Prezident podepsal diginovelu o DVB-T2, platit by mohla již v srpnu

2 komentáře 31.7.2017 / Jan Potůček

Rozhodnutí Miloše Zemana bude mít přímý vliv na vysílání České televize ve standardu DVB-T2. Veřejnoprávní přechodová síť by mohla odstartovat již v září nebo v říjnu.

Přechodu na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 v České republice již nic nestojí v cestě. Prezident republiky Miloš Zeman dnes podepsal novelu zákona o elektronických komunikacích, která řeší přechodovou fázi zavádění DVB-T2, ale také prodloužení pozměněných kmitočtů současných celoplošných sítí pro pozemní televizní vysílání do roku 2030. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Miloš Zeman s podpisem diginovely neotálel, ze Senátu mu byla doručena teprve minulý čtvrtek 27. července. Kromě druhé televizní digitalizace novela lépe chrání spotřebitele ve vztahu k mobilním operátorům a ukládá České televizi vysílat zahraniční filmy a seriály s duálním zvukem.

„Prezident republiky Miloš Zeman podepsal v pondělí dne 31. července 2017 zákon ze dne 19. července 2017, kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 483/1991 Sb., o České televizi, ve znění pozdějších předpisů,“ uvedl Jiří Ovčáček. Prezidentovo rozhodnutí nezvrátila ani kampaň České asociace satelitních operátorů, která na poslední chvíli zpochybňovala dopad diginovely na koncové uživatele. Satelitní asociace v textu, který zveřejnila na svém oficiálním webu, tvrdila, že diváci „ostříhají“ a novela přinese zisk pouze soukromým firmám.

České televizi už nic nebrání ve vysílání DVB-T2

Novela naopak pomůže zachovat pozemní digitální televizní vysílání minimálně ve stejném rozsahu jako nyní, a to i po plánovaném uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz, které bude v roce 2020 vyčleněno pro potřeby mobilních operátorů. Diginovela nyní bude zveřejněna ve Sbírce zákonů a 15 dní poté vstoupí v platnost. Okamžitý dopad bude mít především na Českou televizi, které umožní spustit vlastní přechodovou síť DVB-T2 s šesti programy v HD kvalitě. Od tohoto přechodového multiplexu si strůjci přechodu na DVB-T2 slibují větší zájem českých diváků o nový typ vysílání. Česká televize bude jediná, kdo nabídne v přechodové síti DVB-T2 kompletní programovou nabídku ve vysokém rozlišení obrazu.

Diginovela rovněž zakládá možnost státu kompenzovat operátorům přechodových sítí DVB-T2 provozní náklady těchto sítí. Vyplácení kompenzací je ale podmíněno souhlasem Evropské komise, která o něm rozhodně v notifikačním řízení. To by mělo začít v průběhu léta nebo začátkem podzimu a skončit patrně do konce roku. Evropská komise bude během jednání zjišťovat, zda kompenzací provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2 nedojde k nedovolené veřejné podpoře, jak to tvrdí satelitní operátoři. Vyjádří se také k bezplatnému prodlužování kmitočtů celoplošných sítí pro pozemní digitální televizní vysílání do roku 2030.

Vstup do Diskuse

2 komentáře: “Prezident podepsal diginovelu o DVB-T2, platit by mohla již v srpnu”

 1. Pevy napsal:

  Teda jak Milouše nemusím, v tomhle je to kabrňák. Zaráží mne ovšem rychlost, s jakou novela putuje z parlamentu do senátu a odtud zase na hrad. Nevyužívají snad tyto instituce služeb České pošty ? To by ledasco vysvětlovalo 🙂

  • BIDLO napsal:

   Souhlas, Miloš zcela výjimečně překvapil.
   Ovšem mě pro změnu zaráží zase toto:
   „Vyplácení kompenzací je ale podmíněno souhlasem EK, která o něm rozhodně v notifikačním řízení. To by mělo začít v průběhu léta nebo začátkem podzimu a skončit patrně do konce roku.““
   Co tam proboha budou řešit půl roku? Tak buď s tím souhlasím anebo ne, na svůj názor potřebuji s výjimkou seznámení se z textem, na což už čas snad měli, max. 5 minut. Prostě hnusná politika.
   Doufejme že tohle už je poslední věc spojená s tou politikou a po ní už se budou řešit příp. problémy pouze technického rázu.

Napsat komentář