšně navrhl prostřednictvím ústavně-právního výboru pozměňovací návrhy, které se do značné míry shodují s návrhy lobby satelitních poskytovatelů placených televizních programů. Pokud by se s nimi zákonodárci ztotožní, občané České republiky hned dvakrát negativně pocítí jejich dopady ve svých peněženkách,“ varuje spolek Telefonující.cz. „Za prvé by se oddálila šance na zlevnění mobilních tarifů – senátor Větrovský totiž nesmyslně navrhuje o skoro rok a půl posunout převod vysílacích frekvencí a tedy i příchod čtvrtého síťového mobilního operátora. A za druhé by miliony občanů přišly v budoucnu o bezplatný příjem televizního signálu, takže pokud by lidé dále chtěli sledovat dosud bezplatně šířenou TV, museli by si zaplatit programy u někoho ze satelitních poskytovatelů televize,“ dodal spolek.

Organizace v úterý večer obeslala dopisem všechny senátory a vyzvala je, aby podpořili sněmovní verzi vládní novely zákona o elektronických komunikacích, protože je podle jejího názoru „kvalitní a lidem přináší do budoucna jasnou šanci na zlevnění neférově drahých mobilních tarifů“. „Ačkoliv návrhy senátora Jaroslava Větrovského jsou sepsány nejspíše v dobré víře, vrácení návrhu novely zákona do sněmovny znamená obrovské riziko, že se pro projednání nepodaří získat potřebný 101 hlas. A také zcela reálně hrozí, že se jej nepodaří projednat vůbec, protože bude příležitost již pouze na jediné poslední předvolební schůzi sněmovny,“ varoval spolek Telefonující.cz.

Pokud Senát diginovelu nepřijme, podle spolku by to znamenalo, že až skoro polovina obyvatel
České republiky přijde o bezplatně šířený televizní signál. „Toto nahrává poskytovatelům příjmu satelitního vysílání, který je však placený. Ti na nepřijetí novely vydělají a část obyvatel České republiky tak bude postavena před volbu – buď přijde o bezplatný televizní signál, nebo si jej bude muset zaplatit,“ konstatuje spolek. Jeho předseda Svatopluk Bartík dodal, že v České republice neexistuje předraženější komodita, než jsou tarify našich mobilních operátorů. „Senátoři dnes mají šanci dát lidem do budoucna solidní naději na zlevnění v důsledku uvolnění frekvencí pro čtvrtého operátora, pokud schválí novelu zákona, který jim poslali koncem května poslanci,“ dodal.

Vstup do Diskuse

2 komentáře: “Pozměňovací návrh senátora Větrovského zdraží lidem televizi, varuje spolek Telefonující.cz”

  1. Brmba napsal:

    A o to šlo, proto to ticho po pěšině – žádná informační kampaň a schvalování tak aby tlačil čas a nebyl prostor pro diskuzi a pozměňovací návrhy…
    Že si nic netušící laická veřejnost v nedávné minulosti pořídila (a stále ještě může z neinformovanosti pořizovat) nevhodné přijímače je už jaksi vedlejší lidi jsou jim u prdele…

Napsat komentář