Regionální sítě DVB-T by mohly pokračovat do června 2020, navrhuje ČTÚ. Bez některých kmitočtů

3 komentáře 24.7.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ DOKUMENT – Český telekomunikační úřad vyhlásil veřejné připomínkování návrhu na prodloužení individuálních oprávnění pro využívání kmitočtů regionálních multiplexů DVB-T.

Nikoli jen do konce letošního roku, ale o rok déle nebo až do června 2020 by mohly existovat regionální pozemní televizní sítě ve standardu DVB-T. Navrhuje to Český telekomunikační úřad, který minulý týden vyhlásil výzvu k uplatnění připomínek k návrhu opatření obecné povahy o využití kmitočtového pásma 470–960 MHz. Regionální multiplexy DVB-T mají přidělena individuální oprávnění pro využívání kmitočtů do 31. prosince 2017, většina z dvacítky regionálních sítí pro pozemní televizní vysílání by však ráda pokračovala i po tomto datu. Pokud to dovolí mezinárodní koordinace kmitočtů pro televizní sítě nové generace DVB-T2, telekomunikační úřad by se tomu nebránil.

Pařízkova Regionální síť 7 přijde o pětinu kmitočtů

Regionální sítě DVB-T by však nepokračovaly beze změn. ČTÚ zveřejnil seznam deseti kmitočtů, pro které bude platit původně stanovené datum ukončení vysílání o letošním Silvestru. Nejvíc by se toto omezení dotklo Regionální sítě 7 provozované společností Progress Digital, již vlastní Radim Pařízek a vysílají v ní programy České televize v HD kvalitě. Od příštího roku by tento multiplex nemohl využívat šest z 30 kmitočtů, konkrétně v Českých Budějovicích, Domažlicích, Jablonci nad Nisou, Jáchymově, Jihlavě a Klatovech. O tři kmitočty by přišla „krajská“ Regionální síť 8 Českých Radiokomunikací, která by se odmlčela v Českých Budějovicích, Pardubicích a Plzni.

České Radiokomunikace by přišly také o jeden kmitočet Regionální sítě 20, v níž šíří programy České televize v HD kvalitě. Konkrétně by se to dotklo Karlových Varů. Všechny ostatní kmitočty celkem 21 regionálních sítí DVB-T by bylo možné využívat až o dva a půl roku déle, než původně stanovil ČTÚ. Telekomunikační úřad tyto kmitočty rozdělil do dvou skupin. První, jež spadají do pásem 400, 500 a 600 MHz, by mohly regionální multiplexy využívat o rok déle, než bylo původně stanoveno, tedy do 31. prosince 2018. Ovšem jen v tom případě, že by dané kmitočty nebyly potřeba pro sestavení přechodových sítí DVB-T2, nebo by je bylo třeba uvolnit kvůli případnému přeshraničnímu rušení.

Nové kmitočty pro DVB-T už ČTÚ nevydá

Druhá skupina kmitočtů spadá do pásma 700 MHz, které má být rozhodnutím Evropského parlamentu z letošního června uvolněno k 30. červnu 2020 pro mobilní sítě nové generace. ČTÚ tedy navrhuje, aby tyto kmitočty byly využívány pro regionální televizní vysílání ve standardu DVB-T až do evropského termínu uvolnění celého pásma 700 MHz, tedy do 30. června 2020. Regionálním sítím DVB-T by se tedy postupně ve třech vlnách „ukrajovaly“ kmitočty bez náhrady, protože ČTÚ zároveň ve své výzvě píše, že žádné další kmitočty pro vysílání ve standardu DVB-T vydávat nebude. Respektive, že pozastavuje jejich udělování do doby, než se rozhodne o způsobu a realizaci uvolnění pásma 700 MHz pro mobilní operátory.

„Nové příděly rádiových kmitočtů obsahující skupinová přidělení podle dohody, určené pro účely regionálního nebo celoplošného vysílání DVB-T, nebudou, s ohledem na zajištění práv vyplývajících z přídělů podle odst. 4, udělovány do doby rozhodnutí o způsobu a termínech realizace využití pásma 694 – 790 MHz pro mobilní sítě,“ uvádí ve výzvě ČTÚ. Vypínané kmitočty regionálních sítí DVB-T tak nebude možné nahradit. Pro diváky pozemního televizního vysílání to znamená jednu nepříjemnost: v určitých regionech už nepůjde naladit přes DVB-T vysílání České televize v HD kvalitě. V době vypínání kmitočtů Regionálních sítí 7 a 20, které tyto programy šíří, by ale už Česká televize měla vysílat v HD kvalitě prostřednictvím vlastní přechodové sítě DVB-T2.

Výzva ČTÚ k uplatnění připomínek k návrhu opatření obecné povahy o využití kmitočtového pásma 470–960 MHz by Jan.Potucek on Scribd

Pražská Regionální síť 4 chce vysílat i po roce 2020

Přechodový multiplex chtějí Kavčí hory zprovoznit letos na podzim. Česká televize čekala na schválení diginovely zákona o elektronických komunikacích, která jí umožní spustit vlastní síť DVB-T2. Oproti regionálním sítím DVB-T, kde vysílají tři veřejnoprávní programy v HD kvalitě, nabídne přechodová síť DVB-T2 kompletně všech šest stanic ČT ve vysokém rozlišení obrazu. Tedy i se zpravodajskou ČT 24, dětským kanálem Déčko a kulturním ČT art. Diváci si ale kvůli jejich příjmu budou muset pořídit nový televizní přijímač s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Certifikované přijímače pro český trh zveřejňují České Radiokomunikace na webu www.dvbt2overeno.cz.

O prodloužení individuálních oprávnění pro využívání kmitočtů regionálních sítí DVB-T usilovali operátoři těchto multiplexů delší dobu. Zájem vysílat alespoň o dva roky déle než do konce roku 2017 projevoval Radim Pařízek se svojí Regionální sítí 7, ale i Leoš Pohl s pražskou Regionální sítí 4. Jednatel provozovatele této sítě, společnosti Prague Digital TV, Petr Formánek, pro Televizníweb.cz uvedl, že doufá i v další prodloužení platnosti individuálního oprávnění pro pražský kanál 46. „Snad má snaha a týdny vyjednávání budou zúročeny v podobě prodloužení oprávnění vysílat i v následujících letech,“ uvedl. Návrh ČTÚ lze připomínkovat do 16. srpna, poté úřad zveřejní své rozhodnutí.

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “Regionální sítě DVB-T by mohly pokračovat do června 2020, navrhuje ČTÚ. Bez některých kmitočtů”

 1. Nonic napsal:

  Jetliže RS vysilače malých výkonů 10W atd. a kmitočtů mezi 48 – 60k našeho státu Česko mohou prodlouženě vysílat do doby než dojde k vypnutí celostátního DVB-T někdy roce 2020 tak pak nechápu vypínání Pažízkovi 50k (má tam KinoSvět a 2 rádia – svojí přechodovou sít 13 pro bývalý MUX-7 a MUX-4 bude zapínat celoplošně? v průběhu roku 2018) který němci stejně nebudou moct použít pro mobily dříve než po vypnutí našeho digitálu 1 generace na těch dalších vysílačích MUX 2 a MUX3… viz 58, 52k atd. jiný v republice co jsou i mimo přes hraničních lokalit…
  Jen tak pro zajímavost Sasové a Bavoráci mají přechod DVB-T na T2 takovýto… některý se jak tomu bylo z analogu na DVB-T překlopí (Bavorský 28k a 40k u nás v Čechách jsou dost známý pojem) jen střihem do DVB-T2 na jaře a na podzim 2018 či Sasové na jaře 2019… ostatní zpřeházejí a vypnou…
  http://www.dehnmedia.de/?page=sender&subpage=tsender13
  http://www.dehnmedia.de/?page=sender&subpage=tsender2

  Více se prý definitivně dozví Evropa koncem listopadu? 2017 po nějaké konferenci o koordinacích…

 2. dylinos666 napsal:

  jako nejsem odbornik,tudis se ptam,norma dvb-t2 plati i pro satelitni recivery,to znamena ze si budu muset poridit tento reciever s dvb-t2?

Napsat komentář